Як розморозити холодильник No Frost, з крапельною, стаціонарною системою

Promo

Сьогодні найпопулярнішими серед покупців є холодильники No Frost або Frost Free. 

Суха заморозка – це суцільна перевага, адже не доводиться принаймні раз на два місяці розморожувати морозильну камеру. Втім інші типи холодильників також мають попит, оскільки в них є певні переваги. А основна – доступніша ціна. В інтернет-магазині “Цитрус” https://www.ctrs.com.ua/ru/holodilniki/ можна купити повнорозмірний холодильник на 200 літрів та більше за ціною від 10 тисяч гривень. Та який би тип холодильника ви не обрали, його слід регулярно розморожувати.

Холодильник No Frost – навіщо йому розмороження

Всі холодильники виробляють холод, а відповідно – іній. У холодильниках No Frost крига накопичується не на стінках морозилки, а на випарнику, що знаходиться за ізольованою панеллю задньої стінки. Волога конденсується на ньому і поступово перетворюється на лід.

Потім таймер, приблизно через кожні 16 годин, вимикає компресор, щоб припинилася циркуляція фреону. В цей час випарник нагрівається. Волога випаровується або стікає по задній стінці у піддон. Але іноді трапляються збої:

  • наростає забагато криги на випарнику – про це свідчить гудіння вентилятора;
  • забиваються отвори та трубки дренажної системи;
  • погіршується циркуляція повітря.

Аби уникнути цих несправностей і треба принаймні два рази на рік розморожувати холодильники Frost Free/No Frost. Як це зробити на практиці:

  1. Вимикаємо прилад від мережі;
  2. Все, що можна, виймаємо – продукти, полиці, контейнери, й миємо їх;
  3. Застосовуючи засіб для чищення, добре вимиваємо внутрішні поверхні;
  4. Особливу увагу приділяємо вентиляційним виходам і ущільнювачу, вони повинні бути ідеально чистими
  5. Залишаємо холодильник у такому стані, допоки не висохне.

Розмороження роблять для профілактики неприємних запахів. Також виконують діагностику, адже її простіше зробити, коли камери порожні.

Розморожування холодильників інших типів

Direct Cool або крапельна система також не потребує розморожування. Принаймні так пишуть в рекламі. Тут застосовано майже такий самий принцип роботи, як і в No Frost, за винятком того, що волога не випаровується, а тече вниз у контейнер по задній стінці. Отже, слабкими ланками холодильників Direct Cool є дренажна система, яка має здатність забиватися. Про це свідчать неприємні запахи та розповсюдження плісняви. 

Принцип розморозки такий самий, як описано вище – вимикаємо, добре миємо, чекаємо поки розтане крига, приділяємо увагу отворам дренажної системи, зливаємо воду. Іноді можна включати авторозморозку. Внутрішні поверхні треба добре протерти від забруднень.

Стаціонарна система охолодження

Ця схема не зазнала значних змін з моменту появи перших холодильників. Найчастіше шари інею накопичуються у морозильній камері, через що вона не зачиняється. Розморозка виконується наступним чином:

  • вимикаємо прилад;
  • все дістаємо;
  • залишаємо на декілька годин, поки не розтане лід;
  • добре миємо;
  • чекаємо повного висихання.

Коли на стінках немає льоду, пристрій працює в нормальному режимі та краще заморожує продукти. Також він споживає менше електроенергії. Регулярне розмороження – запорука тривалого терміну служби.