Який фільтр краще очищує воду. Коментар харківського науковця

26.01.2015 10:00 Суспільство
Щороку в Україні фіксують все нові випадки отруєння людей водою. Лише в Харківській області минулого року з інтоксикацією госпіталізували трьох дітей.

Яку ж воду можна не боятися пити і як просто вдома очистити рідину від небезпечних мікроелементів, розбирався кореспондент «СК».

З результатів перевірки виходить, що пити воду з кранів, а особливо з криниць – усе одно, що гратися з вогнем. А що ж робити у такому разі? Виявляється, є багато способів очистити воду просто в себе вдома. Найпростіший варіант – установити фільтр. Фільтри добре прибирають механічні і токсичні домішки і є, мабуть, найкращим на сьогодні варіантом очищення води. Найдешевший фільтр обійдеться вам у 100 грн, а от потужні очисні системи можуть сягати кількох сотень тисяч гривень.

– Будь-який фільтр – це все одно краще, ніж пити нефільтровану воду. Особисто я рекомендую зупинити свій вибір на імпортних варіантах, але не китайського виробництва, – розповів директор НДІ біології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, професор Анатолій Божков. – Однак треба розуміти, що ефективність фільтра залежить не лише від його характеристик, а й від забрудненості води. Тобто якщо у вас вдома вода дуже поганої якості, а фільтруєте ви її у великих кількостях, то фільтр просто фізично не зможе впоратися з таким навантаженням. За цим треба уважно стежити, вчасно очищувати та замінювати фільтри.

А от якщо у чайнику, в якому ви кип’ятите фільтровану воду, залишається накип, перейматися не слід. Фільтр не прибирає фосфорні сполуки, які утворюються після кип’ятіння. Це не означає, що вода погана. Вона просто жорстка.

– Після того як ви прокип’ятили воду, вона пом’якшилась. Адже кальцій і магній вийшли через осад, а вода стала дисцилірованою, – пояснив професор.

Якщо витрачати гроші на фільтр не хочеться, то його аналог можна зробити власноруч. Для цього знадобиться звичайна пластикова пляшка, марля й вата. В ємність наливаємо воду, а біля горлечка встановлюємо «бар’єр» – марлеву пов’язку, всередині якої міститься товстий шар звичайної вати. Це і буде фільтром для води. Причому чим повільніше вода проходитиме через вату, тим більше шкідливих домішок залишаться в «бар’єрі». А щоб результат фільтрації був ще кращим, між марлею і ватою треба покласти шар товченого активованого вугілля. Причому чим більшим буде цей шар, тим краще. Корисно ж це тим, що активоване вугілля має унікальну здатність зв’язувати хлорпохідні токсичні сполуки.
– Після цього воду треба ще додатково відстояти три години. Адже в ній все одно залишиться іржа й механічні домішки, – сказав Анатолій Божков.

За словами науковця, є спосіб не лише очистити, а й зробити воду корисною, таким собі аналогом марциальної води (мінеральна вода з високою концентрацією активного заліза, яка має лікувальні властивості). Для цього в ємність зі звичайною водою треба покласти на дві-три години камінь шунгіт. Його сьогодні можна придбати у спеціалізованих магазинах.
– Важливо пам’ятати, що питна вода має три основні критерії. По-перше, вона має бути прозорою, тобто не містити механічних домішок. По-друге, не містити в собі розчинних токсичних сполук: нітратів, нітритів, металів, отрутохімікатів. Цього можна досягти за допомогою фільтрації. А по-третє, вода має бути корисною. Від кип’яченої ж води, на жаль, ніякої користі наш організм не отримує, – розповів професор.

Ірина Гудзь, матеріал з газети "Слобідський край" № 7 від 17.01.2015

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта