Йододефіцит: до чого призводить дефіцит йоду в організмі?
PromoОрганізм людини здатний функціонувати повноцінно лише при надходженні достатньої кількості необхідних для нього вітамінів та мінералів. Зокрема, дуже важливим моментом є підтримання нормального рівня йоду. Цей мікроелемент бере участь у створенні гормонів щитоподібної залози, які впливають на метаболізм людини та її загальне самопочуття. Потреба в йоді залежить від багатьох факторів, зокрема віку та статі людини, її фізичної активності, наявності хронічних захворювань тощо.
Слід відмітити, що потреба в цьому мікроелементі зберігається впродовж всього життя. Йододефіцит в організмі людини призводить до порушень в роботі організму та появлення досить характерних симптомів (підвищеної втомлюваності, різких коливань маси тіла та інших). На жаль, протягом кількох останніх років Україна знаходиться у переліку країн з недостатнім споживанням йоду населенням. Якщо ви страждаєте від йододефіциту, вам потрібна консультація ендокринолога у Дніпрі, на яку можна записатися на https://daily-med.com.ua/uk/konsultativnyj-priem/endokrynoloh. Це офіційний сайт сучасного медичного центру Daily Medical, в якому пацієнтів консультують виключно досвідчені лікарі. Ми ж розповімо про причини йододефіциту та його ознаки, а також про рекомендовані добові дози цього мікроелементу, які необхідно споживати людині.
Ознаки йододефіциту
Нестача йоду дуже швидко може призвести до появи таких симптомів:
- безпричинна втомлюваність, слабкість;
- коливання настрою, депресія;
- порушення обміну речовин;
- появлення «зобу»;
- сухість та свербіж шкіри, зниження її еластичності, а також сухість, ламкість та випадання волосся;
- набряки;
- різке схуднення чи навпаки – швидкий набір ваги;
- відчуття холоду;
- проблеми з боку системи травлення;
- зниження слуху та пам’яті.
Це лише деякі ознаки йододефіциту, які присутні у більшості пацієнтів. Якщо ви відзначаєте у себе один чи більше з наведених симптомів, не втрачайте часу та записуйтесь на консультацію до ендокринолога.
Якими можуть бути наслідки йододефіциту
Коли людина довгий час ігнорує прояви нестачі йоду в організмі, стан її здоров’я досить швидко погіршується. Можуть розвиватися важкі ускладнення та патологічні стани:
- у вагітних можливе раптове переривання вагітності;
- неонатальний гіпотиреоз;
- дефіцит йоду під час виношування дитини також викликає когнітивні порушення, затримку її психоемоційного розвитку в майбутньому;
- рак щитоподібної залози;
- підвищення рівню холестерину;
- швидке збільшення розмірів щитовидки, що призводить до появи труднощів при диханні та ковтанні їжі;
- гіпотиреоз (стан, при якому щитоподібна залоза виробляє недостатньо гормонів);
- мастопатія;
- проблеми з боку серцево-судинної системи – артеріальна гіпертензія, атеросклероз, ішемічна хвороба серця;
- міома матки;
- йодоіндукований тиреотоксикоз, який може призвести до цукрового діабету, безпліддя.
Скільки йоду потрібно вживати людині на добу?
Ви вже знаєте, для чого йод в організмі людини та як проявляється його нестача. Тепер розглянемо, скільки цього мікроелемента необхідно споживати людині на добу. В середньому доза становить 90 – 200 мкг. Добова потреба залежить від віку та статі, а саме:
- малюкам до 12 місяців необхідно отримувати 100 мкг йоду на добу (1 мкг – це одна мільйонна частина грама);
- діти у віці 2 – 12 років – 120 мкг;
- після 12 років – 150 мкг;
- вагітні та жінки під час лактації – 200 мкг;
- люди після 60 років – не менше 100 мкг на добу.
На жаль, більшість українців споживає не більше 80 мкг йоду на добу, що зовсім недостатньо для підтримання гарного самопочуття.
Профілактика нестачі йоду
Щоб запобігти дефіциту йоду та пов’язаним з цим хворобам, необхідно вживати профілактичні заходи. Найпоширеніший – це йодування харчової солі. Якщо ви заміните звичайну сіль йодованою, то ніколи не відчуєте на собі наслідки йододефіциту. Також необхідно збагатити свій раціон морепродуктами, свіжими фруктами та овочами, волоськими горіхами.
Сподіваємося, що тепер ви знаєте достатньо для того, щоб підтримувати рівень йоду в організму в нормі!