Перейменування Первомайського: науковці з Харкова схвалили всі запропоновані варіанти

16.02.2023 17:39 Первомайський
Первомайська міська рада Харківської області отримала відповідь від Харківського національного педагогічного університету ім. Сковороди щодо зміни назви міста Первомайський.

Про це повідомили у пресслужбі Первомайської міської ради, передає «Слобідський край».

Раніше міськрада міста Первомайський звернулася до науковців з університету ім. Сковороди щодо відповідності запропонованих варіантів топонімів українському правопису й традиціям географічного назовництва.

За висновком фахівців, усі запропоновані власні назви утворені з дотриманням норм українського правопису і загалом відповідають Закону України «Про географічні назви».

Мовознавці зауважують, що в процесі надання нових і відновлення історичних назв географічних об’єктів необхідно керуватися низкою критеріїв, з-поміж яких:

  • а) природничий, що полягає в урахуванні зв’язку назв із природними умовами існування географічних об’єктів – місцевого рельєфу, рослинного / тваринного світу і є провідним для більшої частини українських топонімів. Власні назви Озерянськ, Холодноярськ можна кваліфікувати як прийнятні варіанти з огляду на цю особливість;
  • б) суспільно-політичний, що ґрунтується на врахуванні специфіки життя громади;
  • в) історичний, що орієнтує на значущість для громадян і актуальність певної власної назви в певний період життя. Власна назва Сиваш засвідчує безпосередній зв’язок міста з однойменним колишнім селом поблизу;
  • г) культурний — пов’язаний з урахуванням відповідності топонімів культурним цінностям, які вироблені народом та його попередниками протягом багатовікової історії; стали елементами традицій, прикладами вироблених матеріальних цінностей; демонструють зв’язок із духовною сферою. Цей нюанс пояснює мотиваційну основу для слів Янголів, Хлібодар, Добродар;
  • ґ) етико-естетичний – пов’язаний з відповідністю топонімів моральним цінностям і художньо-образним смакам суспільства. Такий критерій можна вважати визначальним для одиниць Златопіль, Миропіль, Добродар, Хлібодар, Квіточ, Світоч;
  • д) лінгвістичний, що передбачає створення топонімів, які б відповідали закономірностям фонетичної та лексико-граматичної системи української мови; адекватно презентували мотиваційні ознаки, що становлять основу для виникнення; демонстрували самобутність і неповторність назв із одночасним збереженням простоти форми та звичності номінаційної моделі.

Увесь реєстр запропонованих варіантів назв міста відповідає чинним правописним нормам української мови і номінаційним моделям, але містить уже використовувані одиниці.

Ідеться передусім про топоніми Миропіль (Житомирської області), Златопіль (місто від 1959 – у складі м. Новомиргород Кіровоградської області), Сиваш (селище в Генічеській міській громаді Генічеського району Херсонської області, підпорядковане Чонгарській сільській раді). Це позбавляє запропоновані для перейменування одиниці оригінальності.

Нагадаємо, зараз у Первомайському триває кампанія щодо перейменування міста. Жителі можуть обрати нову назву з 10 варіантів.

Про головні новини Первомайський та інших населених пунктів громади читайте на нашому сайті.

Автор: Галина Гришко