Супровід ветеранів: хто допомагає захисникам у Коломацькій громаді
Громади на зв'язкуУ березні 2025 року в Коломацькій громаді запрацювала послуга супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Її реалізує Ольга Соловйова – людина, яка має не лише досвід, а й велике бажання допомагати. Детальніше про роботу фахівця читайте в нашому матеріалі.
Двічі подавалася на конкурс
Ольга Соловйова десять років працювала у сфері соціального захисту населення Коломацької громади, опікуючись ветеранами та чорнобильцями. Згодом перейшла працювати в бібліотеку, де залишилася на пів року.
«Я швидко зрозуміла, що це не моя професія, і закортілося повернутися до своєї роботи з ветеранами. Тоді дізналася про конкурс на посаду помічника ветерана. Почитала, що це за професія, ознайомилася з нею та вирішила подати документи», – ділиться Соловйова.
Стати фахівцем із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб непросто – потрібно відповідати серйозним вимогам. Ольга Соловйова змогла обійняти цю посаду лише з другої спроби.
«Спочатку я не пройшла відбір через освіту. Хоча маю економічну спеціальність, мій профіль не підходив для цієї посади. Потім внесли зміни до законодавства – думаю, багато людей тоді теж не змогли пройти. Я стежила за ситуацією і, щойно відкрився другий етап відбору, вирішила спробувати ще раз і добилася свого», – розповідає фахівчиня із супроводу ветеранів.
Друга спроба стала успішною. Далі був конкурс, тестування, іспити, співбесіди, отримання рекомендацій – усе це зайняло понад шість місяців.
«Я звикла працювати у цій сфері. Спочатку були ветерани Другої світової війни, потім АТО. До того ж у мене чоловік військовий, і тема ветеранів стосується нашої родини. Рада, що можу бути корисною та допомагати нашим захисникам», – говорить Ольга Соловйова.
Допомагають усім, чим можуть
Фахівчиня із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб у Коломацькій громаді почала працювати з 11 березня 2025 року в КУ «Центр надання соціальних послуг» Коломацької селищної ради. Ця установа, до речі, відкрилася в громаді лише минулого року та вже поповнилася такою важливою послугою.
«Наразі фахівчиня прийнята на 14-й розряд, а потім, після певного стажу роботи та підвищень кваліфікації, зможе стати провідним фахівцем. У нашій громаді наразі вистачає одного такого працівника, адже він має обслуговувати до 100 осіб. За цей робочий місяць до неї звернулося 16 ветеранів. Нам сказали, що це нормальний показник. У неї є власний кабінет, необхідна техніка та база – все, що потрібно для роботи», – зазначає директор КУ «Центр надання соціальних послуг» Наталія Колісник-Голубка.
Звернутися до фахівця може ветеран, член його родини або сім’я загиблого (померлого) чи зниклого безвісти захисника. Ольга Соловйова може проконсультувати щодо різних можливостей, пільг, прав, гарантій, реабілітаційних та психологічних послуг. Також фахівчиня може допомогти в оформленні документів тощо.
Наразі у Коломацькій громаді військові найчастіше звертаються з питань оформлення пільг, матеріальної допомоги для поранених та різних видів виплат.
«Звертався чоловік, в якого стоїть апарат Ілізарова. Йому треба було продовжити відпустку, але для цього треба було їхати назад у свою частину. Я підказала йому, щоб звернувся у військкомат і отримав направлення на місці. Ще випадки є, коли треба отримати направлення на повторні ВЛК. Допомагаю, консультую, щоб вони не робили зайвих «подорожей» для вирішення таких питань», – розповідає Ольга Соловйова.
Навчання відбуваються постійно
Фахівці із супроводу ветеранів війни мають постійно підвищувати кваліфікацію та проходити тренінги.
«Найближчим часом очікується навчання в онлайн-форматі на базі вищого навчального закладу. Воно триватиме два тижні, потім фахівець отримає сертифікат і буде кожні три роки проходити підвищення кваліфікації, – каже Наталія Колісник-Голубка.
Сама Ольга Соловйова ділиться, що у фахівців є всеукраїнський чат, де вони одне одному допомагають та консультують.
«Насправді навчання завжди триває. Ми спілкуємося, ділимося робочими моментами та допомагаємо одне одному. Це нова професія, ще ніхто повністю не розуміє всіх її нюансів», – говорить Соловйова.
За її словами, окрім прийому ветеранів та їх сімей, є багато іншої паперової роботи. Це збір пакетів документів, формування справ ветеранів тощо. А коли є вільний час, фахівець читає законодавство, щоб давати якісні відповіді на запитання людей.
Нові можливості для ветеранів
Ветерани можуть проконсультуватися щодо відкриття власної справи, отримання грантів, підвищення кваліфікації чи навчання. Це можна зробити через Центр зайнятості.
«У нас була зустріч з Центром зайнятості. Вони розповідали про гранти, навчання, підвищення кваліфікації або перекваліфікації. Все це будемо надалі рекомендувати», – каже Ольга Соловйова.
Утім наразі в Коломацькій громаді ніхто з цих питань не звертався.
«З тих, хто до мене звертався по допомогу, більшість – ще діючі військові. Чотири чоловіки демобілізовані по догляду, тобто вони не мають права працювати. Тож для них це ще не актуальна інформація. А вже коли буде демобілізація, це питання буде частіше порушуватися і будемо консультувати ветеранів», – зазначає фахівчиня.
Підтримка захисників
У Коломацькій громаді діє Програма підтримки захисників і захисниць України та членів їхніх сімей на 2025–2027 роки.
«Надається одноразова матеріальна допомога пораненим та травмованим захисникам. Також надається допомога членам сімей загиблих чи померлих захисників та захисниць на їх поховання. Виплачується матеріальна допомога мешканцям громади чи внутрішньо переміщеним особам, які добровільно звернулися до 3-го відділення Богодухівського РТЦК та СП і вступили до лав ЗСУ», – говорить очільник Коломацької громади Володимир Гуртовий.
Так, у 2024 році Коломацькою селищною радою було виплачено 270 тисяч гривень учасникам бойових дій, які отримали поранення. Ще 900 тисяч гривень було виплачено 30 мешканцям та ВПО громади, які добровільно вступили до лав ЗСУ. Також 180 тисяч гривень було виділено на вирішення соціально-побутових питань, сім’ям загиблих учасників бойових дій та 200 тисяч гривень – на поховання учасників бойових дій.
Продовжується в громаді й підтримка ЗСУ. У 2024 році селищною радою були виділені кошти на закупівлю запчастин для ремонту техніки, придбання БПЛА та інших технічних засобів. Також працівники Коломацької селищної ради кожного місяця беруть участь у допомозі ЗСУ власними коштами для придбання та ремонту техніки, обладнання тощо.
Крім того, у 2024 році в громаді проводилися концерти, де збиралися кошти на підтримку захисників. Небайдужі жителі за цей час «задонатили» понад 20 тисяч гривень, а також передавали смаколики та подарунки у шпиталі.
Робота ЦНСП
У КУ «Центр надання соціальних послуг» Коломацької селищної ради діють два відділення – соціальної допомоги вдома та соціальної роботи. На обслуговуванні перебуває 149 осіб. У 2024 році послугу догляду вдома надано 170 непрацездатним громадянам, які потребують сторонньої допомоги. Відділенням соціальної роботи було надано 375 соціальних послуг. Загальна кількість сімей (осіб), охоплених соціальними послугами за цей період, складає 54 сім’ї.