Якою мовою насправді розмовляють на Харківщині, розповів науковець

26.01.2017 13:31 Суспільство
Фото із соціальної мережі Фото із соціальної мережі
Виявляється, що жителі області переважно не російськомовні, як прийнято вважати.

Як розповів "СК" мовознавець, професор філологічного факультету ХНУ імені В. Н. Каразіна Анатолій Нелюба, на Харківщині насправді суржикомовне середовище.

- Із тих двох мільйонів нашого населення якщо і є, то десь 200 тисяч людей, які розмовляють добре літературною російською або українською, решта – на суржику. Що робити, аби наші громадяни захотіли розмовляти українською, важко сказати. Щоб люди захотіли жити в цій державі, що треба зробити? Мабуть, тут не тільки з мовою пов’язано... Я по собі скажу – зі мною ніхто не розмовляє російською, одразу переходять на українську. І ніколи за 35 років життя в Харкові я не почув кривого слова у свій бік. Люди чують, як ти говориш, і відповідно тягнуться до цього, інша річ, щоб критична маса таких людей, з кого брати приклад, була. Усіх не навчиш, і те не треба, тим паче закон нікого не змушує говорити лише українською, - сказав Анатолій Нелюба.

Він нагадав, що кожного разу після значущих подій у нашій державі більшало людей, які починали говорити українською. 

- Коли впав Радянський Союз – стався сплеск усього українського, люди починали говорити українською, потім Леонід Кучма обіцяв другу державну російську – знову стався сплеск. Те саме відбувалося після Помаранчевої революції, революції Гідності. Щоправда, за моїми спостереженнями, останній сплеск не став разючим. Однак люди тягнуться до української мови, але ж потрібна бути її підтримка, як і в будь-які галузі, а не тільки мовній, - додав Анатолій Нелюба.

Докладніше по темі, про три нові мовні законопроекти, що вони готують для українців, читайте в розділі статті. 

Тетяна Лісна

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта