У третині перевірених колодязів Харківщини виявлено нітрати

24.04.2019 09:38 Область Online
Фото: insider.zt.ua Фото: insider.zt.ua

Експерти дослідили 1019 проб води з джерел нецентралізованого водопостачання.

Понад півтисячі проб води з колодязів області не відповідають санітарним нормам. Про це повідомляє обласний лабцентр. За І квартал 2019 року було досліджено 1019 проб води з джерел нецентралізованого водопостачання, з яких 45 % не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

У досліджених пробах води виявлені перевищення нормативних показників за загальною жорсткістю, каламутністю, вмістом нітратів, аміаку, сульфатів, хлоридів, сухого залишку, заліза.

Головною проблемою області залишається перевищення вмісту нітратів у воді, а це негативно впливає на стан здоров’я населення, особливо дітей. За І квартал 2019 року у воді колодязів, яку споживають діти віком до трьох років, кратність перевищення вмісту нітратів до 2,5 ГДК (гранично допустима концентрація) виявлена у Дергачівському, Золочівському, Харківському, Красноградському, Богодухівському, Барвінківському, Великобурлуцькому, Кегичівському, Вовчанському, Первомайському районах; перевищення до 5,0 ГДК – у Чугуївському, Зміївському, Зачепилівському, Куп’янському, Дворічанському, Балаклійському, Шевченківському районах, містах Лозова та Люботин; перевищення до 10 ГДК — у Краснокутському, Лозівському, Близнюківському, Борівському районах та  до 12,0 ГДК — у Нововодолазькому районі.
Перевищення ГДК нітратів установлено у 37,5 % досліджених проб води з колодязів.

Нагадаємо, в 2019 році зареєстровано випадок водно-нітратної метгемоглобінемії у дитини (1 рік 2 місяці), що проживає на території Дергачівського району. Мати дитини використовувала для приготування дитячих сумішей воду з вмістом нітратів у 1,3-8,3 раза вище ГДК.

За мікробіологічними показниками досліджено 255 проб води з колодязів та каптажів джерел, з них 28,2 % проб не відповідають нормативам.

У Харкові досліджено 12 проб води з каптажів природних джерел. Протягом І кварталу 2019 року у вод  з  п’яти джерел реєструвались проби з відхиленнями від норм за мікробіологічними показниками (селище Олешки Київського району, парк «Юність», «Петренки – 1», «Петренки – 2», «Петренки – 3»). Вода з каптажів двох джерел не відповідала нормативним вимогам за санітарно-хімічними показниками — встановлені перевищення гранично допустимої концентрації нітратів (селище Олешки та парк «Юність»).

Читайте також: Встановлено причини масового отруєння дітей в Зміївському районі

Андрій Соха