У Пісочинській ОТГ пройшов «Ярмарок здоров’я»

20.08.2019 08:59 Пісочин
Фото: oblrada.kharkov.ua Фото: oblrada.kharkov.ua
Минулої неділі жителі Пісочинської громади отримали гарну нагоду приділити увагу своєму здоров’ю – поспілкуватися із сімейними лікарями, проконсультуватися з вузькими спеціалістами, пройти експрес-діагностику тощо. І все це – на ярмарку.

Уже практично рік на Харківщині проходить проект «Ефективна первинна медицина в громаді», що реалізується Харківською обласною радою у партнерстві з Асоціацією органів місцевого самоврядування Харківської області, го «Агенція змін «Перспектива» та ГС «Українсько-німецька медична асоціація».

Голова Харківської обласної ради, голова Ради партнерів – бенефіціарів проекту Сергій Чернов вважає, що «Ефективна первинна медицина в громаді» є одним з найбільш ефективних проектів серед тих, які сьогодні працюють на Харківщині.

– По-перше, цей проект дає можливість отримати нові знан­ня, і не тільки медичним працівникам, а головне – населенню

області, у сфері медицини. Він дає можливість установити довірливі комунікації між пацієн­тами і лікарями, а значить в перспективі – і довірливі відношення між пацієнтами і медициною, – розповідає Сергій Чернов.

За рік реалізації цього проекту в Харківській області було проведено низку тренінгів і семінарів для лікарів регіону. Загалом ці заходи відвідало понад 100 медиків.

– Для участі відібрали тих фахівців, хто бажає надавати медичні послуги як підприємець, – розповідає Сергій Чернов. – Наразі в рамках проекту реалізується конкурс міні-грантів, який спрямований на отримання медичного обладнання, ремонт амбулаторій. Таким чином, в області буде втілено 12 міні-проектів на 3,5 мільйона гривень.

Урок відповідальності

У рамках проекту, який триватиме ще півтора року, також пройде 10 медичних ярмарків. Перший з них відбувся в Пісочині 18 серпня.

Жителі Пісочинської громади на цьому заході мали можливість поспілкуватися із сімейними лікарями, отримати консультації лікарів – вузьких спеціалістів (дієтолога, психолога, онколога, фтизіатра), пройти експрес-діаг­ностику у виїзній амбулаторії (виміряти тиск, зробити аналіз крові та УЗД) й дізнатися більше про медичну реформу від експертів.

Також на ярмарку працювали різноманітні інформативно-інтерактивні діагностичні локації, зокрема зони раннього дитячого розвитку, отримання навичок невідкладної допомоги тощо.

За словами організаторки «Ярмарку здоров’я», виконавчого директора «Українсько-німецької медичної асоціації» Вікторії Мілютіної, під час проходження обстежень у пацієнтів були виявлені серйозні проблеми зі здоров’ям.

– Онкологи-мамологи за кілька годин заходу виявили у трьох жінок рак молочної залози на ранній стадії, їм треба терміново лікуватися. Може, своєчасне звернення збереже життя, його якість, і збереже сім’ю від фінансової катастрофи, бо рак зараз не вирок, і рак можна і треба лікувати, – підкреслює Вікторія Мілютіна.

Почесний консул Німеччини у Харківській області, керівник харківської експертної групи з підтримки медичної реформи Тетяна Гавриш вважає, що такі ярмарки є своєрідною пропагандою відповідальності за своє здоров’я.

– Вилікувати наразі можна майже все, однак це дуже дорого. А зберегти здоров’я часто не вимагає серйозних ресурсів. Просто вимагає зміни ставлення до свого життя, – вважає Тетяна Гавриш.

Лікар як друг

Керівниця центру Первинної медичної допомоги № 2 Харківського району в Пісочині Любов Канцедал очікує, що після такого заходу люди не тільки почнуть краще ставитися до власного здоров’я, а й покращиться комунікація між лікарем і людиною.

– Пацієнт в основному звертається до лікаря, коли вже пізно – онкологія, туберкульоз тощо. Ми хочемо, щоб людина відчувала, що лікар – її друг. Щоб у будь-який час могла зателефонувати і проконсультуватися, – каже Любов Канцедал.

Ярмарок у Пісочині відвідували цілими сім’ями. Наприклад, жителька Коротича Ірина Халімон приїхала з дочками, які виступали на відкритті свята, а потім усі разом пройшли обстеження.

– У нас є список фахівців, яких нам треба пройти перед школою, а на ярмарку був присутній офтальмолог. Також з’явилася хороша можливість звернутися до кардіолога, оскільки не в усіх лікарнях він є і не всюди роблять УЗД серця, – розповідає Ірина.

Дітям також було цікаво на ярмарку. Дочці Ольги Халімон Соні дуже сподобалася зона, де вчили надавати першу медичну допомогу.

За словами начальниці управління з питань місцевого самоврядування, розвитку громад та міжнародних зв’язків виконавчого апарату Харківської обласної ради Олени Кулик, подібний ярмарок здоров’я до кінця літа пройде ще в одній громаді Харківщини.

– У рамках проекту найближчі півтора роки пройде 10 ярмарків. Наступний плануємо провести до вересня, наразі обговорюємо, де він проходитиме, – каже Олена Кулик. – Громада і керівництво тієї чи іншої громади мають бути готовими прийняти в себе такий захід. Також дуже важливо, щоб працівники центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) або амбулаторії загальної практики – сімейної медицини, яка є на цій території, пройшли навчання в проекті. Зокрема, Пісочин навчався на тренінгах, вебінарах і був підготовленим до такого ярмарку. Усього працівники 19 ЦПМСД у рамках проекту проходять навчання і тренінги, тому нам є де зосередитися і є де проводити такі заходи.

Читайте також: Три родини дітей-сиріт отримали житло в Пісочині