Як харківські мінометники нищать окупантів

06.11.2022 16:08 Суспільство

На Харківщині противник уже восьмий місяць війни систематично обстрілює позиції військових та цивільні об’єкти. Але харківські мінометники 3-ї бригади оперативного призначення Національної гвардії продовжують нищити ворога на Харківському напрямку, завдаючи російським загарбникам величезних втрат.

Війська рф не мають успіху на полі бою, тож не гребують застосовувати касетні боєприпаси, некеровані снаряди, протипіхотні міни та гранати проти мирного населення. Майже в кожному населеному пункті, звільненому від окупантів, засвідчені численні випадки руйнувань житлових будівель, убивства мирних жителів і мародерства. Але мінометники 3-ї бригади оперативного призначення Національної гвардії дають гідну відсіч агресору та завдають російським загарбникам величезних втрат.  Як це «працює» – розповідають бійці бригади. 

Командир мінометної батареї «Хімік» прийшов у підрозділ як мобілізований, він добровільно вступив до лав українського війська, навчався вже в ході бойових дій, мав досвідчених командирів, які передали йому свої знання, навички та вміння. Гвардієць має бойовий досвід, адже раніше вже служив у Збройних Силах, але з таким видом озброєння, як міномет, познайомився вже під час війни. 

 – Наша аеророзвідка доповіла, що противник висунув техніку у вигляді БМП і поставив спостережний пункт з піхотою противника. Було поставлене завдання знищити бойову техніку і піхоту противника для унеможливлення наступу на наші позиції. Ми застосували «блукаючий» розрахунок – це той міномет, який не працює з однієї конкретної позиції, за необхідності він висувається на передній рубіж та працює задля того, щоб унеможливити ураження наших позицій, – розповідає командир мінометної батареї «Хімік».

У противника в арсеналі є контрбатарейні системи, які завдяки своїм можливостям дуже швидко знаходять звідки працює артилерія, тож контрбатарейним вогнем у відповідь окупанти можуть вразити наші позиції. Тому мінометні обстріли мають бути неочікуваними та короткочасними, проте в бойових умовах усе залежить навіть від погодних умов, такі фактори, як дощ, вітер, сніг, впливають на політ снаряда, необхідно корегувати ведення вогню, що відповідно займає більше часу.

Нацгвардієць з позивним «Синяк» родом з Полтавщини, строкову службу проходив на посаді командира розрахунку, наразі виконує функції номера обслуги, допомагає наводити міномет. Основні знання та навички здобув на строковій службі під час навчання. 

– Можемо виїхати і вночі, стріляємо з ковпачком, зриваємо ковпачок, найменший дотик – і отримуємо результат. Якщо йде дощ, крапля дощу попадає на мембрану самої міни, вона може вибухнути в небі, а з ковпачком міна буде летіти, доки не зариється в землю, наскільки їй потрібно, і потім отримуємо результат, – говорить боєць.   

Результати своєї роботи мінометники верифікують за допомогою аеророзвідки, у підрозділі працюють пілоти дронів, завдання яких зробити розвідку місцевості.

 – Ціль уражена, але після нашої роботи буде працювати аеророзвідка і надасть конкретні фото та відеоматеріали. На даний момент те, що ми чули по радіозв’язку – уразили ціль, були попадання в радіусі двадцяти, п’яти та трьох метрів і були попадання саме в ціль, але конкретні результати з фото і відео будуть трішки пізніше, – зауважує «Хімік».

Гвардієць з позивним «Аркан» – контрактник мінометної батареї з 2019 року, проходив строкову службу, потім підписав контракт, за посадою санітарний інструктор мінометної батареї, але на даний момент працює в розрахунку номером обслуги.

– Ми виїжджаємо на тимчасову позицію та відпрацьовуємо по противнику, який висувається. Моє головне завдання – це спорядити міни, піропатрони, нав’язати на міну підривник, відкрутити ковпачки і подати їх. Далі хлопці вже стріляють: навели, закинули міну, відпрацювали, ми поправляємо міномет для доведення його навідником, потім уже за командою «Відбій» ми збираємо міномет і їдемо в наше укриття. Були випадки вогню у відповідь, але здебільшого за 200-300 метрів від нас. Ми перечікуємо момент обстрілу і далі починаємо працювати, бо противник рухається, і його потрібно знищувати та не допускати прориву, – ділиться «Аркан».

Навідник мінометного розрахунку Борис – військовослужбовець строкової служби, у бригаді з 2020 року, каже, що робота не стресова, проте бувають різні ситуації, особливо коли ворог починає «накривати» у відповідь.

 – Ми перечікуємо і далі нормально працюємо, багато разів уже були в таких ситуаціях, тож звикли. Я виконую функцію навідника – наводжу, командир гармати мені закидає міну, міна полетіла, я ще раз наводжу, треба дуже швидко все робити, бо противник рухається, і кожна секунда для нас дуже дорога, – говорить Борис.