Дітей із занять не витягнеш: як працює Інклюзивно-ресурсний центр у Біляївці
Громади на зв'язкуІнклюзивно-ресурсний центр Біляївської громади Харківської області став важливим осередком підтримки для дітей з особливими освітніми потребами. Наразі він забезпечує якісну підтримку 41 дитині та їх батькам. Центр також готовий допомагати маленьким жителям сусідніх громад, де подібних закладів поки що немає.
Займаються із 41 дитиною
У 2020 році була утворена Біляївська громада, і одразу після цього почали створювати КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Біляївської сільської ради. Наразі на обліку в ІРЦ перебуває 41 дитина, у тому числі ВПО. Серед них 15 – на інклюзивному навчанні, двоє – у дошкільному закладі освіти. А для дітей з легкими та середніми порушеннями розвитку або яким потрібен логопед організовані корекційні заняття.
– Дітки із задоволенням відвідують наш Центр, адже наразі у школах немає офлайн-занять. Вони завжди приходять із радістю, іноді їх навіть важко забрати із занять – настільки їм цікаво. Усе це завдяки нашим педагогам, які з любов’ю виконують свою роботу та вміють знаходити підхід до кожної дитини, – зазначає директорка КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Тетяна Мельник.
Батьки також задоволені роботою закладу, адже тут працюють справжні професіонали.
Заняття триває 20-25 хвилин/«Слобідський край»
– У нашому Центрі працюють практичний психолог, вчитель-логопед, учитель-дефектолог і вчитель-реабілітолог. Усі вони мають вищу магістерську освіту та багаторічний досвід роботи: практичний психолог – понад 50 років, реабілітолог – 17 років, логопед – 22 роки, а дефектолог працює у цій сфері вже п’ять років. Наша робота є складною і водночас дуже важливою, адже ми допомагаємо дітям з особливими освітніми потребами долати труднощі, розвиватися й знаходити свій шлях у навчанні, – розповідає Тетяна Мельник.
Заняття зазвичай тривають близько 20–25 хвилин і найчастіше проходять індивідуально.
Підтримка громади та партнерів
Інклюзивно-ресурсний центр розташований у будівлі дитячого садка у Біляївці. Громада виділила три кабінети закладу, а також допомогла з облаштуванням. До технічного забезпечення Центру також долучилися Департамент освіти та науки Харківської обласної адміністрації, КВНЗ ХАНО, UNICEF та БФ «Допомога – це я».
Найбільший простір ІРЦ, призначений для занять з дітьми, – це ресурсний кабінет. Він розподілений на три зони для дефектолога, логопеда та психолога. Тут чимало дидактичних матеріалів, багато місця та різних ігор.
– Окремо в нас працює кабінет реабілітолога. Заняття проводяться раз на тиждень для одного або максимум двох дітей. За підтримки депутатів сільської ради ми отримали спортивний комплекс «Шведська стінка». Це не просто тренажер, а реальна допомога дітям. Він не тільки призначений для ігор, а й зміцнює здоров’я і допомагає знімати напругу. Для дітей, які мають особливі освітні потреби, це справжній крок уперед, – зазначає директорка ІРЦ.
Кабінет реабілітолога в ІРЦ/«Слобідський край»
Нещодавно заклад отримав допомогу від благодійного фонду «Допомога – це я». Зокрема, Центру передали килимок зі слідочками, друковані картки Г. Домана, набір карток на магнітній основі, світловий столик для піску, а також корекційний дидактичний матеріал.
– Завдяки цій підтримці ми зможемо значно покращити фізичний розвиток дітей, удосконалити їхню дрібну моторику, креативність та уяву, – зауважує Тетяна Мельник.
Також від UNICEF ІРЦ отримав сенсорну печеру для кабінету реабілітолога.
Хочуть мініспортзал
Директорка ІРЦ каже, що колектив має багато планів щодо модернізації закладу.
– Зараз працюємо над проєктом створення мініспортивної зали у кабінеті реабілітолога. Хочемо зробити тут м’яку підлогу, щоб було максимально комфортно займатися з дітками. Також плануємо встановити сухий басейн, – ділиться Тетяна Мельник.
Для кабінету також не вистачає м’ячів, ролерів та масажерів. Команда закладу вже працює над залученням міжнародної допомоги для вирішення цього питання.
Ресурсна кімната у Біляївці/«Слобідський край»
Ще одна важлива справа, яку планують втілити в ІРЦ, – модернізувати вбиральні для дітей. Через те, що установа працює в будівлі дитячого садка, тут досі встановлені дитячі вбиральні.
– Плануємо повністю оновити цей простір і розширити вхідну групу, аби зробити її доступнішою для дітей з інвалідністю. Хоча зараз у нас немає дітей, які користуються інвалідними візками, така потреба може виникнути будь-коли, – зазначає директорка ІРЦ.
Також Інклюзивно-ресурсний центр бере участь у проєкті, спрямованому на встановлення пандуса на вході до закладу, що допоможе зробити його доступним для дітей з інвалідністю.
Можуть розширитися
До Інклюзивно-ресурсного центру Біляївської громади звертаються й жителі сусідніх громад.
– Неодноразово батьки з інших громад хотіли записати своїх дітей до нас, але оскільки там є власні ІРЦ, ми рекомендуємо звертатися саме туди та надаємо інформаційну підтримку. Утім, ми завжди готові допомогти діткам з громад, де таких установ немає, – наголошує Тетяна Мельник.
Наразі у Центрі працює достатня кількість кваліфікованих учителів. За потреби кількість фахівців у закладі можуть збільшити.
– Ми активно співпрацюємо з усіма освітніми закладами нашої громади. Батьки або законні представники дитини подають заяву, ми проводимо комплексну оцінку і протягом десяти робочих днів надаємо висновок. У ньому ми рекомендуємо або інклюзивне навчання, або корекційні заняття з нашими фахівцями, – говорить директорка ІРЦ.
Усього на обліку в закладі перебуває 41 дитина/«Слобідський край»
Допомагають педагогам та батькам
Не забувають у Центрі й про покращення психологічного стану самих вчителів, адже робота з дітьми важка. Так, для педагогів проводили захід з запобігання професійному вигоранню за підтримки Міжнародного комітету порятунку (IRC).
– Фахівці запропонували прості методики та вправи, які допомагають у складних умовах сьогодення зберегти психологічне здоров’я. Це дуже важливо для наших вчителів, адже вони працюють із дітьми, які мають особливі потреби. Тож потрібно регулярно відновлювати свої сили, щоб не вигорати та продовжувати давати максимальний результат, – зазначає Тетяна Мельник.
Крім того, заклад проводив круглий стіл для батьків дітей дошкільного віку. Педагоги познайомили батьків з такими необхідними та цікавими темами, як «Сенсорне виховання дітей», «Особливості мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку», «Основні напрямки реабілітації дітей дошкільного віку та ЛФК», «Психологічні особливості дітей дошкільного віку».
Також з батьками були проведені ігрові вправи, які використовуються для розвитку та виховання дітей дошкільного віку.
Читайте також:
Балони з-під фреону збирають на Лозівщині: для чого