Балаклійська громада: боротьба за ліси після окупації та пожеж

Громади на зв'язку
27.11.2024 10:20 Балаклія
Очільник Балаклійської МВА Віталій Карабанов отримав подяку від Північно-Східне міжрегіональне УЛМГ/ Фото: Північно-Східне міжрегіональне УЛМГ Очільник Балаклійської МВА Віталій Карабанов отримав подяку від Північно-Східне міжрегіональне УЛМГ/ Фото: Північно-Східне міжрегіональне УЛМГ

У Балаклійській громаді за пів року окупації ворог завдав великої шкоди лісам. А цьогорічні масштабні пожежі примножили збитки. 

Про відновлення лісів, вирішення проблеми самозаліснених насаджень, нагороду від лісівників та розмінування – дізнавався «Слобідський край».

Плюс 19 гектарів

В умовах повномасштабного вторгнення важливо визначати та впорядковувати землі, які самостійно заросли лісом. Саме такий підхід до збереження лісових насаджень культивують у Балаклійській громаді.

 – Балаклійська громада зусібіч оточена лісами. Це означає, що ймовірність виникнення самозаліснених ділянок або таких, що мають потенціал до цього, дуже висока. Наше завдання, оскільки вони знаходяться в межах нашої громади, – виявити їх і впорядкувати з метою захисту від пожеж і незаконних рубок. Використання таких земель допоможе зберегти екологічний баланс та покращити стан лісових ресурсів області, враховуючи, скільки лісу втрачено через війну, – підкреслює начальник Балаклійської міської військовї адміністрації Віталій Карабанов.

До переліку ділянок, придатних для створення лісів, була внесена ділянка площею 19,3 гектара, яка розташован на території Балаклійської громади.

 – 29 лютого 2024 року я підписав розпорядження №807 про віднесення цієї ділянки до самозаліснених. Ділянка має складний рельєф з ярами та балками, через що вона не придатна для використання у сільському господарстві. З часом вона природно заросла деревами, тому було вирішено передати її лісництву для подальшого догляду та раціонального використання. Так склалося, що Балаклійська громада разом з Олексіївською, Старовірівською сільськими та Зачепилівською селищною радами опинилися в числі перших, хто оформив найбільші площі потенційно самозаліснених земель як самозаліснені ділянки. Так наша громада опинилась серед нагороджених, – зазначає Віталій Карабанов.

  • Довідка: На виїзній нараді з огляду потенційно самозаліснених ділянок у регіоні, яку в жовтні цього року проводило Північно-Східне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства, уповноважений орган Держлісагентства у Харківській та Полтавській областях, начальник Балаклійської МВА Віталій Карабанов отримав відзнаку як керівник громади, яка відповідально поставилась до вирішення питання із самозалісненими ділянками. 

Балаклійська громада виявила зацікавленість до передачі самозаліснених ділянок у користування лісових філій, і не безпідставно.

 – Самосійні ліси, які утворюються на землях сільськогосподарського призначення, частіше всього не представляють комерційного інтересу для агровиробників. Самозліснені ділянки мають або складний рельєф, або бідний ґрунт, що сприяє їх природньому заростанню. Виростає «дикий» ліс. У разі передачі самосійних ділянок  лісництвам, у них з’являється господар. Він доглядає за лісом, обробляє його від шкідників та запобігає його хворобам, окультурює, висаджує нові дерева. Це не тільки покращення екологічних показників, запобігання ерозії ґрунтів та підвищення їх якості, ареал проживання диких тварин і птахів, а й створення нових робочих місць, сплата податків, – говорить Віталій Карабанов.

Роботи з формування земельних ділянок і їх передачу в постійне користування лісівникам фінансує ДП «Ліси України». Крім цього, це залучення додаткових коштів у скарбничку громади. Адже лісові філії сплачують земельний податок та рентну плату в місцевий бюджет.

  • Будь у курсі: Самозалісеними називають ділянки будь-якої категорії земель площею понад пів гектара (крім земель лісогосподарського, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення), частково або повністю вкриті лісовою рослинністю природного походження.

Понад 30 років на розмінування

У Балаклійській громаді діє сувора заборона на відвідування лісових угідь через їх засміченість вибухонебезпечними предметами. Під час піврічної окупації ворог щільно замінував їх. На те, щоб ці території, знадобиться не один десяток років.

Замінований ліс

  Заміновані лісові насадження / Фото ілюстративне, Слобідський край

 – На території громади є три лісництва, які входять до складу ДП «Ізюмський лісгосп». Площа Балаклійського лісництва становить 6 тисяч 137 гектарів, з яких заміновано близько 3 тисяч 500 гектарів. Із загальної площі 5 тисяч 462 гектарів Високобірського лісництва заміновано близько 2 тисяч 500 гектарів. Вибухонебезпечною залишається тисяча гектарів із 2 тисяч 500 гектарів Берестянського лісництва. На розмінування території лісів нашої громади, орієнтовно, знадобиться понад тридцять років, – наголошує начальник Балаклійської МВА.

Повернути ліси Балаклійської громади до безпечного стану допомагають сапери, які щодня обстежують їх від початку звільнення. Відчутна в цій справі і допомога міжнародних партнерів.

 – Кожен крок у цьому напрямку наближає нас до того дня, коли ці території знову стануть затишною домівкою для лісових мешканців, місцем відпочинку для людей та джерелом ресурсів для відновлення громади і регіону в цілому, – переконаний очільник МВА.

25 лісових пожеж

У 2024 році на території Балаклійської громади виникло 25 лісових пожеж, три з яких переросли у масштабні. Так, 27 травня пожежа у Високобірському лісництві охопила 410 гектарів насаджень. За три місяці потому, 24 серпня, 125 гектарів лісу горіли у Балаклійському лісництві. Нове потужне джерело загоряння було зафіксоване 18 вересня у Високобірському і Андріївському лісництві сусідньої Донецької громади. Останнє для балаклійців пам'ятне високим рівнем задимленості. У міській військовій адміністрації зазначають, що підстав для евакуації не було, але на вулицях були помічені громадяни, особливо літні люди і діти, з медичними масками на обличчях. Про маски містяни згадали чи не вперше після розпалу епідемії ковіду. Проте, це, швидше, був профілактичний захід.

Пожежа на Балаклійщині

Гасіння лісової пожежі у Балаклійській громаді / Фото: ДСНС Харківщини

За даними Балаклійської МВА, загальна площа пожеж склала 2 тисячі 116 гектарів. Лісовому господарству було завдано збитків на суму 161468 мільйонів гривень. Локалізувати, а потім загасити, означені масштабні пожежі вдалося лише завдяки оперативній і злагодженій роботі пожежних розрахунків Ізюмського лісового господарства, ДП «Ліси України» та підрозділів ДСНС України. Спільними зусиллями в умовах сухої вітряної погоди було зупинено поширення вогню, що могло становити серйозну загрозу не лише екосистемі, а й житловим будинкам.

 – Такі надзвичайні ситуації є для нас серйозним повчанням і наголошують на важливості превентивних заходів. У випадку лісових пожеж йдеться про своєчасне розчищення сухостою, облаштування протипожежних смуг і підвищення готовності до реагування в екстрених ситуаціях. У реаліях сьогодення ми намагаємось бути готовими до подібних ексцесів заздалегідь, – зазначає очільник Балаклійської МВА.

Допомога сусідам

Масштабна пожежа у селі Студенок Оскільської громади, яка сталася 2 вересня, знищила значну частину населеного пункту. Ущент згоріли 302 житлових будинки. Місцеві були евакуйовані до сусідніх населених пунктів. Після ліквідації пожежі вони повернулись додому, але залишились без житла, майна і потребували допомоги.

 – Ми не могли залишити сусідів у біді. Балаклійська територіальна громада відрядила до Студенка особовий склад ДСНС і пожежну техніку. Також потерпілим від пожежі була доставлена гуманітарна допомога, яку зібрали в короткий термін, – продукти харчування, засоби особистої гігієни, матраци, ковдри, одяг, – розповідає Віталій Карабанов.

Допомога жителям Студенка

Підтримка жителів Студенка продуктами та речами першої необхідності / Фото: Балаклійська МВА

Балаклійська громада, яка як і Оскільська, теж пережила російську окупацію і лісові пожежі, об'єдналася, щоб підтримати тих, хто вже вдруге постраждав упродовж великої війни. Серед погорільців у Студенку були домовласники, які вже встигли відновити своє пошкоджене житло за державною програмою «єВідновлення».

 – Війна показала, що поодинці громадам не впоратися з тими викликами, які постали перед ними. Цінуємо допомогу, яка надходить нашій громаді, і самі завжди готові допомогти, – наголошує начальник Балаклійської МВА Віталій Карабанов.  

 Раніше ми писали, що  у Коломацькій громаді обкопують ліси, щоб убезпечити їх від пожеж.

Також нагадаємо, що на Харківщині учні шкільного лісництва долучилися до збору жолудів. Лісівникам допомагають вихованці Бабаївського шкільного лісництва.