Грошові виплати жителям Харківщини: хто може отримати допомогу

01.01.2023 12:52 Суспільство
З початком повномасштабного російського вторгнення Україна та міжнародні організації запровадили низку програм підтримки внутрішньо переміщених осіб і жителів деокупованих громад. «Слобідський край» розбирався, хто з жителів Харківської області та які грошові виплати може отримати.

Виплати жителям звільнених громад

Населенню деокупованих громад Харківської області допомагають дві організації. Це українське Товариство Червоного Хреста та Міжнародна організація з міграції (МОМ).

Червоний Хрест і МОМ роблять одноразові виплати на кожного члена родини. Українське Товариство Червоного Хреста виплачує по 1200 гривень, а Міжнародна організація з міграції – по 2200 гривень.

– Для отримання одноразової грошової допомоги органи місцевого самоврядування або місцеві військові адміністрації, у разі їх утворення, складають списки громадян, які проживали на деокупованих територіях до моменту звільнення, – пояснив директор Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації Юрій Шпарага.

Українське Товариство Червоного Хреста перераховує кошти «Укрпошті», яка надалі за списками, що склала місцева адміністрація, проводить виплату допомоги. Міжнародна організація з міграції надає допомогу за звітами й відомостями, які зробив Червоний Хрест.

– Людина має отримати на телефон СМС-повідомлення про надходження коштів із зазначенням, звідки ця виплата надійшла, – уточнив Юрій Шпарага.

Таку грошову допомогу від організацій можуть отримати виключно ті, хто фактично жив в окупованих містах, селищах і селах.

Також жителі звільнених громад можуть отримати одноразово допомогу від держави. 21 жовтня Кабінет Міністрів України затвердив постанову «Деякі питання використання коштів для задоволення потреб евакуйованих осіб та осіб, які проживають в деокупованих населених пунктах».

– Відповідно до цієї постанови, мешканці населених пунктів Харківської області можуть отримати разову грошову допомогу в розмірі 3000 гривень для осіб з інвалідністю та дітей і 2000 гривень для всіх інших громадян, – зазначив директор Департаменту соціального захисту населення ХОВА.

Виплати для жителів звільнених населених пунктів здійснюються за таким алгоритмом:

 1. Списки для отримання такої допомоги складає виконавчий орган сільської, селищної, міської ради чи військова адміністрація населеного пункту, у разі утворення, протягом семи днів після відновлення діяльності. Списком подають кількість осіб, які проживали в населеному пункті на момент деокупації.
 2. Обласна військова адміністрація протягом двох днів передає цю інформацію до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
 3. Мінреінтеграції спільно з Міністерством оборони затверджують перелік деокупованих населених пунктів і протягом двох днів перераховують кошти на спеціальний рахунок «Укрпошти».
 4. «Укрпошта» протягом п’яти днів виплачує гроші.

Грошова допомога ВПО

Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України ще 20 березня, внутрішньо переміщені особи мають право на отримання допомоги на проживання.

Для отримання допомоги ВПО заповнюється заява, у якій зазначається:

 • прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) заявника;
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
 • дата народження;
 • відомості про місце проживання в області, звідки перемістилась особа;
 • адреса місця, куди перемістилась особа та контактний номер телефону;
 • номер поточного рахунка зі спеціальним режимом використання для зарахування допомоги «єПідтримка» або номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) заявника для виплати допомоги;
 • наявність статусу особи з інвалідністю;
 • відомості про неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із ВПО.

Заява може бути подана до ЦНАПів, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій, а також до уповноважених осіб виконавчих органів сільської, селищної або міської рад. Крім того, заяву можна сформувати через мобільний додаток «Дія». Інформація про неповнолітню дитину включається до заяви одного з батьків.

Допомога виплачується на кожну зареєстровану внутрішньо переміщену особу в родині щомісячно, починаючи з місяця звернення. По 3000 гривень отримують особи з інвалідністю та діти, по 2000 – всі інші категорії громадян.

Виплати для одиноких батьків

Крім Українського Товариства Червоного Хреста та Міжнародної організації з міграції жителям Харківщини допомагає також Всесвітня продовольча програма ООН.

Цією програмою передбачені виплати грошової допомоги протягом трьох місяців у розмірі 2220 гривень на кожну особу, але не більше ніж на п’ять осіб у родині. Тобто одна родина може отримати максимум 11 100 гривень на місяць.

Цільовою аудиторією для отримання цієї допомоги визначено сім’ї з дітьми, яких виховує один батько чи одна матір, це можуть бути:

 • вдови або вдівці;
 • жінки або чоловіки, що мають статус матері-одиначки або батька-одинака, та ті матері або батьки, які не отримують допомоги від держави;
 • отримувачі допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів (у разі якщо є довідка про несплату аліментів);
 • матері або батьки, які самостійно виховують дитину та включені до списку, що затверджується місцевими органами влади.

– Слід зазначити, що якщо мати вийшла заміж вдруге і діти від попереднього шлюбу не були усиновлені, то вона теж може реєструватися, але з тією дитиною, яка була закріплена за нею в статусі матері-одиначки. А діти, які народилися в новому шлюбі, вже не реєструються, – пояснив Юрій Шпарага.

Те саме стосується й чоловіків зі статусом батьків-одинаків, які повторно одружуються. Надалі планується розширити категорію отримувачів допомоги.

Ця виплата здійснюється за допомогою токенів – умовних одиниць обліку з унікальним кодом. Один токен видається на одну родину.

Для отримання токена один повнолітній та дієздатний член сім’ї повинен прийти до визначеного пункту видачі та реєстрації. При собі потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код і, за можливості, активний телефон, а також документи всіх неповнолітніх дітей (це документи, що підтверджують особу та прописку й ідентифікаційні коди).

– Якщо у заявника немає смартфона, куди буде надіслано код Western Union, він повинен вказати поточну адресу. В усіх інших випадках бажано, але не обов’язково, мати поточну адресу, – зазначив директор Департаменту соціального захисту населення.

Особа, яка отримала токен, проводить самореєстрацію в присутності співробітника, який його видав. Співробітник надає допомогу, якщо в людини виникли питання при реєстрації.

У Харківській області з питаннями отримання гуманітарної допомоги або евакуації з деокупованих територій можна звернутися до Координаційного гуманітарного центру, залишивши заявку у відповідному розділі на сайті Центру.

Автор: Олександр Манченко