Із землеробства – у виготовлення броні: як підприємство з Біляївської громади допомагає військовим та переселенцям

16.11.2022 11:14 Біляївка
Від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну приватне сільськогосподарське підприємство «Орельське» Біляївської громади займається волонтерством. За дев’ять місяців війни колектив підприємства виробив та відправив на передову 350 бронежилетів, близько 40 буржуйок, 80 комплектів аптечок первинної допомоги та більш ніж 100 комплектів форми для українських захисників.

З 2000 року в селі Верхня Орілька зареєстровано приватне сільськогосподарське підприємство «Орельське». Воно обробляє понад 1000 гектарів орної землі. У мирний час колектив ПСП займався вирощуванням зернових, бобових і насіння олійних культур. А з початком повномасштабного вторгнення аграрії майже повністю занурилися у волонтерство.

– Директор «Орельського» Сергій Колодяжний допомагає всім, чим може наразі. Для наших захисників на його підприємстві шиють бронежилети, які потім відвозять на передову. У селі ремонтує дороги, допомагає доводити до ладу вулиці… У мирний час завжди допомагав влаштовувати свята, вітає наших ветеранів з ювілеями. Усим, за чим ми звертаємося, допомагає, – розповів «Слобідському краю» староста Верхньоорільського старостинського округу Біляївської громади Геннадій Шеремет.

Також очільник агропідприємства активно допомагає і вимушеним переселенцям. Коли до Біляївської громади почали приїжджати постраждалі від війни люди, які втратили свої домівки, Сергій Колодяжний почав заселяти їх у будинки, що належали ПСП «Орельське».

– Кількість сільського населення поступово зменшується. Люди з віком відходять у вічність… А їхні спадкоємці, як показала практика, хочуть жити у містах, а не в селах. Ці домівки багато років пустували, тому ми почали їх купувати. А коли сталося таке горе, ми передали ці будинки переселенцям. Тепер вони мають дах над головою і знаходяться у відносній безпеці. Я хочу сказати, що кожен громадянин, відповідальний за свою державу, має по змозі допомагати іншим. Особливо під час цієї жорстокої війни, – зазначає директор ПСП «Орельське».

За словами Верхньоорільського старости, аграрій привозить переселенцям дрова та будівельні матеріали. У будинках довго ніхто не жив, тому можуть потребувати ремонту.

Сам Сергій Колодяжний розповів, що найближчим часом колектив підприємства запустить роботу круп’яного цеху, де виготовлятимуть гуманітарну допомогу населенню та військовим.

Перша крупа ПСП "Орельське"

– На сьогодні налагоджуємо обладнання з переробки круп. Бо у переробників їх дорого купувати. Тож самі крупи будемо переробляти, а потім передаватимемо їх громадянам, які самостійно не в змозі це купити. Крупи наше підприємство буде давати мешканцям громади та переселенцям самостійно. Лише тим, хто дійсно потребує. А ще відправлятимемо продукцію військовим, – зауважує підприємець.

Почали виробляти броню

Сергій Колодяжний не любить розповідати про свої здобутки. За його словами, наразі важливо не казати, а робити все для перемоги. Тому допомогу військовим, переселенцям та своїй громаді не вважає чимось неймовірним. Утім, з 24 лютого ПСП «Орельське» виготовило 350 бронежилетів, близько 40 буржуйок, 80 комплектів аптечок первинної допомоги та більш ніж 100 комплектів форми для українських захисників.

– Бронежилети ми робимо з нуля. Купили матеріали, пошили плитоноски, розвантажувачі зшили, закупили метал – зробили бронеплити, обшили антирекошетом, вставили ці плити та передали безпосередньо кожному бійцю. Ми не передаємо ці вироби на підрозділи, через когось та невідомо кому. Насамперед через те, щоб до когось не прийшла думка заробити на цьому гроші, – каже Сергій Колодяжний.

Наприклад, у Харків колектив ПСП «Орельське» передав понад 150 бронежилетів. А шити їх почали вже на початку березня, як тільки виробили десяток – одразу відвезли.

– У першу чергу віддавали броню нашим тероборонцям, які, грубо кажучи, ледь не з вилами воювали, – говорить сільгосппідприємець-волонтер.

На початку повномасштабного вторгнення співробітники «Орельського» зупиняли колони українських військових та давали їм необхідні речі.

– Хлопці тоді були, грубо кажучи, голі та босі. Ми нашили сьогодні 20 броників, одразу поїхали та передали бійцям. Під Балаклію, Харків везли допомогу. В основному в нас було два напрямки, куди ми їздили, – окружна в бік «Соллі-Плюс» та у бік Малої Рогані і Рогані, – ділиться Сергій Колодяжний.

До слова, раніше підприємство не мало ніякого відношення до шиття та виробництва бронежилетів.

– Ми просто мобільно перестроюємося під потреби країни. Перше, що було вкрай потрібно, – це броня, і ми одразу почали її шити, – зазначає сільгосппідприємець.

Наразі ПСП не тільки виготовляє буржуйки та бронежилети, а й ремонтує військові автомобілі.

– Автомобілів дуже багато ремонтуємо. Встановлюємо різноманітні установки хлопцям, щоб гасили орків… Ідеться про великокаліберні кулемети, – уточнює чоловік. – Це тільки мала частка нашого вкладу в майбутню перемогу, про яку можу розповідати. А сільське господарство на цей час – це просто хобі.

Єдине підприємство козівництва

Пишаються у Біляївській громаді і єдиним підприємством, яке займається козівництвом. Заснував його Сергій Колодяжний, а наразі передав корпоративні права на фермерське господарство «Глечок» синові Віктору. Понад 450 голів кіз годують власним кормом, вирощеним на своїх землях. ФГ «Глечок» займається сироварінням.

– На фермі дуже гарно, чисто. Кози там як на курорті живуть. Краса неймовірна. Є усіляка техніка, завжди щось будується, ремонтується, модернізується. Також там нові сироварні побудовані, – розповідає заступник голови з питань діяльності виконавчих органів Біляївської ТГ Олег Приймак.

Ексклюзивні сири у фермерському господарстві виготовляють із цільного молока вручну. У мирні часи продукція ФГ «Глечок» була представлена на ярмарках у Харкові. У майбутньому на фермі планують розробити систему приймання гостей, аби люди могли подивитися на магію сироваріння власними очима.

Автор: Анастасія Хушану