У грудень – з новими пенсіями: кому зробили перерахунок і на скільки

04.12.2018 12:40 Суспільство
Фото: Слобідський край Фото: Слобідський край
Уже у грудні українські пенсіонери отримуватимуть перераховані пенсії. На скільки в середньому зміняться виплати для жителів Харківщини, як робиться перерахунок для працюючих пенсіонерів і яким буде підвищення в 2019 році – відповіді на ці та інші запитання в ексклюзивному інтерв’ю «СК» давала заступник начальника головного управління ПФУ в Харківській області Тетяна Піпченко.

– Уряд анонсував перерахунок пенсій у грудні, а потім ще й осучаснення виплат у 2019 році. Кому, коли й на скільки піднімуть пенсії? Які показники впливатимуть на підвищення виплат?

– Підвищення пенсійних виплат закладено в Законі України «Про Державний бюджет України на 2018 рік». Відповідно до цього документа перерахунки пенсій передбачалися з 1 липня та з 1 грудня. Цей Закон встановлює, що з 1 грудня прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 1497 гривень. До підвищення цей показник становив 1435 гривень, а переважна більшість пенсій обчислена з урахуванням прожиткового мінімуму станом на 1 жовтня 2017 року (1452 гривні). Тому фактично розмір прожиткового мінімуму для обчислення пенсій зріс на 45 гривень. Наразі (з 1 грудня 2018 року) мінімальний розмір пенсійних виплат складає 1497 гривень.

Однак це не означає, що у всіх пенсійні виплати зростуть на 45 гривень. У кожного свій розмір пенсії, тож і перерахунки будуть індивідуальні з урахуванням стажу та розміру заробітної плати. Крім того, перерахують і надбавки, підвищення та інші виплати, які встановлюються за різними законодавчими актами, з урахуванням встановленого прожиткового мінімуму.

Тож, виходячи з вищезазначеного, будуть перераховані мінімальні розміри пенсії та доплати за понаднормовий стаж, пенсії за особливі заслуги перед Україною, підвищення ветеранам війни, щомісячна державна адресна допомога та мінімальні розміри пенсій по інвалідності інвалідам внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, щомісячна державна адресна допомога інвалідам війни та учасникам бойових дій, мінімальний розмір пенсії непрацюючим шахтарям, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та деякі інші пенсійні виплати.

Щодо підвищень на наступний рік, то у 2019-му передбачено збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується для перерахунку пенсій. Показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який застосовується для перерахунку пенсій, збільшиться на коефіцієнт, що відповідатиме 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за 2018 рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018 рік, порівняно з 2017 роком.

– Якщо, наприклад, людина понад 10 років працювала на пенсії, а нещодавно звільнилася. Чи можна їй перерахувати пенсію?

– У разі, якщо пенсіонер продовжував працювати і після попереднього перерахунку пенсії або з її призначення минуло не менш як 24 місяці, проводиться перерахунок пенсії незалежно від звільнення з роботи. Перерахунок пенсії проводиться по стажу із заробітної плати, з якої обчислено пенсію, або за бажанням пенсіонера з урахуванням заробітної плати за відпрацьований період.

До речі, органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення пенсіонерів проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року (в якому здійснюється перерахунок) набули право на проведення вищезазначеного перерахунку на найбільш вигідних умовах. Наприклад, пенсію призначено у 2017 році. Людина близько року пропрацювала на пенсії. Наразі перерахунок пенсії провести не можна, він проводитиметься тільки у 2019 році (24 місяці з моменту призначення пенсії).


 

У тему
У Харківській області налічується 801 тисяча пенсіонерів, з них 44 тисячі – військові, понад 40 тисяч – переселенці.
652 тисячі пенсіонерів з грудня отримуватимуть підвищені виплати.
Мінімальна пенсійна виплата складає 1497 гривень.
Середнє підвищення пенсій склало 27 гривень. 
За оперативними даними, середній розмір пенсійних виплат на Харківщині складає 2626 гривень.


 Чи законне утримання частини пенсії?

– Наших читачів також хвилює процедура оформлення пенсії батькам, які здійснювали догляд за дитиною-інвалідом. Якщо, приміром, один з батьків здійснював догляд за дитиною-інвалідом до 2000 року, при цьому отримував допомогу по догляду через ПФ (за старим законодавством), чи повинна ця людина при оформленні пенсії самостійно збирати всі довідки, що підтверджують час догляду, чи ПФ робить запит сам? Що робити, якщо людина переїхала в інше місто?

– Існує певний порядок для призначення пенсій, де визначено необхідний перелік документів. І якщо один з таких батьків звертається за призначенням пенсії з урахуванням до страхового стажу зазначеного періоду догляду за дитиною-інвалідом, необхідно надати такі документи: про інвалідність дитини, її вік та акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду.

Документами, що підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка з акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення чи Пенсійного фонду та інші документи.

Документами, що підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження, паспорт чи довідка організацій за місцем проживання (реєстрації) та інші.

Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад та шляхом опитування осіб, за якими здійснювався догляд, та їх сусідів.

Згідно ж з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» органи, що призначають пенсію, надають допомогу таким батькам у разі письмового звернення особи щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Якщо неможливо зібрати весь перелік документів, то справа вирішується в суді. Але на Харківщині я таких випадків не пригадую. Як правило, переселенці приїжджають з уже призначеною пенсією.

– Стосовно пенсій редакція «СК» отримує багато запитань від наших читачів. І ось ще одне з них. Жителю області в лютому цього року перерахували пенсію. Протягом восьми місяців він отримував 2100 гривень. Однак у листопаді людину було викликано в Пенсійний фонд, там йому сказали, що трапилася помилка – багато нарахували, і тепер щомісяця вираховуватимуть у нього з пенсії по 500 гривень. Наскільки це законно? Чи повинна людина повертати якісь кошти?

– Щоб з’ясувати всі обставини ситуації, необхідно переглянути матеріали пенсійної справи цієї людини.

Згідно з чинним законодавством, суми пенсій, виплачені надміру, стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку в разі, якщо вони виникли внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Також ці суми можуть бути повернуті пенсіонером добровільно.

Помилки в нарахуванні пенсії можуть бути за різних причин. Наприклад, громадянин надав нам дані персоніфікованого обліку, а після цього здійснилося коригування цих довідок. Або людина на момент перерахунку пенсії не працювала, а потім працевлаштувалася, однак Пенсійний фонд про це не повідомила.

Якщо ж людина працевлаштована та не повідомила про це, і наявна переплата пенсії, то утримання здійснюються обов’язково. Згідно із законодавством, перерахунок пенсій відповідно до прожиткового мінімуму робиться тільки для непрацюючих пенсіонерів.

Тому правильніше за все, щоб ваш читач звернувся до нас, і ми перевірили його пенсійну справу.

Замість черг – веб-портал

– Наступне питання непокоїть нашу більш молоду аудиторію. Уже відомо, коли запрацює обов’язкова накопичувальна система? Який процент із зарплати перераховуватиметься туди?

– Накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування – це другий з трьох рівнів структури системи пенсійного забезпечення в Україні. Цей рівень базується на засадах накопичення коштів застрахованих осіб у Накопичувальному фонді. Питання запровадження накопичувальної системи наразі опрацьовується в Уряді, і відповідь на запитання щодо відсотка відрахувань можна буде надати після прийняття відповідних законодавчих актів. Щодо сплати страхових внесків, то дійсно передбачається одночасна сплата внесків до солідарної та накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

– Взагалі з якими питаннями найчастіше звертаються жителі Харківської області до Пенсійного фонду?

– З тими, що ви наразі ставите. Зазвичай до нас звертаються люди після того, як їм призначено пенсію. Хтось із громадян не згоден з її розміром, просить перевірити. От ми й перевіряємо.
Також до приймальні головного управління громадяни звертаються з питань роз’яснення чинного пенсійного законодавства, щодо наявності права на призначення чи перерахунок пенсії, з питань можливого збільшення розміру пенсій, щодо виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам.

До речі, незалежно від того, де громадянин зареєстрований (прописаний), ми приймаємо документи для призначення пенсій. Наприклад, людина зареєстрована (прописана) у Львівській області, але працює на Харківщині, тож вона може звернутися до наших управлінь і надати документи для призначення пенсії.

Багато відповідей на пенсійні питання можна знайти на веб-порталі Пенсійного фонду України. 

– Але ж для цього потрібен електронний підпис? Не у всіх пенсіонерів він є.

– Електронний підпис потрібен у тому разі, коли ви хочете отримати більш конкретну інформацію про себе. Адже ця інформація є конфіденційною, і ми маємо бути впевненими, що надаємо її саме вам, а не іншій особі. Відповіді на загальні ж запитання можна отримати й без електронного підпису. Для цього потрібно просто зареєструватися на веб-порталі та відправити своє звернення. Людина економить час, їй не потрібно приходити до управління.

 

Шановні читачі!
Якщо маєте запитання щодо виплати пенсій, пишіть нам – до редакції газети «Слобідський край». Ми передамо ваші запитання до Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області, а відповідь надрукуємо в одному з випусків газети в рубриці «Компетентно».
Адреса редакції: Держпром, 1 під’їзд, 1 поверх, м. Харків, 61022.
Електронна скринька: [email protected]

Читайте також: Спецпроект “СК”: Естонія для Харківщини Чому слобожанам повчитися у балтів

Юлія Міронюк