Таємниці піщаної дюни. На Харківщині знайдені унікальні археологічні артефакти (ФОТО)

Таємниці піщаної дюни. На Харківщині знайдені унікальні археологічні артефакти (ФОТО)

Фото Зачепилівської РДА

Харківські археологи знайшли на території Зачепилівського району сліди сивої давнини.

Давня амфора й керамічний посуд свідчать про те, що цю місцевість люди облюбували майже 1700 років тому.

На одне з подвір'їв у Зачепилівці для господарських потреб завезли пісок. У купі будматеріалу господар Юрій Сало побачив давню амфору та уламки керамічного посуду темно-сірого кольору. Згодом фрагменти кераміки дійшли до доцента ХНУ ім. В.Н. Каразіна Михайла Любичева, який займається черняхівською культурою.

Михайло Васильович зацікавився зачепилівською знахідкою — спочатку сам оглянув місце знахідки, а у листопаді 2012 року провів археологічну розвідку зі співробітниками науково-дослідної лабораторії Германо-Слов'янської археологічної експедиції, яку очолює. З цього моменту пам'ятка поблизу селища Зачепилівка увійшла у науковий обіг.

Нещодавно група харківських археологів на чолі з кандидатами історичних наук Михайлом Любичевим та Кирилом Мизгіним провела розкопки  місць поховань носіїв черняхівської культури. Було виявлено два поховання —  кремація та інгумація. В обох із них крім глиняного посуду, виготовленого на гончарному колі, знайдено зразки ліпної кераміки.


Також в одному з поховань знаходився залізний ніж та металева пряжка від паска, що вказує на чоловіче поховання. На жаль, у піску (поховання виявлене на піщаній дюні) металеві предмети збереглися дуже погано, як і людські кістки — вціліли лише деякі фрагменти. Тому учасниці експедиції Ксенії Варачевій доводиться годинами чаклувати над знахідками, неквапливо й обережно, по долі міліметру відкриваючи для огляду те, що віками приховувала земля. Таким чином, у Зачепилівці вже знайдено три поховання, знахідки будуть опрацьовуватися співробітниками науково-дослідної лабораторії Германо-Слов'янської археологічної експедиції.


Михайло Васильович заявив, що зачепилівська земля ще приховує багато таємниць, котрі ученим необхідно буде розкрити, тому розкопки у межах зазначеного могильника будуть продовжені. При цьому вчений закликає припинити забори піску з кар'єру. Також у планах експедиції визначити місце розташування поселення, яке розташовувалося десь неподалік.

Тамара Кіч

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ