«Безмежний простір можливостей»: у Близнюках молодь втілює сміливі проєкти

Громади на зв'язку
03.07.2025 14:50 Близнюки
Близнюки, центр спільнототворення У Близнюківському центрі спільнототворення / Фото: Богдан Бухтатий

Центр спільнототворення на мільйон, екологічно чистий простір, відкриття власного бізнесу – це далеко не повний перелік успішних молодіжних ініціатив у Близнюківській громаді. Перший заступник селищного голови, двадцятип'ятирічний Богдан Бухтатий, свою малу батьківщину так і називає – безмежний простір можливостей.   

Від бібліотеки до «Аптеки»

 Богдан Бухтатий, нинішній перший заступник Близнюківського селищного голови, а ще пів року тому керівник Центру культурних послуг громади, із місцевих. Тут народився, закінчив школу, звідси відправився на навчання до Харківського національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Кар'єру розпочинав на кафедрі рідного вишу. Влітку 2022-го через введений дистанційний режим роботи, з яким так і не зміг звикнутись, звільнився і повернувся до Близнюків.

«Це рішення мені далося легко, бо в голові вже зароджувалися плани. Хотілося «розворушити» близнюківську молодь, створити осередок корисних і цікавих активностей для місцевих хлопців і дівчат. Тимчасово попрацював оператором у відділенні «Нової пошти», а вже невдовзі влаштувався фахівцем з молодіжного дозвілля Центру культурних послуг Близнюківської селищної ради. За два місяці я вже був директором Центру», – розповідає Богдан. 

Новий директор почав з пошуку приміщення, де могла б збиратися молодь, а це майже  п'ята частина від населення громади, не рахуючи ВПО.  Такого осередку у громаді не було. 

«Розчистили складські приміщення селищної бібліотеки. Вони були завалені різним мотлохом і давно не використовувались за призначенням. Вивільнили дві невеликі кімнати, які перетворили на одну простору. Почали з малого: за підтримки громади закупили меблі, настільні ігри, обладнання для проведення кіносеансів. Цей простір став притягувати юних і молодих, тих, хто скучив за живим спілкуванням», – розповідає Богдан Бухтатий. 

Тепер у цьому місці діє громадський Центр родини, а ще у громаді з’явився Центр спільнототворення, де реалізується і молодіжна, і ветеранська політика.

 «Центр спільнототворення – наша гордість, проєкт-мільйонник, реалізований за кошти міжнародних партнерів.  Був написаний грант, він виграв, і тепер ми маємо місце, про яке один з його постійних відвідувачів якось захоплено сказав: «Не розумію, як ми жили без нього!». Як на мене, Близнюківщина – це безмежний простір можливостей для молоді. Але тим, хто збирається тут себе знайти, потрібно придумати щось таке, чого раніше не було в громаді», – зауважує Богдан Бухтатий. 

Центр спільнототворення

Захід у Близнюківському центрі спільнототворення / Фото: Богдан Бухтатий

А починався Центр з підбору підходящого приміщення. Вибір зупинили на занедбаній аптеці, яка давно не працювала. 
 
«Ми зробили аптеку знову потрібною, але за іншим призначенням. Центр так і назвали – «Аптека». Чому? Все просто. Людина приходить до аптеки, коли нездужає і їй потрібні ліки. Так і до нашого Центру постійно підтягується молодь, теж за «ліками», але для душі і серця. Тут проходять тренінги, концерти, є кімната, укомплектована комп'ютерами. Можна грати в шахи, шашки, «Монополію» тощо. Я, наприклад, люблю настільний футбол і не відмовляю собі в цьому задоволенні», – розповідає Богдан Бухтатий. 

Молоді громади є чим себе зайняти не тільки в Близнюках. У кожному старостинському окрузі працюють свої центри надання культурних послуг, де хлопці й дівчата, залежно від уподобань, танцюють, співають, освоюють театральне мистецтво або дивляться кіно на великому екрані в хорошій компанії.  

Головне – кадри

Близнюківська громада підтримує молоді кадри, якщо бачить не тільки намагання змінити життя на краще, а й віддачу від них.

«Середній вік працівників апарату нашої селищної ради – 35-40 років. Я поміж колег наймолодший – мені 25, і це тільки підтверджує мої слова на користь того, що в громаді майбутнє бачать саме за молоддю і створюють умови, аби вона тут залишалась», – зазначає перший заступник Близнюківського селищного голови.

Нещодавно в Близнюках оголосили конкурс на молодіжного  лідера по старостинських округах. Потрібно обрати трьох, заявки подали семеро.

«Конкурс привернув увагу студентів медичних вишів. Знайомлячись з умовами конкурсу, вони заодно довідались, що в наших старостинських округах планується реконструкція медичних амбулаторій. А це – майбутні робочі місця, які вони вже виявили бажання зайняти», – зазначає Богдан Бухтатий. 

Ефективні кадрові рішення є основою успішної молодіжної політики в громаді. І придивлятися до них починають не тільки зі студентської, а й зі шкільної лави.

«У нас потужне шкільне самоврядування. Нещодавно школярі з Близнюківського ліцею стали переможцями проєкту «Екологічна Близнюківщина». Суть проєкту така: у нашому парку буде створений екологічно чистий  простір зі столиками, лавочками, з контейнерами для роздільного сортування сміття», – розповідає фахівець з питань молоді молодіжного простору Близнюківщини «Шанс об'єднання» Богдан Павлюченко.

Майбутній екопарк

Школярі розчищають територію під екопростір / Фото: Богдан Бухтатий

Силами школярів простір уже розчищений, а до кінця літа буде й облаштований. 

 «Для молоді, навіть тих, кому сьогодні 14-15 років, характерне бажання робити корисні справи, змінювати життя довкруж себе на краще. Вони охоче волонтерять. Нещодавно ми їздили до Панютинського психоневрологічного диспансеру, який знаходиться в нашому Лозівському районі, і розмальовували там стіни. Разом з волонтерством хлопці й дівчата націлені на роботу, щоб мати для початку власні кишенькові гроші. В умовах війни зробити це непросто, але той, хто хоче знайти підробіток, знаходить його. Наприклад, у сезонному кафе «Гаваї» переселенця із Барвінкового Артема Подушка»,  – розповідає Богдан Павлюченко.

Власна справа  

 Артем Подушко – уродженець Барвінкового. На початку повномасштабного вторгнення йому було 19. Війна застала хлопця вдома. Всього за день до наступу російських військ він повернувся з Великої Британії.

 «За кордоном пів року працював на сортуванні овочів. Хотілося заробити грошей і започаткувати власну справу. Не встиг ще як слід відпочити з дороги, як бойові дії наблизилися впритул до рідної хати. З дому нікуди не хотілося, але за місяць обстановка стала нестерпною. Батьки від людей почули, що можна перебратись до сусідніх Близнюків, де було тихо», – розповідає Артем.  

Незважаючи на те, що Барвінкове й Близнюки межують, Артему раніше не доводилось бувати у селищі. Призвичаївшись на новому місці, почав думати, чим заробити собі на хліб.

«Без діла сидіти не хотілось, але стримувала загальна невтішна обстановка. Все змінив стрімкий контрнаступ наших військ восени 2022-го, який відтіснив ворога і з рідного Барвінкового. Але повертатися додому я не став, бо вже був у полоні ідеї, втілення якої бачив саме у Близнюках», – зазначає Артем.

Молодий чоловік вирішив побудувати сезонне кафе і годувати людей фастфудами.

Артем Подушко зі своєю дівчиною

Підприємець Артем Подушко зі своєю дівчиною / Фото: Артем Подушко

«Було складно. Я вперше зіштовхнувся з таким досвідом. Потрібно було оформити купу документів, знайти толкових будівельників, які б на ділі зробили те, що я намалював у своїй уяві. Мені допомагали місцеві – скеровували, вказували на потрібні кабінети. Завдяки близнюківцям вийшов на хороших майстрів, які підказали в деталях, залишивши мій проєкт кафе за основу», – зазначає Артем. 

Заклад швидкого харчування Артема Подушка, якому він дав назву «Гаваї», і справді нагадує острів. Тут є насип з піску, поруч – ставок і парк. Здається, сама природа допомагає у створенні бажаного ефекту від відвідування кафе. 

Кафе "Гаваї"

Заклад швидкого харчування «Гаваї» / Фото: Артем Подушко

 «Гаваї», які Артем відкрив за власний кошт, перші два сезони були в прибутку.

 «Заклади харчування наразі в тренді. Люди завжди хочуть їсти, незалежно від того, що відбувається довкола. Але нинішнє холодне й дощове літо не грає нам на руку. Сезон «розкачується» кволо. Правди ніде діти: якби ми починали в цьому році, то «прогоріли» б», – зауважує Артем.

Підприємець і його команда прагнуть не тільки нагодувати людей, а й організувати для них цікаве дозвілля. Досвід двох попередніх років показав, що молодь охоче бере участь у пляжних турнірах та інших активностях, які проводять Артем і його команда. Команда-переможець за рахунок закладу отримує головний приз – шашлик.

«Ймовірність того, що заохочені гостинністю ті ж волейболісти прийдуть ще не раз як звичайні відвідувачі і залишать у нас свої гроші, зростає в рази», – ділиться підприємець секретами бізнесу.

Артем забезпечив роботою не тільки себе, а й свою кохану дівчину, яку знайшов у Близнюках, її маму і ще декількох хлопців та дівчат. І хай робота у них сезонна, але гарантована.

«Я не боюся ризикувати і завжди налаштований рухатись уперед. До речі, літній майданчик ми відкрили і в Барвінковому. Там трохи інша ідея реалізована. Назвали ми його «Оаза», – розповідає Артем.

Як і перший заступник селищного голови Богдан Бухтатий, підприємець Артем Подушко впевнений: щоб чогось досягти, треба працювати та йти вперед.

«У Близнюках багато можливостей для здобуття досвіду. Але не всі ідеї можна реалізувати відразу. Головне – не зупинятись і не опускати «крила», – говорить Артем.