Самоврядування – основа стійкості: Харківщина ділиться досвідом

22.04.2025 13:51 Влада
Міжнародний форум згуртованості Форум згуртованості зібрав представників українських регіонів, влади та дипломатичних місій

Реформи, міжнародне співробітництво, відновлення, інвестиції та людські долі під час війни стали головними темами Міжнародного форуму згуртованості, що пройшов у Києві за участю представників Харківської області.

Про це «Слобідський край» пише із посиланням на президента Української асоціації районних та обласних рад, голову Харківської обласної ради Тетяну Єгорову-Луценко. 

Вона повідомила, що Міжнародний форум згуртованості був організований за ініціативою Міністерства розвитку громад та територій України. На ньому зібралися представники дипломатичних місій з Європи та Азії, посадовці Кабінету Міністрів та Офісу Президента, народні депутати, керівники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади в регіонах.

Реформа, що забезпечує стійкість держави

Відкрив форум віцепремʼєр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба. Він зазначив, що попри надскладні виклики воєнного часу економіка країни працює. Найважча ситуація склалася на територіях, поруч з якими тривають бойові дії. Тому прийняте рішення направити 3,3 мільярда гривень прифронтовим громадам. Кошти призначаються на будівництво укриттів, відновлення критичної інфраструктури, придбання спеціалізованої техніки тощо.

«На форумі обговорювалося питання підтримки іноземних партнерів у подальшій відбудові України. Ключове – єдність, і це не про слова, це про величезну роботу та відповідальність кожного і кожної у нашій країні», – зазначила Тетяна Єгорова-Луценко.

Представники громад та місцевих органів влади поділилися досвідом відновлення та залучення інвестицій, у тому числі у співпраці з міжнародними партнерами. 

Перед учасниками форуму виступив Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Масаші Накаґоме. Він заявив, що від початку війни Японія допомагає Одесі, Дніпру, Харкову, Миколаєву, Херсону. Заручившись підтримкою Програми розвитку ООН, Японія надала для України значний пакет допомоги у розмірі 241 мільйон доларів. Також Японія підтримала Харків у підготовці до опалювального сезону. 

«Ключовий елемент державної стійкості – місцеве самоврядування. Окрема дискусія була присвячена реформам, які тривають в Україні. Національний проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади», ініційований Президентом України Володимиром Зеленським, вже об'єднав 450 громад з різних регіонів. Вони працюють разом і допомагають одна одній. Це нова архітектура співпраці, продиктована часом», – переконана Тетяна Єгорова-Луценко.

Зустріч з польськими партнерами 

У ході Форуму голова Харківської облради провела робочу зустріч з Державним секретарем Міністерства фондів розвитку та регіональної політики Республіки Польща Яном Шишком та його командою.

«В контексті процесу відновлення країни та набуття членства в ЄС обговорили реформу децентралізації в Україні. Над її успішним завершенням наша держава з допомогою міжнародних партнерів працює навіть в умовах повномасштабного російського вторгнення. Також порушила питання функціонування районних рад, опираючись на модель Польщі», – прокоментувала керівниця Харківської облради.

Ян Шишко розповів про досвід Польщі з реформування та організації роботи інститутів місцевого самоврядування, розподілення владних функцій між різними рівнями представницької та виконавчої влади. 

«Звичайно, виклики, які постали перед Україною, більші за ті, що довелося пройти Польщі. Проте структура держави, модель управління державою є достатньо подібною і в Польщі, тому нам є чим ділитися. Фундаментом держави є саме децентралізація», – вважає польський урядовець.

Тетяна Єгорова-Луценко зазначила, що для українських регіонів особливе значення має співробітництво з польськими партнерами. Прикладом вона навела співробітництво Харківської обласної ради з маршалеком Великопольського воєводства Мареком Возняком. 

«З перших днів вторгнення ми відчуваємо підтримку наших друзів з Великопольського воєводства. Не словами, а справами, зокрема у сфері охорони здоров’я – машини швидкої допомоги або організація відпочинку в Польщі дітей з деокупованих та прифронтових громад», – сказала Тетяна Єгорова-Луценко.

Раніше «Слобідський край» розповідав, що на Харківщині для відновлення та будівництва громади отримають 500 мільйонів гривень.