Як змінилася карта області після перейменувань

Як змінилася карта області після перейменувань

Фото: соцмережі

Майже рік знадобився для того, щоб втілити в життя Закон про декомунізацію. Перейменування торкнулися усієї країни, а найбільшим регіоном за кількістю змін став Харківський.

У нашій області вистачало населених пунктів, вулиць, парків з радянською символікою. Кожний район, крім Валківського і Куп’янського, мав такі населені пункти. «Найбагатшими» на «комуністичні» села були Вовчанський, Красноградський і Харківський райони.

Станом на 15 квітня 2016 року, згідно із Законом про декомунізацію, на Харківщині вже перейменували 64 населені пункти. А вже 19 травня нові назви отримали ще 38 сіл і селищ регіону. В області з’явилося багато нових назв, які пропонували місцеві жителі або рекомендували історики Українського інституту національної пам’яті.

Популярною серед запропонованих жителями назв виявилася Вишневе. Тільки у Близнюківському р-н бажали асоціюватися з чарівним весняним квітом два села – колишні Жовтневе та Радгоспне.


Місцеві жителі проявили фантазію та, скориставшись нагодою, обрали для своїх сіл теплу та мирну символіку. Так, на Барвінківщині колишня Іллічівка стала селом Рідне, а селу Петрівське (Близнюківського р-н) дали символічну назву Мирне. Жителі Радгоспного Зміївського р-н захотіли, аби їхнє село називали Веселе. У Харківському районі теж було селище Радгоспне, нову назву йому обирали відповідно до центру сільради, у результаті з’явилося Мале Веселе.

ВУЛИЦІ, РАЙОНИ ТА СТАНЦІЇ МЕТРО ХАРКОВА ОТРИМАЛИ НОВІ НАЗВИ

Поширену назву Жовтневе в Золочівському районі змінили на милозвучне Калинове.На Ізюмщині жителі села Радянського виявили увагу та любов до рідної сторони та вирішили назвати село Рідний Край.

Деякі населені пункти спиралися на історичне минуле, вони повернули собі колишні назви. Наприклад, назва Співаківка для Червоного Шахтаря, одного із сіл Ізюмщини, що мають найдавнішу історію, – не нова. Уперше це поселення згадується в документах 1673 року як Співаківська слобода, а в царській грамоті 1682 року – як «знамените містечко» Співаківка. Із цією назвою населений пункт існував до листопада 1921 року, коли його було перейменовано на Червоний Шахтар. Тепер відбувся зворотний процес, і назву повернули.

А Жовтневе Коломацького району на Новоіванівське перейменували на честь однойменного цукрового заводу, що розташований у районі. Адже колишнє Жовтневе спочатку було промисловим відділенням цього заводу.

Також повернули собі історичну назву село Жовтневе (Харківського р-ну) – тепер Михайлівське – та село Петрівка (Куп’янського р-ну) – тепер Білоцерківка.

Цікава історія також із селом Революційне на Вовчанщині, якому вже понад 350 років. Засноване воно як Бугаївка, з 1920-го називалось Революційним, а тепер повернуло собі історичну назву.

МАСОВЕ ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ НА ХАРКІВЩИНІ. ПОВНИЙ СПИСОК

Фантазія жителів не оминула й екологічну тематику. Серед охочих отримати літню пахучу назву опинилися села Кірове (Близнюківський р-н) та Ленінське (Сахновщинський р-н), які тепер величатимуть Квітневе та Зелений Клин відповідно.

Іменні назви теж активно усіяли карту області. У Богодухівському районі село Володарівка стало Малою Іванівкою. Пролетарку (Великобурлуцький р-н) назвали селом Юр’ївка. З’явилися і Симонівка (Вовчанський р-н) та Іванівське (Красноградський р-н), які раніше звалися Червоноармійське Перше та Октябрьське відповідно.

Не обійшлося в області й без назв з місцевим колоритом. Так, селище Пролетар Золочівського району перейменували на Малі Феськи. Обрали таку назву через те, що центром сільради, до якої входив колишній Пролетар, є с. Феськи.

Марина Проценко

 

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ