Наказ Міносвіти про дистанційне навчання можуть скасувати – Федоров

17.07.2025 11:40 Суспільство
Дистанційне навчання Міністерство освіти скасує дистанційне навчання у школах

Наказ Міносвіти № 1112 буде скасовано вже 18 липня, влада шукатиме шляхи повернення дітей до безпечних шкіл в офлайн-форматі.

Про це повідомив в. о. віцепрем'єра — міністра цифрової трансформації Михайло Федоров, пише «Слобідський край». 

За його словами, 18 липня наказ Міністерства освіти і науки № 1112 щодо, зокрема, дистанційного навчання у школах буде скасовано, а влада шукатиме шлях, як вивести дітей на навчання до безпечних шкіл. 

«У п’ятницю буде скасований, наприклад, наказ № 1112, до якого є багато питань у громади депутатів. І разом з депутатами ми будемо шукати шлях, як досягати цілей і виводити дітей в офлайн, у безпечні школи. Як наздогнати всі знання, які були втрачені за останні кілька років — за Covid, повномасштабну війну, — будемо шукати цей шлях», — сказав Федоров.

19 червня Міністерство освіти і науки затвердило зміни до наказів, які визначають особливості організації дистанційного навчання в умовах воєнного стану. Ці зміни частина політики «Школа офлайн».

Що передбачає наказ Міносвіти № 1112 

Документ передбачає, що від 1 вересня 2025 року внутрішньо переміщені учні повинні навчатися очно у школі за місцем фактичного проживання. Наказ встановлює нову вимогу: дистанційні класи мають налічувати щонайменше 20 учнів. Це суперечить чинному Закону України «Про повну загальну середню освіту», де мінімальна кількість учнів у класі — п’ять. Тож школи з меншими дистанційними класами можуть втратити можливість їх утримувати.

Нові правила щодо наповнюваності дистанційних класів

  • Мінімальна кількість учнів у дистанційному класі — 20 дітей. Утім, засновники шкіл можуть зменшити цю кількість:
  • до 10 учнів — для закладів на тимчасово окупованих, прифронтових територіях, у селах і селищах всієї України;
  • до 15 учнів — для закладів в інших містах.

Вимоги до наповненості дистанційних класів не розповсюджуються на заклади спеціалізованої та спеціальної освіти.

Навчання у прифронтових громадах

Міносвіти наполягає на очному навчанні в закладах, де є укриття. Проте багато шкіл у прифронтових громадах їх не мають або вони не відповідають вимогам. МОН запевняє, що дистанційна форма навчання не буде повністю скасована, навіть у таких випадках діятимуть додаткові вимоги.

Навчання на тимчасово окупованих територіях

Згідно з новими правилами, учні з ТОТ можуть навчатися дистанційно за системою педагогічного патронажу. Для цього батьки зобов’язані надати персональні дані та письмову згоду на їх обробку.

Діти за кордоном

Якщо дитина відвідує школу в країні перебування — вона може дистанційно навчатися за українознавчим компонентом в українській школі, 5-8 годин на тиждень, без перевантаження. Якщо дитина не ходить до місцевої школи, то вона може здобувати освіту повністю дистанційно в українському закладі освіти. Також для дітей за кордоном доступні індивідуальні форми навчання — екстернат або сімейна форма.