У Харкові оголосили переможців премії «Генерація Ніка»
У Харкові оголосили переможців першої щорічної премії «Генерація Ніка», заснованої на честь убитої від російського удару 18-річної мисткині Вероніки Кожушко. Церемонія нагородження відбулась 19 травня, у день народження дівчини.
Захід відбувся в безпечному просторі ХНАТОБу за участі харківської творчої спільноти, повідомляє журналістка медіа «Слобідський край». Премія «Генерація Ніка» спрямована на підтримку молодих українських талантів віком від 16 до 21 року, а саме авторів та художників.
Загалом організатори отримали 170 робіт. Лауреатами стали: у категорії «Література» — Лілія Поливода, у категорії «Живопис» — Софія Фадєєва, спеціальну відзнаку премії від художньої студії AzaNiziMaza отримала Софія Сизоненко.
«Премія має назву «Генерація Ніка» — це про покоління молодих митців, які ростуть і творять в умовах воєнного часу. І я розумію, що вірш, який зараз лежить у моїх нотатках, може бути ніколи не дописаний, тому що я не знаю, що станеться завтра, що станеться сьогодні вночі. І тому ця премія про нас, про тих, хто не знає, скільки їм ще творити. І тому потрібно все встигнути закінчити зараз, підбити підсумки й реалізуватися на скільки це можливо в наші дні», — говорить лауреатка премії в категорії «Література» Лілія Полівода.
Лілія Полівода
Лауреатки отримали по 40 тисяч гривень, статуетки та пам'ятні дипломи.
«Ці діти, які дорослішають під час війни, вони варті того, щоб їх уже відзначали преміями. Зазвичай для підлітків та молоді проводять конкурси. Конкурси — це про змагання, а премія — це вже про якесь визнання. Мені здається, ми живемо в такій ситуації, коли варто визнання те, що ці діти залишаються тут, хочуть творити українське мистецтво, хочуть бути українцями, бути вільними та жити у своїй країні. Нам дуже важливо було пам’ятати Ніку, вона була волонтеркою нашого музею», — зазначає директорка Харківського літературного музею, членкиня журі Тетяна Пилипчук.
Тетяна Пилипчук
Батько загиблої Вероніки, член журі Ігор Кожушко зазначив, що молодь надсилала роботи з усієї України. Були також і ті, хто наразі перебуває за кордоном.
«Мене переповнюють емоції. Кажуть: «Чоловіки не плачуть». Плачуть, коли хоронять своїх дітей. «Генерація Ніка» — це ідея Тетяни Пилипчук з літературного музею, вона запропонувала зробити цю премію, я її підтримав, тому що я розумію, як дорослий чоловік, що моя донька завжди залишиться зі мною, завжди я про неї буду пам’ятати, а пройде деякий час, і люди про неї забудуть. Тому я вирішив підтримати цю ініціативу, і я тепер знаю, що кожен рік 19 травня про неї будуть усі пам’ятати, і згадувати», — ділиться Ігор Кожушко.
Ігор Кожушко
Письменник Сергій Жадан каже, що Ніка була частиною культурного життя Харкова, попри війну дівчина відвідувала всі мистецькі події.
«Ми з нею товаришували, вона нас дуже любила, ходила до нас на всі концерти та акції. І ми її любили, вона була наша справжня подружка. І її смерть — великий шок для нас та велика втрата. Ми сьогодні з хлопцями музикантами їздили до неї на могилу, згадали, якою вона була. У неї було дуже багато практичних мрій, вона відкривала для себе нові книжки, нових авторів, письменників. Це було видно, як дитина, підліток, відкриває для себе великий світ», — згадує Жадан.
Нагадаємо, Вероніка Кожушко — 18-річна харківська художниця та поетка, загинула 30 серпня 2024 року внаслідок російського ракетного удару. По собі вона лишила невелику, але яскраву творчу спадщину: кілька десятків художніх робіт та незавершений поетичний рукопис.
Читайте також:
До +27: на Харківщині з 24 травня почнеться літнє потепління