У Харкові зафіксовано випадок захворювання тяжкою харчовою інфекцією

У Харкові чоловік потрапив до лікарні із симптомами тяжкої харчової інфекції. Це перший випадок захворювання на ботулізм у Харківському районі у 2022 році. Наразі епідеміологічна ситуація у місті оцінюється як задовільна.

Про це «Слобідському краю» розповіла головний спеціаліст відділу безпеки життєдіяльності Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Харківського району Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області Алла Советнікова.

10 липня 2022 року до відділення інтенсивної терапії Харківської обласної клінічної інфекційної лікарні в середньотяжкому стані із симптомами ботулізму госпіталізований 40-річний мешканець міста Харкова. В той же день йому був введений ботулінічний антитоксин. Наразі стан хворого задовільний. Його переведено з відділення інтенсивної терапії до Обласної клінічної інфекційної лікарні. Лікування триває.

Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Харківського району Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області провело збір інформації за цим випадком. Спеціалісти встановили, що причиною  захворювання став в’ялений нечищений карась. Цю рибу батько постраждалого купив на стихійному ринку Холодногірського району міста Харкова. Фахівці Держпродспоживслужби вилучили підозрілу рибу для лабораторного дослідження. За фактом захворювання ботулізмом правоохоронні органи відкрили кримінальне провадження.

За поточний період 2022 року це перший зареєстрований випадок захворювання на ботулізм серед населення Харкова та Харківського району.

Ботулізм – тяжка харчова інфекція, яка виникає внаслідок потрапляння в організм людини токсину бактерій Clostridium botulinum. Після інкубаційного періоду, який триває від однієї-двох годин до 10 діб, у людини виникають симптоми, серед яких на перший план виходять специфічні та характерні для цього захворювання симптоми, пов’язані з паралічем м’язів. Це стосується розладів зору, наприклад, «туман» або «сітка» перед очима та двоїння зображення. Серед симптомів також ускладнене ковтання, гугнявість або відсутність голосу. У тяжких випадках можливе утруднене дихання.

– При виникненні таких симптомів – і це найголовніше – необхідно якнайшвидше звернутися по кваліфіковану медичну допомогу, оскільки єдиним способом лікування є введення хворому ботулінічного антитоксину, – пояснює Алла Советнікова.

Епідеміологічна ситуація у місті за всіма показниками інфекційних захворювань є задовільною. За поточний період 2022 року групових випадків захворювання серед населення Харківського району на гострі кишкові інфекції не зареєстровано. Водночас, щоденно в інфекційний стаціонар потрапляють мешканці міста з первинним діагнозом діарея та гастроентерит згаданого інфекційного походження.

– Загроза епідемії у місті та не тільки у місті існує завжди, хоча в цей складний час для нашого міста працюють всі контролюючі та комунальні служби міста для запобігання розповсюдженню інфекційних захворювань, але не варто забувати про «людський фактор», коли мешканці міста не дотримуються елементарних правил особистої гігієни, ігнорують застереження щодо заборони придбання харчових продуктів на стихійних ринках, не дотримуються правил та термінів зберігання продуктів, що швидко псуються, – розповідає головний спеціаліст відділу безпеки життєдіяльності Держпродспоживслужби в Харківській області.

Також Алла Советнікова нагадує, що в літній період року, коли виникають сприятливі умови для життєдіяльності збудника ботулізму, значно зростають ризики, пов’язані не лише з вживанням продукції домашнього виготовлення, але й продукції промислового виробництва. За результатами багаторічних епідеміологічних спостережень, у Харківському регіоні причиною більшості випадків захворювання на ботулізм є саме сушена (в’ялена) річкова непатрана риба. І саме тому відділ безпеки життєдіяльності Держпродспоживслужби в Харківській області рекомендує любителям солоної рибки в теплий період року взагалі утриматися від вживання цього харчового продукту.