Гепатит А: яка ситуація із захворюваністю на Харківщині

13.05.2025 18:27 Суспільство
яка ситуація із захворюваністю на Харківщин Гепатит А: фахівці розповіли, які симптоми та як не заразитися

Протягом попередніх років у Харківській області реєстрували поодинокі випадки захворювання на вірусний гепатит А. Зокрема, у 2024 році було 19 хворих, а за 2025 рік – 2 випадки захворювання.

Про це журналістці медіа «Слобідський край» розповіла завідувачка відділення епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб ДУ «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» Тетяна Карлова.

«У 2022 році у Харківській області було зареєстровано 11 випадків захворювань, у 2023 – 14, 2024 – 19 і за чотири місця поточного року ми зафіксували два випадки серед дорослого населення, обидва у місті Харків, один – у січні, ще один – у березні. Вони епідеміологічно між собою не пов’язані», – говорить Тетяна Карлова.

З 2018-го по 2023 рік на Харківщині зареєстрували більш ніж тисячу випадків. Один з наймасовіших був зафіксований у жовтні 2017 року.

«Останній раз у регіоні масовий спалах гепатиту А був у жовтні 2017 року в селищі Андріївка Балаклійського району. Тоді захворіло 40 людей. Під час епідеміологічного розслідування ми встановили, що всі захворілі мешкали у приватних будинках та використовували воду з колодязів», – розповідає представниця центру контролю та профілактики хвороб.

Вірусний гепатит А — це захворювання печінки вірусного походження, що може мати як легкий, так і важкий перебіг.

«Воно викликається вірусом, але належить до групи гострих кишкових інфекцій і передається фекально-оральним шляхом. Найчастіше через брудні руки, інфіковану воду та їжу. Найперші симптоми – нудота, підвищення температури, слабкість, відсутність апетиту, діарея, блювота, неприємні відчуття в животі. Характерний симптом, на який треба звернути увагу, – потемніння сечі й жовтяниця, тобто пожовтіння білків очей та шкіри», – каже Карлова.

Вакцина проти вірусного гепатиту А є, але вона не входить до планового календаря профілактичних щеплень, її застосовують лише за епідемічними показами. 

«Якщо людина відчуває, що захворіла, потрібно обов’язково звернутися до сімейного лікаря. Для того, щоб запобігти захворюванню, потрібно: ретельно мити руки перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету та після приходу з вулиці. Також не треба купувати продукти на стихійних ринках, бо це завжди ризик. Вживати потрібно тільки чисту питну воду, бажано у пляшках, якщо такої можливості немає, то вживайте кип’ячену», – додає Тетяна Карлова.

Зазначимо, що у Києві – спалах гепатиту А. Станом на ранок 13 травня в столиці зареєстрували 40 випадків захворювання, серед яких 23 — діти. Адміністрація перевела на дистанційне навчання дітей у тих закладах, де виявили хворобу.

Нагадаємо, на Харківщині кількість постраждалих від укусів кліщів зросла у 2,2 раза порівняно з минулим роком.