«Повітря» не обігріватимемо: Балаклійська громада готується до зими

25.10.2023 13:20 Балаклія
Фото: Балаклійська МВА Фото: Балаклійська МВА

У Балаклійській громаді триває підготовка до зими. Медичні установи першими підключили до теплопостачання. На черзі – подача тепла до житлового фонду. Про те, як збирається зимувати громада, «Слобідському краю» розповів начальник Балаклійської міської військової адміністрації Віталій Карабанов.

Про те, як збирається зимувати громада, «Слобідському краю» розповів начальник Балаклійської міської військової адміністрації Віталій Карабанов.

Плюс сім котелень


У нинішньому опалювальному сезоні до шести котелень, які експлуатувалися у минулому році, додадуться ще сім.

– Це потребувало значних фінансових вливань як на територіях, що знаходилися в окупації, так і на тих, що перебували в зоні активних бойових дій. Не тільки котельні, а й тепломережі зазнали ушкоджень через «прильоти» і потрясіння вибухами. Гідравлічні випробовування виявили багато поривів, та комунальна служба «Балаклійських теплових мереж» успішно їх ліквідувала, – розповідає очільник військової адміністрації. 

 Харківська область, Балаклійська громада, вересень 2023

Ремонт теплових мереж

Після деокупації на підприємстві зіткнулися з проблемою відсутності транспорту для чергової бригади. Віталій Карабанов зазначає, що ця проблема їм добре відома і заявки з нагальними потребами тепловиків уже давно передані до різних благодійних фондів, у тому числі міжнародних.

– Свого часу нашому водоканалу була надана суттєва технічна підтримка Асоціацією водоканалів України і «Юнісеф». З того, що поки не маємо відгуку на заявку по тепломережі, робимо висновок, що вона знаходиться в обробітку. Але це не біда. Ми плануємо придбати «аварійку» за рахунок коштів місцевого бюджету, – зазначає Віталій Карабанов.

Територія Балаклійської громади, яка частково була окупована, а частково знаходилася під обстрілами, після звільнення недорахувалась або отримала зі значними ушкодженнями навчально-освітні заклади. Йдеться про такі населені пункти, як Вербівка, Мілова, Нова Гусарівка, Гусарівка, Шевелівка, Асіївка, Протопопівка, Петрівське. Технічна спроможність подавати тепло до напівзруйнованих будівель зберігається, але економічно це не виправдано.

– Ми не можемо в такий складний час дозволити собі розбазарювати кошти з місцевого бюджету, наповнюваність якого бажає бути кращою. «Повітря» обігрівати не будемо. Обігрівати стіни, в яких ніхто не навчається, – кидати гроші на вітер. Тому було прийняте рішення подавати тепло тільки до житлового фонду, – зауважує начальник МВА. 

Сьогодні вже можна говорити про завершення комплексної підготовки об’єктів житлово-комунального господарства громади до опалювального сезону 2023–2024 років. За словами начальника Балаклійської МВА, всі планові показники в рамках підготовки господарського комплексу та об’єктів соціальної сфери до сталого функціонування в осінньо-зимовий період виконані. Підготовлені котельні, теплові мережі, відремонтовані та перекладені аварійні ділянки.

Підприємство «Балаклійські теплові мережі» уклало договір з газопостачальною компанією «Нафтогаз Трейдинг» на доставку природного газу впродовж усього опалювального періоду. 
Внутрішньобудинкові системи теплопостачання заповнені технічно підготовленою водою.
Водопровідно-каналізаційні підприємства відремонтували та замінили аварійні ділянки водогонів і водовідведення. До холодів підготовлені водопровідно-насосні та каналізаційно-насосні станції, очисні споруди та артезіанські свердловини. 

Допомогли сусіди

У житлових будинках відремонтовані покрівлі, перевірені опалювальні та системи холодного водопостачання, електрощитові і електрообладнання. 

- Наш житловий фонд зазнав ушкоджень різного ступеня, але за рік з гаком, що минув від деокупації, ми значно просунулися вперед у його відновленні. Так, по місту були повністю відремонтовані п’ять будинків за рахунок державної субвенції, яка надійшла на Департамент ЖКГ Харківської ОВА. Вони знаходяться на вулицях Соборній, Буровиків, Івана Франка та Газовиків. Сусідня Донецька громада надала субвенцію, за рахунок якої на 80 % виконані ремонтні роботи ще на шести міських будинках – по Петрусенко, Соборній, Харківській та Гагаріна. Минулої зими через пошкодження внутрішньобудинкових теплових мереж не було можливості обігрівати кооперативний будинок по Жовтневій, тепер така можливість є, – розповідає Віталій Карабанов. 

Житловий фонд відновлюється не тільки в місті, а й у селах громади. У тій же Шевелівці, яка пережила багаточисельні авіаудари, благодійні організації взяли в роботу 100 будинків (покрівлі та вікна). Двоповерховий учительський будинок по вулиці Центральній повністю відремонтований, і до нього вже є можливість повернутися жильцям. По двох багатоповерхівках у центрі Мілової, які опинилися під прицільним ударом ворожої авіації, будинку в Шевелівці по Молодіжній і у Волоховому Яру по Соборній очікуємо звіти від Департаменту архітектури та будівництва ХОВА. Як тільки вони будуть готовими, громада замовить проєктно-кошторисну документацію і подасть заявку до Фонду відновлення житла на 2024 рік.


Відбудова житлового фонду за рахунок фінансування з різних джерел – державного, місцевого бюджету, вітчизняних і міжнародних благодійних фондів – триває в усіх населених пунктах, щоб люди якнайшвидше повернулися додому. 

Чи підвищуватимуться тарифи?

На даний момент тариф на тепло для населення покривається тільки на 40 %. Для того щоб підприємство перекрило ці витрати, в Балаклійській МВА підготували запит щодо покриття різниці в тарифах з держбюджету. 

-Це питання розглядалося на засіданні Кабміну, тому ми розраховуємо до кінця року отримати компенсацію у вигляді різниці в тарифі. Це дозволить підприємству теплових мереж, а також нашому водоканалу сплатити свої боргові зобов’язання перед газо- та енергопостачальними організаціями і надалі провадити свою діяльність, – зазначає очільник громади.

Віталій Карабанов підкреслює, що проблема з оплатою комунальних послуг у громаді поглибилася. Причини – вимушений відплив населення, а також значне зменшення робочих місць у зв’язку з припиненням діяльності багатьох підприємств через їх знищення або економічну неспроможність. Ураховуючи всі ці обставини, тарифи на тепло, водопостачання і водовідведення для жителів громади підвищуватися не будуть.

Хто вже з дровами?

Минула зима показала, що для забезпечення населення дровами без допомоги благодійників не обійтися. 

- Ми продовжуємо співпрацювати з благодійними організаціями для надання допомоги населенню у придбанні дров, оскільки торік через усім зрозумілі причини держава забезпечила громаду паливною деревиною тільки на 20 % від потреби. Тоді левова частка припала на благодійні фонди. До того ж це були не тільки дрова, а також, як у випадку з угорськими партнерами, брикети з пресованою стружкою. Ми їх розвозили людям, – зазначає очільник громади. Харківська область, Балаклійська громада, вересень 2023

Дрова від благодійних фондів за сприяння Балаклійської МВА

По старостинських округах складаються списки для надання допомоги на придбання твердого палива. Механізм такий: у разі надходження деревини допомога одноразово надаватиметься домогосподарству, яке має пічне опалення, за умови відсутності субсидії (пільги) на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо в поточному році.

У другій половині жовтня благодійна організація «Медіар» забезпечила дровами, з розрахунку по п’ять кубометрів на кожне домоволодіння, 60 домогосподарств в Асіївці (більше ніж 55 % від потреби), 37 – у Волоховому Яру (45 % від потреби), 36 – у Чепілі. Крім цього, у Чепілі 84 домогосподарства отримали по 17 тисяч гривень на загальну суму 1 млн 428 тисяч гривень від БО «Карітас». Процент забезпечення чепілян становить 96 %. 

У громаді є села, де повністю відсутнє газопостачання. Це Байрак, Криничне, Первомайське, Щурівка. «Як тільки благодійні організації нададуть дрова або їх замінники, ми відразу скеруємо їх на ці села», – наголошує Віталій Карабанов.

Першочергово дровами також будуть забезпечені незахищені верстви населення та пільговий контингент. 

Тетяна Чмут кореспондентка

Нагадаємо, що на Балаклійщині 961 заявник отримав 70,8 мільйона гривень за програмою "єВідновлення" .

Також нагадаємо, що у Балаклії Ізюмського району Харківської області підрядники приступили до демонтажних робіт у підвалі ліцею №1. Ліцей увійшов до переліку об’єктів, яким надана субвенція з держбюджету на облаштування безпечних умов. 

Раніше ми писали, що у Волоховому Яру Балаклійської громади Ізюмського району Харківської області БФ «Звичайні люди» за фінансової підтримки американських партнерів надав можливості  для профорієнтаційного навчання і розвитку дітей та підлітків.

Більше новин Балаклія читайте на нашому сайті.

Автор:
Тетяна Чмут