За що позбавляють батьківських прав?

18.08.2014 10:37 Влада
blog.pravo.ru blog.pravo.ru

До редакції «СК» надійшов лист від нашої постійної читачки Олени Петрівни з Харківського району. Жінка дуже переживає за своїх онуків, адже їх батьки ведуть аморальний спосіб життя – ніде не працюють, постійно пиячать.

Олена Петрівна пише, що інколи малим навіть перепадає «на горіхи», як це пояснюють батьки малих, у цілях профілактики. Пенсіонерка як може допомагає онукам, але продукти та гроші, які жінка приносить дітям, тут же йдуть на чергові посиденьки батьків. Жінка запитує, як сина з невісткою можна позбавити батьківських прав. 

За роз’ясненнями «СК» звернувся до Жовтневого відділу ДРАЦС м. Харкова.
Як нам одразу зауважили тамтешні фахівці, законодавчо кожна дитина має право на належне сімейне виховання. Це дуже широке поняття, яке включає в себе збереження та розвиток фізичного, психічного здоров’я дитини, передача їй свого життєвого досвіду, знань, навичок, створення нормальних матеріально-побутових умов для життя.

У ситуації ж, коли один або обидва з батьків ухиляються від виконання своїх обов’язків, законом передбачається процедура позбавлення батьківських прав.
– Відбувається це лише в судовому порядку, – зазначила головний спеціаліст Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Гюлізар Галстян. – Справа розглядається за заявою державних або громадських організацій, одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини за позовом прокурора, а також самої дитини, яка досягла 14 років. При цьому необхідним є подання письмового висновку органів опіки і піклування, а також участь у судовому засіданні представника цього органу та прокурора.

За словами експерта, у разі позбавлення батьківських прав обох батьків дитина передається на опікування органам опіки і піклування. Потім побачення з дитиною може відбуватися тільки з дозволу органів опіки і піклування. І то тільки в тому разі, якщо ці побачення не зашкодять фізичному та психічному здоров’ю дитини.
– Згідно з українським законодавством, батьки, позбавлені батьківських прав, втрачають усі права, що ґрунтуються на факті спорідненості з дитиною, у тому числі – вимагати від дитини в майбутньому надання їм утримання. Водночас позбавлення батьківських прав не звільняє батьків від обов’язку утримання дітей. сплати аліментів тощо, – наголошує Гюлізар Галстян.

Законодавством установлюється також порядок відібрання дітей від осіб без позбавлення їх батьківських прав. Але, знову ж таки, всі ці рішення може приймати тільки суд.

Шість підстав для позбавлення батьківських прав. Їх визначено в ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України.
1. Якщо мати чи батько не забрали дитину з пологового будинку чи іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявили щодо неї батьківського піклування.
2. Ухилення від виконання обов’язків щодо виховання дитини.
3. Жорстоке поводження з дитиною.
4. Хронічний алкоголізм та наркоманія.
5. Різні види експлуатації дитини, примушування її до жебракування.
6. Засудження за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Юлія Шматченко, матеріал з газети "Слобідський край" №98 від 16.08.2014

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта