Чому в Україні падають ставки за депозитами
PromoЧаси, коли за гривневим вкладом можна було отримати 20-21% річних, залишилися позаду. Банки масово знижують дохідність депозитів й у другій половині вересня максимальні показники впали до 17-18% річних.
Такі відсотки за розміщені на депозит в банку https://unexbank.ua/privatnim-osobam/depoziti кошти можна було отримати лише на певні строки й далеко не в кожній фінустанові. Якщо спиратися на індекс UIRD, що розраховується на базі ставок двадцяти найбільших банків України, то у великих фінустановах за тримісячним вкладом в гривні можна було отримати не більше 14% річних.
Що сталося
Про неминуче зниження ставок за вкладами в гривні банкіри попереджали ще навесні цього року. Високі відсотки за депозитами в середині цього року забезпечувалися двома ключовими факторами: обліковою ставкою НБУ, що тривалий час складала 25%, та запуском у квітні цього року депозитних сертифікатів НБУ з терміном розміщення коштів 3 місяці.
Останній інструмент є таким самим депозитом, як і звичайний банківський, але створений він виключно для фінустанов – скористатися ним прості люди не можуть. Щоб стимулювати зростання ставок по депозитах населення, Національний банк надав можливість комерційним банкам вкладати залучені в людей гроші на спеціальному депозитному інструменті. Та дав дуже високу ставку за ним – 25% річних.
Банки брали в людей депозити під 20-21%, а самі розміщували їх в НБУ під 25%, отримуючи прибуток. Звісно, на практиці все трохи складніше. Регулятор обмежив такі операції, ввів ліміти на максимальний обсяг таких інвестицій, запровадив низку інших обмежуючих рішень. Та й зрештою крім депосертифікатів банки вкладали кошти й у кредити. Та загальна концепція була саме такою.
З того часу сама вона - концепція - не змінилася: банки так само залучають кошти на депозити в українців, а потім розміщують їх в сертифікатах НБУ. Але 27 липня регулятор ухвалив рішення знизити облікову ставку. Відтак впали відсотки й за депозитними сертифікатами. А за ними – й ставки за депозитами в гривні.
Що далі
14 вересня Національний банк знизив облікову ставку ще раз. Цього разу до 20% річних. Разом з нею впала й дохідність депосертифікатів до тих самих 20% річних. Це автоматично змусило банки переглядати й відсотки за депозитами в гривні.
Першими, звісно, це зробили невеликі банки, які давали найбільші ставки за тримісячними депозитами. Оскільки залучення коштів під 19-20% річних стало для них миттєво збитковим. Та зрештою, кажуть банкіри, усі без виключення банки будуть змушені потроху знижувати ставки.
Ще й тому, що Національний банк продовжить знижувати облікову ставку. До кінця 2023 року монетарний комітет, на засіданнях якого й обговорюється це питання, буде збиратися ще двічі. Ймовірно, при цьому облікова ставка впаде ще на кілька відсотків. Отже й ставки за депозитами знизяться. За оптимістичним прогнозом, до 15-16% річних. За песимістичним – ще більше.
Тож навіть сьогоднішні максимальні 17-18% річних будуть задаватися геть непоганим рівнем дохідності. Тож, кажуть банкіри, якщо в планах є відкрити депозит, краще не баритися з їх реалізацією. Оскільки ставки за депозитами й надалі продовжать знижуватися.