Дефіцит цукру. Аграрії відмовляються виготовляти солодкий пісок

27.11.2015 14:33 Суспільство
Фото: takprosto.cc Фото: takprosto.cc

Цього року цукру виробили менше, ніж потрібно для внутрішнього ринку.

У магазинах Харківщини найдешевший цукор вже продають по 15 грн. За інформацією Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу", лише за місяць вартість солодкого піску виросла на 21 %. Якщо порівнювати ціни з аналогічним періодом минулого року, то цукор подорожчав на 78 %, і це лише початок. В Асоціації причиною такої ситуації називають зменшення вітчизняного виробництва цього продукту. За їх інформацією, у 2015 році цукру в Україні буде вироблено на 40 % менше, ніж у минулому році.

Ці дані підтверджують і харківські цукровики. Так, за словами генерального директора асоціації «Харківцукор» Юрія Ільченка, якщо минулого року в Україні було вироблено 2 млн 81 тис. тонн солодкого піску, то цього року прогноз - трохи менше 1,5 млн тонн. При цьому споживання цукру для країни обраховується у 1,811 млн тонн. Загальноукраїнська тенденція зберігається і в Харківській області. Якщо минулого року регіон дав 119 тис. тонн солодкого піску, то цього року обсяги скоротилися до 76 тис. тонн. Таким чином у 2015-му українського цукру не те що не набереться на продаж за кордон, його не вистачить навіть для внутрішнього ринку.

Головною причиною такої ситуації є тотальний брак цукрового буряку. Для наочності, минулого року по Україні було зібрано близько 15 млн тонн цих коренеплодів, а цього року станом на 16 листопада лише 9,27 млн тонн (93 % всіх посівів), тобто на третину менше.

З одного боку спрацював той факт, що у 2015-му були несприятливі погодні умови, і частина врожаю просто загинула.

- Під час збиральної кампанії була дуже суха земля. Не всі комбайни могли працювати. В результаті  величезні втрати, від 30 до 40 %, - розповів Юрій Ільченко. -  Врожайність за підсумками року в області складе не більше 270 ц/га. Минулого року цей показник був на рівні 360-370 ц/га.

Але головною причиною браку сировини стало тотальне зменшення посівів. Якщо у 2014 році під цукрові буряки було відведено 330 тис. га, то у 2015-му - трохи менше 240 тис. га. Для Харківщини цифри наступні: 19,7 тис. га проти 14,6 тис. га.

Ірина Гудзь

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта