Аномальна весна 2025 на Харківщині: науковці пояснюють причини різких перепадів температур

26.05.2025 15:50 Суспільство
Цього року була аномальна весна Весна принесла чимало погодних сюрпризів

Погода на Харківщині вразила сюрпризами. Професор Каразінського університету розповіла, як вторгнення арктичного повітря та інші чинники змінюють клімат у регіоні.

Про аномальні погодні явища, причини та наслідки кліматичних змін кореспонденту медіа «Слобідський край» розповіла доктор географічних наук, професор Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна Надія Максименко.

Примхи погоди

Наприкінці березня і шість днів поспіль у квітні синоптики зафіксували на Харківщині температурні рекорди. А потім травень приніс заморозки і дощі. Цієї весни коливання температури за добу могли бути від мінусових уночі до двадцяти з плюсом удень. 

Утім науковці, які вивчають атмосферні явища, не бачать у цьому чогось незвичайного. Хоча й погоджуються, що така погода не характерна для нашого регіону. 

«Безумовно, такі погодні явища неприродні для Харківської області. Але нічого такого, що не притаманне для атмосфери, немає. Подібні вторгнення арктичного повітря ми періодично спостерігаємо влітку і взимку. Але в перехідні сезони це виражається більш яскраво», — зазначає Надія Максименко.

Рекордно високі денні температури при низьких нічних для метеорологів зрозумілі. Похолодання останніх тижнів відбулося через вторгнення холодного повітря з Арктики в Європу, а не лише в Україну.

«Днями в нас була нарада в геофізичній обсерваторії, де показували матеріали дистанційного зондування, аерокосмічні знімки, записи просування потужної арктичної повітряної маси. Коли таке відбувається взимку, це просто похолодання. Навесні сонце вже високо, щоб його прямі промені досить сильно нагрівали поверхню землі. Але коли немає сонця, температура вночі опускається майже до нуля саме через це холодне повітря з Арктики», — пояснює науковиця.

Ознаки глобального потепління

Погода весни цього року стала сюрпризом ще й тому, що всі звикли: перехід від зими до літа відбувається дуже швидко. Період «міжсезоння» – помірних, не надто прохолодних температур — став дуже коротким, іноді взагалі непомітним. Як навесні, так і восени. 

«Загалом це найяскравіший прояв глобального потепління. Однією з його ознак є не тепле літо або зима без холодів, а саме зменшення тривалості перехідних сезонів», — говорить Надія Максименко.

За її словами, причини глобального потепління давно зрозумілі – забруднення атмосфери, збільшення сонячної активності. Але головний чинник – людина. В атмосфері збільшується кількість парникових газів, зростає кількість пожеж тощо.

Про те, якою за прогнозами синоптиків буде погода на початку цього літа, «Слобідський край» писав раніше.