Резонансний закон щодо НАБУ і САП: що змінилось і як реагують влада та суспільство

23.07.2025 10:41 Влада
НАБУ Верховна Рада звузила повноваження НАБУ і САП / Фото: РБК-Україна

22 липня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 12414, який вносить зміни до діяльності НАБУ і САП. Закон підтримали 263 народні депутати.

Про це «Слобідський край» повідомляє із посиланням на Укрінформ.

Тим же днем Президент України Володимир Зеленський підписав закон 12414. У своєму зверненні до українців він зазначив, що антикорупційна інфраструктура працюватиме, але вже без російських впливів.

«Звісно, що НАБУ і САП будуть працювати. І важливо, що Генеральний прокурор налаштований на те, щоб в Україні реально забезпечувалася невідворотність покарання для тих, хто йде проти закону. Справи, які лежали, мають розслідуватись. Роками посадовці, які втекли з України, чомусь спокійно живуть за кордоном – у дуже приємних країнах і без юридичних наслідків. Це ненормально», – заявив він.

Увечері того ж дня в Києві, Львові, Дніпрі, Одесі та інших містах пройшли акції протесту проти ухвалення закону. Учасники вимагали зберегти незалежність НАБУ і САП, вигукуючи: «Влада – це народ», «Руки геть від САП і НАБУ», «Поверніть Європу», повідомляє «Радіо Свобода».

Протести в центрі Києва 22.07.2025

У центрі Києва люди протестували проти закону / Фото: ТСН

Народні депутати України вже ініціювали збір підписів та підготовку конституційного подання до Конституційного Суду України щодо закону про звуження повноважень НАБУ та САП.

«По факту єдине, що зараз можна зробити, щоб виправити ситуацію, – це знести цей закон у Конституційний Суд. Тож починаємо підготовку та збір підписів на конституційне подання до Конституційного Суду. Потрібно буде 45 підписів депутатів… але, думаю, стільки ще поки в Раді знайдеться», – написав народний депутат Ярослав Железняк у Телеграмі. 

Ще до голосування у Верховній Раді в Єврокомісії висловили стурбованість ситуацією довкола НАБУ і САП. Там заявили, що ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості, пише «Європейська правда».

Своєю чергою керівник СБУ Василь Малюк заявив, що голосування народних депутатів за закон, який зменшує повноваження НАБУ, є поверненням до Конституції.

«Ми живемо в правовій державі? В правовій! Основний закон – Конституція! Ніхто нікого не ліквідував. Я не депутат і не законотворець. Повірте мені, те, що вони голосували – питання нардепів. Краще це запитати у них. Це буде правильно і логічно. Наскільки я розумію, це просто повернення до Конституції. І САП, і НАБУ не ліквідовані. Вони продовжують існувати й продовжують якісно працювати», – цитує Малюка Укрінформ.

Відповідаючи на запитання журналіста, голова СБУ наголосив, що САП і НАБУ залишаються незалежними органами.

«Але за Конституцією Генеральний прокурор – один в країні. Не може бути якогось дубляжу чи тавтології. Я думаю, що саме цим керувались наші законотворці. Це робилось якраз задля посилення якогось. І, можливо, я думаю, для певної системи противаг і контролю... Задля недопущення того, щоб раптом ультимативно орган перетворився на якогось «монстра», – додав Малюк.

Василь Малюк також наголосив, що СБУ, Офіс Генпрокурора та НАБУ продовжують спільну роботу.

Начальник Головного управління розвідки МОУ Кирило Буданов закликав до єдності.

«Українська історія навчила нас – нація програє, якщо її розривають внутрішні суперечності. В нас одна спільна біда, один ворог. Тож вирішувати внутрішні суперечності варто шляхом відкритого діалогу для досягнення єдиної спільної мети – відстояти нашу країну. Впевнений, що Україну врятують сильні військо та інституції. Ми повинні проявити мудрість і відповідальність», – написав він у Телеграмі.

Основні зміни, які пропонує закон

Новий закон вносить низку змін до Кримінального процесуального кодексу України, повідомляє РБК-Україна.

Повноваження Генпрокурора:

  • Отримує ключову роль у визначенні підслідності, дачі вказівок, погодженні угод про визнання вини, повідомлення про підозру високопосадовцям.
  • Може перекладати повноваження керівника САП на інших прокурорів.

Статус керівників САП:

  • Вилучені з переліку осіб, які визначаються як «керівник органу прокуратури».
  • Втратили право самостійно змінювати або відкликати апеляції й касації.

Розслідування НАБУ:

  • Генпрокурор може відносити справи до підслідності НАБУ.
  • Спори про підслідність вирішує винятково він.

Оперативні дії:

  • Детективи НАБУ діють за дорученням детектива, прокурора САП або іншого уповноваженого прокурора.

Угода зі слідством:

  • Для тяжких справ НАБУ погодження з Генпрокурором є обов’язковим.

Закриття справ:

  • Навіть після закриття справи щодо особи досудове розслідування може тривати.
  • Фігуранти мають право звернутися до Генпрокурора з проханням закрити справу.