Верховна Рада ратифікувала угоду з США щодо корисних копалин

08.05.2025 15:01 Політика
Голосування ВР за угоду про надра За ратифікацію проголосували усі фракції

Верховна Рада 8 травня проголосувала за ратифікацію угоди про корисні копалини між США та Україною.

Як повідомляє «Слобідський край» з посиланням на народного депутата Ярослава Железняка, за ратифікацію проголосували усі фракції та групи, загалом — 338 депутатів.

Голосування по фракціях:

  • «Слуга народу» - 210
  • «Європейська солідарність» - 23
  • «Батьківщина» - 22
  • «Платформа за життя та мир» - 18
  • «За майбутнє» - 10
  • «Голос» - 12
  • «Довіра» - 18
  • «Відновлення України» - 12
  • Позафракційні - 13

Угода передбачає створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови як ключового механізму для сприяння прозорим, підзвітним та орієнтованим на майбутнє інвестиціям у сфері розробки і видобутку корисних копалин, нафти і газу, а також інвестицій у супутню інфраструктуру чи переробку.

Ключові положення угоди наводить РБК-Україна.

Повна власність і контроль залишаються за Україною

Всі ресурси на нашій території та в територіальних водах належать Україні. Саме українська держава визначає, де і що видобувати. Надра залишаються в українській власності це закріплено угодою.

Рівноправне партнерство

Фонд створюється 50/50. Управлятимемо ми цим Фондом спільно із США. Жодна зі сторін не матиме переважаючого голосу, і це відображатиме рівноправне партнерство між Україною та Сполученими Штатами.

Національна власність захищена

Угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями вони і далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт Укрнафти чи Енергоатому залишаються у власності держави.

Жодних боргів

Угода не містить згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США. Реалізація угоди дозволить обом країнам збільшити свій економічний потенціал завдяки рівноправній співпраці та інвестиціям.

Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс

Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України. Важливо, що угода стане сигналом і для інших світових гравців, що з Україною надійно співпрацювати довгостроково – на десятиліття.

Фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій

Ідеться про 50 % коштів від нових ліцензій на проєкти в сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до Фонду. В угоді йдеться про подальшу стратегічну співпрацю.

Законодавчі зміни лише точкові

Для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати Верховна Рада.

США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології

Фонд підтримується урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме нам залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і в ЄС та інших країнах, що підтримують нашу боротьбу проти російського ворога. Передача й розвиток технологій важлива складова Угоди, адже нам потрібні не лише інвестиції, але й інновації.

Угода надає податкові гарантії

Доходи і внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні, щоб інвестування дало якнайбільші результати.