Кому в селах платять найбільше та де заробляють краще, ніж у Харкові
Як розповіла заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Харківської облдержадміністрації Олени Кулик під час загальних зборів уповноважених членів Асоціації органів місцевого самоуправління, за останні два роки відбулися суттєві зміни у заробітній платі селян. в 2010 році середньомісячна заробітна плата складала 1484 грн, а у 2012 - 2099 грн. Ріст склав 48 %. У середньому ж по Україні заробітна плата за цей період збільшилася на 41 % і склала 2 023 грн.
Олена Кулик розповіла, хто у сільській місцевості заробляє найбільше. Так, у людей, що працюють в лісових господарствах заробітна плата вища, аніж у сфері сільського господарства на 4 %, на промислових підприємствах — на 34 %, у будівництві — на 40 %, в енергетичному комплексі — в 1, 6 разів, у фінансовій діяльності — у 2, 5 рази. В цілому, у порівнянні з іншими галузями, середня заробітна плата у сільському господарстві відстає на 20 %.
Вона зазначила, що заробітна плата у районах області суттєво відрізняється.
- Найвищий рівень за 2012 рік — у Барвінківському районі (3433 грн), Первомайському (3051грн), Красноградському (2888 грн). При цьому у Печенізькому районі середній рівень заробітної плати за 2012 рік склав 1519 грн, у Богодухівському 1799 грн, У Близнюківському — 1826, - розповіла Олена Кулик.
Ще одним важливим джерелом прибутку для селян стало отримання паїв. За останні два роки, всі підприємствам встигають розрахуватися з пайовиками у період збору урожаю, у крайньому випадку — до нового року.
- Минулого року в цілому по області на ці цілі було направлено орендної плати 708 млн грн, це на 318 млн грн більше, аніж в 2011 грн, - зазначила Олена Кулик. - Це вагомий фактор, що сприяє формуванню більш сприятливої і стабільної ситуації у сільських населених пунктах.
Олена Кулик також розповіла про рівень безробіття у сільській місцевості. У Близнюківському районі він склав 4,2 %, у Барвінківському і Балаклійському - 4, 9 %, У Дворічанському та Коломацькому 6 %, у Борівському 7 %.
Вона додала, що успішним для села стане шлях розвитку за ініціативою “Рідне село”, з якою минулого року виступило Міністерство аграрної політики України. За словами Олени Кулик, створення мережі (кооперативів) сільсько-господарських підприємств, запропонованих в ініціативі, дозволить вирішити кілька основних задач: створення нових робочих місць і підвищення рівня зайнятості населення, підвищення ефективності власного господарювання. Фермери отримають доступ до сучасної сільсько-господарської техніки та нових технологій, а також матимуть можливість придбати техніку по державних програмах чи в кредит. А це полегшить умови сільської праці і підвищить рівень її престижності.
Інна Пирлик