Нові міфи про субсидію

21.01.2018 11:00 Суспільство
Чи впливають депозити зятя на субсидію тещі, а коштовні покупки та зміни у складі сім’ї на отримання цієї державної допомоги – субсидія продовжує обростати новими міфами. А поки різні домисли не дають покою людям, у Кабміні продовжують їх розвінчувати.

Хтось виписався, хтось зареєструвався

В Уряді визначили перелік часто вживаних та помилкових тверджень про субсидію, які сьогодні поширюються серед українців. Приміром, кажуть, що якщо не повідомити управління соцзахисту про зміни у складі сім’ї, то субсидію доведеться повернути.
Насправді, субсидія, пояснили у Кабміні, – це безповоротна державна допомога у сплаті комунальних послуг. Але буває так, що на період отримання субсидії в помешканні відбуваються зміни – хтось виписався, хтось зареєструвався. Про це субсидіанти зобов’язані у місячний термін інформувати управління соцзахисту.

Після уточнення інформації відбудеться перерахунок розміру житлової субсидії.
«У разі збільшення кількості зареєстрованих осіб, в залежності від соціального статусу та доходів людини, що зареєструвалися, субсидія на сім’ю може бути збільшена або зменшена. Розмір допомоги залежить від сукупного доходу сім’ї: чим більша кількість членів сім’ї та її сукупний дохід, тим меншою є компенсація держави за комунальні послуги, і навпаки», – йдеться у роз’ясненні.

Наступним міфом, відзначають фахівці, є думка про те, що субсидію тещі скасують, якщо вона не повідомить управління соціального захисту населення про те, що її зять здійснив покупку, яка перевищує 50 тис. грн. Насправді, якщо родина здійснила покупку, що перевищує таку суму, в період отримання субсидії, субсидію їй не припинять надавати.

Але про таке сім’я протягом місяця зобов’язана повідомити управління соціального захисту населення. Факт такої купівлі впливає на право отримання допомоги на наступний термін.

Отже, якщо допомогу призначено, протягом місяця субсидіанти зобов’язані особисто повідомляти органи соціального захисту населення, надаючи підтверджувальні документи про такі зміни:
– складу зареєстрованих у житлі: хтось виписався чи прописався;
– соціального статусу членів сім’ї: хтось звільнився або влаштувався на роботу, став пенсіонером;
– про здійснення одноразової покупки, яка перевищує 50 тис. грн;
– набору комунальних послуг: відмовилися від централізованого опалення і перейшли на індивідуальне, чи навпаки.

Депозити зятя

Не варто хвилюватися і тоді, коли кажуть, що депозити зятя впливають на субсидію тещі. Насправді, субсидія призначається без урахування наявності депозитів і доходів від їх розміщення в банку, без будь-яких обмежень щодо наявності майна.
Для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється, виходячи з доходів, без урахування податку з доходів фізичних осіб. Ці відомості надають структурні підрозділи з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійний фонд України та фонди соціального страхування. Не враховуються й розміри державної соціальної допомоги, що виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, проте тут є винятки. Це: частина допомоги при народженні дитини та при усиновленні дитини, виплати яких здійснюються одноразово. Сюди ж належать і одноразової винагороди жінкам, яким надано почесне звання України «Мати-героїня» та державна соціальна допомога на дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Також винятком є допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування та щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

До сукупного доходу також не враховуються сплачені особою аліменти, доходи від розміщення депозитів, оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів. Не рахують до сукупного доходу й допомогу громадських і благодійних організацій, а також допомогу на поховання, одноразову допомогу, яку надають відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності. Також не враховують і вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, протезно-ортопедичних виробів, засобів реабілітації та суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров’я, що пов’язано з виконанням ним трудових обов’язків.

Куди зараховують заощаджені субсидії

Також побутує думка, що заощаджені субсидії кожного місяця повертаються назад до управління соціального захисту населення.
Насправді сума субсидії, яку держава надала громадянам для оплати комунальних послуг і яку вони не використали минулого місяця, внаслідок економії має зараховуватися постачальником послуги (електроенергії, газу чи води) у рахунок плати за послуги наступних розрахункових періодів.

Оскільки листопад і грудень були відносно теплими, люди почали цікавитися, як їм бути у разі економії ресурсів.
Якщо сім’я використала ресурсів менше, ніж встановлено соціальним нормативом, у наступному місяці вона має право на те, щоб зекономлені кошти були зараховані у рахунок наступних платежів. Скажімо, у січні обов’язковий платіж становить 1000 гривень за соціальною нормою 400 кубів газу, а фактично використано лише 100 кубів. Залишок – 300 кубів – можна використати у більш холодні місяці, скажімо, у лютому. При цьому не потрібно нікому нічого повідомляти – ці суми мають зазначатися у платіжці як переплата (з мінусом).

Якщо виконавець житлово-комунальної послуги «ігнорує» зекономлену субсидію і нараховує інакше, він порушує чинне законодавство (Постанова КМУ № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива»).
Крім того, сума зекономленої субсидії не впливає на розрахунок розміру обов’язкової плати за комунальні послуги. Він визначається, виходячи із сукупного доходу сім’ї та інформації про тарифи від надавачів послуг, і не змінюється протягом періоду отримання субсидії.
У випадку порушення таких прав українці можуть звертатися зі скаргами до керівників органів влади на місцях або органів місцевого самоврядування.

Олена Загребельна