Повернути дітей за парти: у Новій Водолазі готуються до змішаного навчання

Громади на зв'язку
15.07.2025 15:19 Нова Водолага
Цьогорічні нововодолазькі випускники Випускники шкіл Нововодолазької громади 2025 року/Фото: Нововодолазька селищноа рада

Навчальний рік у Нововодолазькій громаді має розпочатися для понад двох тисяч дітей. Залишається тільки відкритим питання про віддалену чи змішану форму навчання. Селищна рада намагається організувати освітній процес таким чином, щоб діти мали можливість відвідувати уроки вживу, а школи не довелося закривати. 

У Нововодолазькій громаді 10 закладів загальної середньої освіти. Один із них опорний, який у своєму складі має дві філії. Від початку бойових дій у всіх школах навчальний процес проходить у режимі онлайн. 

Наприкінці 2021 року, напередодні повномасштабного російського вторгнення, у шкільних закладах Нововодолазької громади навчальний рік почали понад 2,3 тисячі дітей. Серед них – 213 першокласників. 

Новий навчальний рік

Як розповіла кореспонденту «Слобідського краю» виконуюча обов’язки начальника відділу освіти Нововодолазької селищної ради Наталія Марюхна, у 2025 році навчальний рік у школах громади завершили більше 2,1 тисячі учнів, серед них 119 першокласників. Дев’ятий клас закінчили 204 учні, а також 115 випускників одинадцятих класів, 16 – отримали свідоцтва з відзнакою. 

Нововодолазькі учні

Школярі Нововодолазької громади

1 вересня 2025 року понад 2 тисячі дітей мають сісти за парти у школах Нововодолазької громади, у тому числі 139 першачків. Кількість учителів з 2021 року не зазнала суттєвого зменшення – новий навчальний рік готується розпочати 241 педагог, з яких три за кордоном. У школах громади навчаються також понад 80 дітей з родин внутрішньо переміщених осіб. 

Інклюзивна складова

Попри виклики воєнного часу, не припиняв діяльність у Нововодолазькій громаді Інклюзивно-ресурсний центр (ІРЦ), в якому за шість років його існування підтримку від фахівців отримали 300 дітей. А понад 60 перебувають на обліку в Центрі прямо зараз. Так само, як і з шкільним навчанням, довелося випробувати роботу Центру в новому форматі. Але перейти виключно на онлайн не дозволяє специфіка роботи з дітьми, які мають особливі освітні потреби.

«У роботі з такими дітьми дієвого результату складно досягти, працюючи дистанційно, тому асистенти вчителів займаються з дітьми вдома. Під час онлайн-уроків асистент вчителя допомагає дитині, знаходячись поруч, а не по той бік екрана. Не менш важлива для ефективної адаптації дитини робота з батьками», – зауважує Наталія Марюхна.

Минулого навчального року 26 школярів з особливими освітніми потребами отримували підтримку ІРЦ, з них шістьом був організований педагогічний патронаж – індивідуальна форма здобуття освіти. Фахівці Центру працювали очно-дистанційно з шістнадцятьома дітьми. 

Підопічних з віддалених сіл на заняття в Інклюзивно-ресурсному центрі підвозить соціальний автомобіль. Ресурсні кімнати були створені у кількох навчальних закладах громади. 

Перехід до змішаного навчання 

Ще з минулого року в Нововодолазькій громаді уважно вивчають можливість переходу шкільних закладів на змішану форму навчання. Для цього передусім потрібно відповідне до наказу МОН № 1112 рішення Ради оборони області та організувати безпеку навчального процесу, тобто забезпечити школи укриттями. 

І педагоги, і батьки, і представники влади погоджуються, що перехід на змішану форму навчання вкрай необхідний, щоб забезпечити дітям повноцінний розвиток, одним з важливих елементів якого є живе спілкування з однолітками та вчителями, формування соціальних та комунікативних навичок. Це вкрай важливо для формування особистості дитини та її подальшого дорослого життя. 

Зберегти школи

Але йдеться не тільки про цю проблему. Як застерігають у громаді, для її шкільної мережі консервація дистанційної форми навчання може стати фатальною, з огляду на нові правила організації дистанційного навчання, встановлені Міністерством освіти і науки України.

Так, для Нововодолазької громади, яка зараз має статус території можливих бойових дій, міністерським наказом установлена мінімальна наповнюваність дистанційного класу має становити не менше 15 дітей (наказ МОН № 865 від 17.06.2025).

«Ми проаналізували нашу мережу та кадровий потенціал наших педагогічних працівників. Дійсно, якщо в умовах воєнного стану в Нововодолазькій територіальній громаді організація освітнього процесу буде продовжуватись у дистанційній формі, то мережа закладів загальної середньої освіти зменшиться на сім закладів, тобто залишиться тільки три. Якщо засновник – селищна рада – керуватиметься вимогами міністерства та прийме відповідне рішення. І тоді під загрозою звільнення опиняться 145 вчителів», – говорить Наталія Марюхна.

Часткове працевлаштування вчителів у школах, що мають залишитися в громаді, на думку керівниці відділу освіти, суттєво не вирішить цієї проблеми, оскільки більшість залишиться без робочих місць.

Укриття в навчальних закладах

Ураховуючи всі ці обставини – необхідність організації повноцінного навчання для дітей та збереження існуючої освітньої мережі, – у Нововодолазькій громаді почався активний процес організації безпечного простору для проведення шкільних занять у змішаній формі, до якої поставили за мету перейти вже у новому навчальному році. 

Як зазначає Нововодолазький селищний голова Олександр Єсін, проєкт будівництва великого укриття біля опорного навчального закладу вже є. 

«Розроблена проєктно-кошторисна документація. Проєкт поданий у систему DREAM. Його вартість приблизно 190 мільйонів гривень. Звісно, громада самотужки його не реалізує. Будівництво такого об’єкта, прямо кажучи, справжньої підземної школи – процес, що триватиме не місяць і не два. Але ситуація вимагає знаходити інші рішення», – говорить керівник громади.

За його словами, наразі ведеться облаштування укриття в одній з гімназій громади, а також у підвальному приміщенні будівлі, що перебуває у комунальній власності громади. Саме там планується проводити уроки для школярів громади у новому навчальному році. 

Шкільний автобус

Інша важлива складова організації безпечного навчання для дітей – підвезення до укриття, де проходитимуть заняття. Зокрема, йдеться і про те, що відстань найбільш віддаленого населеного пункту до центру громади – 18 кілометрів. 

«Так, у громаді є транспортні засоби, які б могли перевозити дітей, але їх наразі недостатньо. На початку повномасштабного вторгнення ми передали п’ять автобусів нашим військовим, а зараз відчуваємо дефіцит. Держава могла б його закрити. Але, по-перше, громадам, що належать до переліку територій, де можливі бойові дії, кошти на це не виділяють. По-друге, в громаді мають бути укриття та прийнято рішення про змішану форму навчання, щоб були виділені кошти на шкільні автобуси», – пояснює Олександр Єсін.

Утім він запевняє, що над вирішенням цієї проблеми Нововодолазька ТГ працює, навіть розглядає можливість узяти кредит на закупівлю шкільних автобусів у разі такої необхідності. 

Водночас у відділі освіти Нововодолазької селищної ради запевняють, що готові опрацювати розклад занять та розклад руху шкільних автобусів таким чином, щоб усі діти мали змогу регулярно відвідувати очні заняття в безпечних умовах. 

Також у Нововодолазькій громаді розраховують на те, що Рада оборони області схвалить рішення про впровадження тут освітньої діяльності із застосуванням змішаного навчання. 

«Дуже сподіваємося на порозуміння з районною та регіональною виконавчою владою, яка відповідає за це питання. Вирішити його – запобігти утворенню цілого комплексу проблем у громаді. Передусім мова йде про розвиток дітей, але, що також важливо, і про збереження робочих місць, самих шкіл, котрі, як справедливо побоюються наші мешканці, буде вже неможливо повернути», – наголошує селищний голова Олександр Єсін.