Олександр Гусаров: Люди не завжди розуміють, що таке порушення їхніх прав

06.09.2018 17:11 Суспільство
Фото: www.oblrada.kharkov.ua Фото: www.oblrada.kharkov.ua
Три роки, як при Харківській обласній раді створено постійну комісію з питань забезпечення прав людини, свободи слова та інформації. З інтерв’ю з її очільником «СК» розпочинає серію публікацій про роботу комісій облради.

У складі постійної комісії з питань забезпечення прав людини, свободи слова та інформації Харківської обласної ради працює п’ять депутатів: Олександр Гусаров («Наш край», Печенізький район), Віталій Кошеленко (БПП «Солідарність», Зміївський район), Олексій Гармаш («Відродження», Коломацький район, Харків), Ігор Райнін (БПП «Солідарність»), Вікторія Юрченко («Опозиційний блок», Лозівський район, Лозова).

Депутати в межах компетенції розглядають питання щодо діяльності ЗМІ органів місцевого самоврядування та регіональних видань, призначення і звільнення їх керівників, фінансування, реформування тощо. Також у їх компетенції питання щодо забезпечення свободи слова, мовної політики та інформації. Протягом цього скликання комісією вже було проведено 13 засідань, на яких розглянуто 101 питання.

А ще комісія контролює стан виконання ухвалених рішень обласною радою та рекомендацій комісій. Вона також контролює стан виконання обласних програм з розвитку громадянського суспільства, інформатизації області «Електронна Харківщина», з розвитку інформаційного простору «ІТ-Харківщина».

– На одному з недавніх засідань комісія розглядала питання за програмою сприяння розвитку громадянського суспільства. Як реалізується ця програма?

– Здебільшого вона стосується діяльності в області громадських організацій. Сьогодні тема розвитку громадянського суспільства і питання взаємодії з ним у цілому набирають актуальності. І наша комісія плідно співпрацює з тими громадськими організаціями, які до нас звертаються. А таких, повірте, чимало.

– Із чим ідуть до комісії?

– Громадські організації до комісії приходять із тим, щоб реалізувати свої програми і задуми. А організовувати роботу легше за взаємодії з органами влади, з обласною радою, обласною державною адміністрацією. У такому трикутнику можна ефективно працювати і реалізовувати ідеї. А в обласній програмі сприяння розвитку громадянського суспільства саме й прописано, у яких напрямах сторонам рухатися.

Під час спілкування з представниками громадських організацій часто виникають жваві дискусії, але намагаємося завжди дійти компромісу.

Громадські організації просять не тільки грошей, як може здатися на перший погляд. Їм також важлива всебічна підтримка, скажімо, організації своїх заходів у закладах освіти й культури, круглих столів, публічних обговорень тощо. До слова, хочу відзначити, що українське громадянське суспільство нині в активній фазі розвитку.

У минулі роки йому приділялося менше уваги. Сьогодні громадяни стали активнішими. Почали більше ділитися своїми думками й бажанням розвивати свою країну. Те, що зараз в обласній раді працює й розвивається відповідна програма, – беззаперечний позитив. Це важливий напрям, який засвідчує, що влада чує людей і є зворотний зв’язок.

Халатність чи порушення

– Одним із основних напрямів роботи комісії є захист прав людини. Із якими проблемами звертаються жителі Харківщини?

– Люди звертаються з різними проблемами. Скаржаться на «ЖЕК», що відключив воду, на дружину, яка не дає бачитися з дітьми, на адвоката, який обманув і заволодів будинком, на роботодавця, який не дає житло, і навіть на Європейський Суд з прав людини є скарги. Справа у тому, що багато людей, які звертаються до комісії, впевнені, що їхні права утискаються, а насправді ситуація такою не є. Ми це їм роз’яснюємо. Люди, на жаль, не завжди розуміють, що таке порушення їхніх прав. Наприклад, нещодавно до комісії звернулася жінка, яка скаржилася на те, що в одній з правових громадських організацій їй не надали копію документів, які потрібно заповнити, щоб звернутися до Європейського Суду. Жінці просто грубо відповіли, що ці документи можна знайти на сайті організації. Ось вона прийшла жалітися. Чи інша ситуація: заявник, який нарікав на роботу правоохоронців (поліція не надала відповідь на його запит у відведений термін). Це є халатністю посадової особи, а заявник вважає, що вже порушено його права. Ми роз’яснюємо це, направляємо відповідні супровідні листи до правоохоронних органів. Після цього вони активніше працюють з цих питань.

І таких питань багато.

Таких звернень, які б засвідчували дійсно серйозні порушення прав людини, на щастя, до комісії не надходило. 

– Що є отим дійсно порушенням прав людини, з яким доцільно звертатися до комісії?

– Скажімо, коли роботодавець порушує ваше конституційне право на роботу, звільняє безпідставно тощо. Чи якщо в якомусь іншому випадку людина була обмежена у своїх правах. Безумовно, випадків порушення прав людини в Україні багато, але часто буває, що через необізнаність людей, це не доходить до комісії.

– Аби підвищити цю обізнаність, відповідними обласними програмами передбачені якісь заходи?

– Харківська обласна державна адміністрація та Харківська обласна рада постійно проводять різноманітні масові заходи: круглі столи, семінари тощо на цю тему.

Радіо й Інтернет на селі

– Як Ви оцінюєте стан інформаційного простору в нашому регіоні?

– Інформаційний простір Харківщини також у стадії розвитку. Нині на завершальній стадії процес роздержавлення ЗМІ. Я бачу в цьому позитивну динаміку. Можливо, таким виданням буде важче працювати, а можливо, й легше. Час покаже. Однак ЗМІ повинні бути незалежними, працювати без тиску й обмежень. Іде здорова конкуренція, прямі договори, відповідно до яких висвітлюється діяльність тієї чи іншої установи. Це дуже правильно. Незалежні медіа будуть реалізовувати свій творчий потенціал, ставати тими ЗМІ, які будуть цікавішими для читачів.

– В однойменній програмі прописана підтримка проводового радіомовлення в області. На вашу думку, сьогодні доцільно витрачати на це бюджетні гроші?

– Я вважаю, що доцільно. Для жителів, особливо сільської місцевості, це важливо. І у проводового радіо є свої слухачі, відмовлятися від нього ще зарано. Перш за все потрібно інвентаризувати те, що збереглося. Зрозуміти, у якому стані проводове радіомовлення на теперішній час, а вже потім займатися його розвитком.

– Можливо, доцільніше подивитися в бік розвитку мережі Інтернет на селі?

– Інтернет просувається в село, але не тими темпами, якими б хотілося. Провайдер рахує кількість абонентів, якщо вигідно – туди йде, ні – не йде. 

В області створено комунальне підприємство «Харківські інформаційні комунікаційні системи», яке мало займатися розвитком інтернет-мережі у сільській місцевості. Ми своєчасно побачили нездатність його керівника зробити обіцянки реальністю (два роки тому тодішній керівник обіцяв Інтернет у кожному селі Харківщини. – Ред.). Замінили керівника. Новий очільник пройшов випробувальний термін. Будемо контролювати вже безпосередньо його роботу. Будемо інформувати громадськість про те, що зроблено.

 


До постійної комісії з питань забезпечення прав людини, свободи слова та інформації можна звернутися за адресою: вул. Сумська, 64, Будинок рад, тел. 700-53-09.

Прийом громадян – кожний третій четвер місяця, з 14.00 до 16.00.


Шановні голови постійних комісій Харківської обласної ради! Запрошуємо вас розповісти про роботу своїх комісій на сторінках газети «Слобідський край» та на нашому сайті!