Скільки на туристах заробив Шарівський палац (Фоторепортаж)

14.08.2017 13:15 Суспільство
Фото: Тетяна Василець Фото: Тетяна Василець
У серпні минулого року за вхід на територію архітектурної пам'ятки встановили плату.

За прохід до Шарівського палацо-паркового комплексу «Садиба», що у смт Шарівка Богодухівського району дорослий має заплатити 25 грн, а дитина 15 грн. Уже більші суми для груп та охочих провести на території фотосесії, найчастіше – весільні. Зароблені за вхід гроші допомагають так-сяк утримувати комплекс.

В. о. директора обласного комунального закладу «Знахідка», на балансі якого знаходиться ця краса, Євгеній Корнієнко розповів, що за рік Шарівська садиба як об'єкт стала прибутковою.

- Увесь час замок був збитковим, скажімо, минулого року ми 50 тис. грн доплатили з інших джерел на утримання маєтку. За ці ж півроку ми отримали 50 тис. грн прибутку. Зароблене плануємо направити на ремонт, - розповідає Євгеній Корнієнко.

Він додав, що вже вдалося встановити прожектори на маєток. У планах - ремонт електроосвітлення усередині будівлі. Та, говорить, грошей з прибутку хіба чи вистачить, бо тільки на виготовлення проекту з ремонту електропроводки їм виставили ціну у 32 тис. грн. А ще потрібно утримувати комплекс, платити заробітну платню працівникам закладу, зокрема сімом охоронцям.

Разом із тим заворожуюча краса маєтку та парку поєднується з нищівними ударами часу та погоди. Колись білосніжні мереживні огорожі, сходинки, парапети з балясинами, місток через ставок руйнуються. Гірками каміння лежать на чагарниках архітектурні шедеври. У ніжній альтанці, прикрашеній ліпниною та скульптурами тварин, відбили голову лебедю.  Ось на передньому фасаді самого замку відвалився водостік. Усередині будівлі ситуація не краща.Більше фото дивіться тут.


Головна біда замку – дах, що тече. І хоч у минулі роки там частково робили ремонт, узимку на підлозі в унікальному дубовому залі, який зберігся у маєтку, можна їздити на ковзанах, а навесні, коли тане сніг, протікає все. Через це вже починають гнити стіни.

Екскурсовод-фрілансер Наталя Твердохліб показує вологі діри у стінах і згнилі тріски, що осипалися. А ще пліснява на стінах та стелі, розбиті шибки…

- Протікаючий дах, це наш біль, наша головна проблема, бо через це руйнується те, що може бути безповоротно втраченим, - говорить Наталя Твердохліб, показуючи на розписи на стінах у бальному залі на другому поверсі, що з кожним днем тьмяніють із новою силою…

Не менше проблем і за вікнами палацу. В унікальному для цієї місцевості садово-ландшафтному парку не проводиться санітарна рубка аварійних дерев. У разі їх падіння вони загрожують життю людей та можуть пошкодити будівлі. За словами пані Наталі, нещодавно під час негоди один такий сухостій впав та пошкодив гілку здорового дуба. За словами керівництва «Знахідки», неодноразові спроби отримати дозвіл на санітарну вирубку залишилися без відповіді.

Голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, який цього тижня побував у Шарівському палаці, пообіцяв провести нараду, на яку запросять сільського голову Шарівки, керівництво Богодухівського району, керівництво комунального підприємства «Знахідка», керівників управління архітектури ХОДА, відповідних департаментів ХОДА, які мають до цього відношення… Спільно збираються проаналізувати проблеми палацово-паркового комплексу.

- Першочергове завдання - ремонт даху та водостоків палацу. Наступний етап - пошук інвесторів. Потрібно робити проект, залучати інвесторів, використовувати можливості обласного і державного бюджетів, можливо, готувати проект для розгляду на фінансування від Державного фонду регіонального розвитку. Через два тижні у мене також запланована зустріч з генеральним консулом Німеччини. Буду звертатися до нього, щоб він сприяв вирішенню цього питання. Також я дав доручення аудиторам перевірити роботу «Знахідки». Украй важливо не втратити Шарівський комплекс - це та спадщина, яку ми зобов'язані зберегти, - прокоментував Сергій Чернов.

Довідка.

Шарівський палацо-парковий комплекс «Садиба», що у смт Шарівка Богодухівського району, є об’єктом культурної спадщини національного та місцевого значення, пам’яткою архітектури та містобудування. До складу комплексу входить Парк ландшафтний площею 39,3 га.

За шість місяців 2016-го маєток відвідали 13054 особи, із них 10901 дорослий та 2153 дитини. За сім місяців 2017-го – відвідали 11623 особи, із них 10119 дорослих та 1504 дитини. 

Тетяна Василець

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта