Державна підтримка аграріїв на Харківщині: як працює механізм

24.04.2024 16:22 Влада
Фото: Андрій Марієнко Фото: Андрій Марієнко

У Харківській області зменшаться логістичні витрати агровиробників: вони отримають 30 % знижки на залізничні перевезення. Крім того, Уряд затвердив порядок компенсації витрат фермерам за гуманітарне розмінування сільськогосподарських земель.

Кабінет Міністрів постановою від 15 березня 2024 року вніс зміни до Порядку використання коштів, передбачених у Державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції. Цим документом розширюються напрями державної підтримки аграріїв. Так Уряд впровадив низку нових поліпшень для агровиробників на деокупованих територіях, у підготовці яких врахували пропозиції від Харківської обласної військової адміністрації.

– Серед нововведень – переглянуті залізничні тарифи та анонсована 30-відсоткова знижка для перевезень цим видом транспорту. Адже наші аграрії вже третій рік під кулями й вогнем вивозять урожай з прифронтових громад до західного кордону і південних портів для подальшої реалізації в інтересах держави. Проте повномасштабна війна настільки змінила економічну географію країни, що логістичні витрати найчастіше не дозволяли агробізнесу виходити навіть у «нуль», – зазначив начальник ХОВА Олег Синєгубов.

Знижена вартість для аграріїв, які відвантажують свою продукцію з визначених залізничних станцій, допоможе зрівняти тарифні умови для всіх сільськогосподарських підприємств.

– Дякуємо за підтримку Харківщини Президенту України Володимиру Зеленському, Кабінету Міністрів України, зокрема першому віцепрем’єр-міністру України – міністру економіки Юлії Свириденко, – сказав начальник ХОВА.

Також фермери регіону можуть отримати компенсацію за розмінування. На програму компенсації витрат за гуманітарне розмінування в Державному бюджеті на 2024 рік закладено 3 мільярди гривень. Держава компенсуватиме 80 % вартості розмінування ділянки фермерам, які працюють на власній чи орендованій землі. Ціна на послуги з розмінування визначатиметься на відкритих торгах у системі Prozorro. Кошти надаватимуться лише раз за одну забруднену ділянку.

– Це вкрай важлива ініціатива для наших агровиробників, адже Харківська область залишається найзабрудненішою вибухонебезпечними предметами. Фактично або потенційно заміновано понад 1,2 мільйона гектарів земель, з них понад 570 тисяч гектарів – саме ділянки сільськогосподарського призначення, – розповів Олег Синєгубов.

Менш ніж за рік Україна в рази збільшила свої спроможності в розмінуванні та після обстеження повернула до використання 18 000 квадратних кілометрів землі. Начальник ХОВА підкреслив, що запроваджене рішення має дати поштовх до розвитку галузі – збільшити кількість гуманітарних саперів і нових машин для розмінування. Адже держава створює додаткову фінансову мотивацію очищувати земельні ділянки від вибухонебезпечних предметів і для власників та орендарів, і для бізнесу, який може заробляти на розмінуванні.

Не зможуть претендувати на компенсації фермери, проти яких Україна запровадила санкції або ж якщо кінцеві власники сільгосппідприємства є громадянами країни-агресорки. Фермери, які перебувають у стадії ліквідації чи банкрутства, а також ті, хто має податковий борг, теж не зможуть отримати компенсації.

Імовірно забрудненими залишаються 156 000 квадратних кілометрів українських територій. Зокрема, це землі сільськогосподарського призначення. Мета Міністерства економіки України – за 10 років очистити 80 % забруднених земель і зробити їх безпечними для використання.

Зазначимо, прогнозується, що на Харківщині зерновими культурами буде засіяно понад 610 тисяч гектарів, технічними – 557 тисяч гектарів, картоплею та овочевими – 70 тисяч гектарів, кормовими – більш ніж 40 тисяч гектарів.

Це вже третя весняно-польова кампанія, що проходить в умовах повномасштабної війни. Через бойові дії територія Харківської області значно забруднена вибухонебезпечними предметами. Тож аграрії зможуть працювати цього року лише на 68 % оброблюваних земель. Під урожай 2024 року загальна посівна площа сільськогосподарських культур займатиме 1,3 мільйона гектара. Це на 3,5 % більше, ніж у 2023 році.

За оперативними даними районних військових адміністрацій, від агресії російської федерації постраждало понад 630 сільськогосподарських підприємств. Також пошкоджено і зруйновано майже 1100 одиниць сільськогосподарської техніки та обладнання.

Нагадаємо, що аграріям Харківщини безоплатно нададуть насіння кукурудзи для посівної. Кожен з них матиме змогу отримати до 25 посівних одиниць на господарство. Цієї кількості буде достатньо для засівання 25 гектарів.

Також, раніше ми писали, що цьогоріч озимі на Харківщині достроково відновили вегетацію. Причиною стали сприятливі погодні умови третьої декади березня, які й забезпечили ростові процеси у рослин озимої пшениці.