Сонячна електростанція: розбираємося з перевагами та видами

Promo
Фото: inteleng.com.ua Фото: inteleng.com.ua


В Європі сонячна електроенергетика розвивається бурхливими темпами: дахи навіть старих котеджів містять панелі сонячних батарей. В Україні політика державної підтримки за останні 10 років дозволила також запустити цей процес. На час початку 2021 року в нашій країні було встановлено майже 7 ГВт сонячних електростанцій, до того ж більша частка цих потужностей припадала на великі комерційні системи. 

У наш час розвитку науки та технологій сонячна електростанція з чогось незвичайного, виняткового стала буденністю, і багато хто почав замислюватися про застосування сонячної електростанції у власному господарстві або бізнесі. Тому варто розібратися, чим автономна сонячна електростанція, наприклад, відрізняється від мережевої або гібридної, з’ясувати переваги та недоліки кожної. А також які сонячні електростанції бувають за типами розміщення, і зрештою – що підходить саме вам.

Типи сонячних електростанцій за способом розміщення модулів

  •         Наземні: до недавнього часу найпопулярніші. Переваги – можуть розмістити необмежену кількість сонячних модулів та мають вищий «зелений тариф». Недолік – займають місце на землі та потребують спеціальних конструкцій для монтажу, а це додаткові витрати.  
  •         Дахові: компенсують недоліки попереднього типу – компактні завдяки розміщенню, але обмежені за площею та мають нижчий «зелений тариф». Стали популярними останнім часом завдяки зміні в законодавстві.  
  •         Фасадні: у нас це, скоріше, рідкість, ніж правило. 
  •         Сонячні навіси: зазвичай установлюються на заправках або в інших місцях, зручних для бізнесу.  
  •         Мобільні (переносні).  

 Типи сонячних електростанцій за можливостями роботи з основною електромережею

  1.       Мережева  електростанція. Не мають акумуляторів, тому не забезпечують повної автономності від  електромереж. Допомагають зменшити комунальні платежі, але якщо немає світла в «основній» мережі – вони не працюють. Водночас найдешевші, а тому – найпопулярніші. Мережева сонячна електростанція купити можна в Україні – наприклад, у компанії Атмосфера: там вам допоможуть визначитися з  необхідною потужністю і вартістю залежно від потреб та місця розташування.
  2.       Автономна  електростанція. Мають акумулятори для накопичення енергії, тому можуть забезпечувати наявність електрики безперебійно. Але «зелений тариф» тут не працює – надлишки енергії замість продажу накопичуються в акумуляторах. Вартісні, а тому – менш поширені.
  3.      Гібридна  електростанція. Мають акумулятори, які використовуються в екстрених випадках – якщо в «основній» мережі немає напруги. Залишки виробленої енергії продаються за «зеленим тарифом». Цей тип поєднує в собі переваги двох попередніх, але є складним та дорогим.   

Підводячи підсумки, варто сказати, що встановлення сонячної електростанції вдома або на підприємстві – це ваша інвестиція в майбутнє, адже це не тільки дозволяє з часом зекономити витрати на електроенергію, досягти енергонезалежності та піклуватися про екологію, але й збільшити вартість власної нерухомості.