Чи стане Харківщина Техасом. Інформація Ю. Сапронова

11.03.2013 07:01 Влада
Реалізація проекту щодо видобутку нетрадиційного газу на території Харківщини викликала певний резонанс у суспільстві.

Щоб глибше ознайомитися із технологією видобування нетрадиційного газу і побачити реальні наслідки цього процесу, делегація Харківської області на чолі із губернатором Михайлом Добкіним здійснила візит до штату Техас у США, де у 2004 році відбулася так звана «сланцева революція».

Представники Харківщини відвідали найбільше в Техасі газове родовище Barnett. Як доповів у ході пленарного засідання заступник голови облдержадміністрації Юрій Сапронов, процес гідророзриву пласта (ГРП) застосовується в США з 1940 року, в Україні – з 1950. У Техасі з 2010 року було влаштовано 33 тисячі свердловин і проведено більше 100 тисяч ГРП. Ця ж технологія використовується на території Харківщини з 2007 року, за цей час компанією «Укрбургаз» проведено 39 гідророзривів.

Юрій Сапронов звернув увагу на те, що сланцевий газ на родовищі Barnett знаходиться на глибині 2,5 км, нижній водоносний горизонт у штаті – на глибині 600 м. А на території Юзівського родовища розвідка буде проводитися на глибині 5,2 км, а нижній водний горизонт знаходиться між 700 і 800 м.

– Найголовніше – забезпечити цілісність стовбура свердловин. У технології, яка застосовується в США і буде застосовуватися в Харківській області, існує 7 шарів захисту стовбура свердловин, які запобігають викидам у водоносний шар, – повідомив заступник губернатора.

Він підкреслив, що бурові вежі та газові свердловини у Техасі знаходяться у безпосередній близькості від об’єктів інфраструктури: шкіл, житлових кварталів, офісних центрів, аеропорту, що свідчить про екологічну безпечність технології ГРП.

– Ми провели громадські слухання. У засобах масової інформації більше 50-ти разів вийшла в ефір програма, створена спеціалістами УкрНДІГаз, УкрБургаз, компанії «Шелл». Багато публікацій було в газетах районних і обласних. Але напевно цього недостатньо, тому ми будемо посилювати цю роботу, вести діалог з територіальними громадами до тих пір, поки всі не зрозуміють, що це необхідно державі, що це, на думку спеціалістів, безпечно, і цей метод протягом 60 років застосовується в тому числі в Україні, і жодних негативних наслідків не викликав, – сказав голова Харківської облради Сергій Чернов.

Він підкреслив, що питання добування нетрадиційного газу в Харківській області ще не вирішено остаточно. Адже протягом найближчих п’яти років «Шелл» вестиме геолого-розвідувальні роботи, і тільки після підтвердження наявності необхідного обсягу покладів газу, прийматиметься рішення щодо його видобування.

Тамара Кіч, матеріал з газети "Слобідський край" №29-30 від 07.03.2013

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта