Гуртом збирали на протез: у Сахновщинській ТГ допомогли пораненому військовому

26.11.2022 18:04 Сахновщина
30-річний військовослужбовець Володимир Гладкий із Сахновщини Харківської області в кінці цієї весни отримав важке поранення, внаслідок якого йому ампутували праву ногу до коліна. Коли жителі Сахновщинської територіальної громади та військові збирали кошти на протез чоловіку, то і подумати не могли, що тим самим започаткують велику благодійну справу на підтримку поранених воїнів ЗСУ.

350 тисяч гривень на протез

У Сахновщинській територіальній громаді є традиція. Вже понад 10 років поспіль 14 жовтня на Покрову на центральній площі Сахновщини проводиться Покровський ярмарок. У цьому заході бере участь уся ТГ – усі населені пункти громади, працівники культури, сільгоспвиробники тощо. Цього року формат ярмарку змінили.

– На засіданні організаційного комітету за участю очільника громади Володимира Суєцького прийняли рішення переформувати ярмарок на благодійний. Ми довго шукали мету, заради якої проводитимемо цей захід. Звісно, що гроші збиратимемо на потреби ЗСУ, це було вирішено із самого початку. Але нам хотілося мати конкретну ціль. І ми в соцмережах знайшли пост дружини нашого земляка Юлії Гладкої. В цьому повідомленні був заклик про допомогу для протезування її чоловіка – військовослужбовця ЗСУ Володимира Гладкого. І ми зрозуміли, що це саме та мета, яка нам потрібна – зібрати йому кошти на протезування, – розповідає головний спеціаліст відділу освіти, культури, молоді та спорту Сахновщинської селищної ради Віталія Дудка.

30-річний старший лейтенант Володимир Гладкий служить у Збройних Силах України з 2016 року. Цієї весни, під час повномасштабного вторгнення росії на територію України, наш захисник був поранений.

– 25 травня біля села Петрівка Циркунівської громади наш автомобіль наїхав на протитанкову міну, і я отримав поранення правої щоки, лівої кисті та правої стопи. Спочатку проходив лікування в Харкові, Києві, Білій Церкві та Львові, а потім відправили в Польщу. Там у мене виявили бактерію Нью-Делі – почали гнити стопа і гомілка. Тамтешні лікарі казали, що буде добре, якщо я проживу бодай місяць, або треба ампутувати ногу до коліна, і потім я ходитиму з протезом. Я розумів, навіть якби стопа у мене залишилася, я б усе одно на неї ставати не міг, оскільки вона була вся роздроблена, і я б просто її тягнув за собою. У липні в Польщі мені зробили операцію, було вкрай важко психологічно, втім потім я трохи прийшов у себе, і постало питання протеза. Його вартість – близько 350 тисяч гривень, яких у мене не було, – розповідає Володимир Гладкий. 

Підтримали земляка

На допомогу своєму землякові прийшла вся Сахновщинська громада. Ярмарок «З Покровою до перемоги», з метою зібрати кошти на протез для Володимира Гладкого, проходив 15 жовтня. Територію центральної площі селища поділили на торговельні локації під назвами: «Дитяче містечко», «Містечко випічки», «Польова кухня», «Містечко художників», «Містечко талантів», «Містечко майстрів», були осіння фотозона та торгові ряди від місцевих фермерів. На цих локаціях було представлено різноманітну продукцію та товари, які продавці реалізовували.

– Упродовж роботи ярмарку нам удалося зібрати понад 107 тисяч гривень, але люди донатили ще й потім. Уся громада дуже дружно і відповідально підійшла до цього заходу. На кожній локації збір коштів на допомогу Володимиру йшов по-різному. Наприклад, на локації «Містечко випічки» всі охочі пекли свої вироби, приносили і продавали їх. Повністю всі зароблені гроші клали в запломбовану скриньку, що стояла біля кожної локації. Те ж саме було і в містечку талантів. Там працівники сфери культури громади демонстрували свої творчі номери, а охочі давали хто скільки може, – каже Віталія Дудка.

Благодійний ярмарок у Сахновщині, Харківська область, Україна

На локації «Містечко майстрів» люди торгували власними виробами з дерева, вишиванками, в’язаними виробами тощо.

– У цьому випадку сама майстриня вирішувала, скільки віддати на благодійність. Наприклад, якщо її виріб купили за тисячу гривень, то вона залишила якусь суму на затрати, а решту кидала в скриньку. Сільгоспвиробники з реалізації своєї продукції також віддавали частину вторгованих коштів на благодійність. Але в обох випадках більша частина зароблених грошей ішла на допомогу Володимирові, – зазначає голов­ний спеціаліст відділу освіти, культури, молоді та спорту Сахновщинської селищної ради.

Участь в ярмарку взяли й місцеві меценатські організації. Зокрема, Сахновщинський благодійний фонд «Серця незламних» вирішив заохотити та підтримати організаторів заходу.

– Організація ярмарку в основному лягла на плечі працівників клубної системи Сахновщинської громади. Їм дуже важко. Вони наразі перебувають на простої, отримуючи по 2/3 від зарплатні. При нинішніх цінах важко прожити на ці кошти, тим паче, що вони все одно ходять на роботу, хоча це не обов’язково, і беруть активну участь у благодійних заходах. А багато з того, що продавалося на ярмарку і що потім пішло на протезування Володимиру, це було зроблене їх руками за власний кошт. Наприклад, якщо випічка, то вони всі продукти купували за свої гроші. Тому ми вирішили підтримати цих людей і як заохочення передали їм 44 гігієнічні набори від нашого фонду, – розповіла голова правління благодійного фонду «Серця незламних» Руслана Корінна.

Благодійний ярмарок у Сахновщині, Харківська область

Мета – повернутися на службу

Володимир Гладкий зізнається, що дуже вдячний і розчулений вчинком земляків, які не залишили його сам на сам з бідою. Наразі боєць із Сахновщини перебуває на реабілітації у Львівській області. 11 листопада військовому встановили навчальний протез, до якого він буде звикати. Скільки це займе часу – невідомо. Як тільки чоловік до нього пристосується, звикне, йому встановлять постій­ний протез. Практично вся сума на нього є, адже кошти, окрім земляків, ще збирали побратими Володимира.

Військовий ЗСУ Володимир Гладкий з Сахновщини, Харківська область

– Наразі важко, незвично, протез до 5 кілограмів. Важко ноги переставляти, я звик до широкого кроку, а тут треба робити дуже маленькі. Треба спочатку ставати на п’ятку, потім на пальці, шкіра натягується по боках, йде біль у кістку, там, де був обріз. Наразі займаюся з реа­білітологом, працюю в спортзалі, одним словом, роботи дуже багато. Одна хороша новина, що мої військовослужбовці заберуть мене назад, але треба плідно попрацювати над собою, щоб не бути тягарем. Я в тил не піду, але розумію, що окопи вже штурмувати не зможу, оскільки протез це залізяка, яка в будь-який момент може підвести. Роблю усе і сподіваюся, що якомога швидше повернуся до служби, – зазначає Володимир.

Продовжуватимуть благодійні заходи

Віталія Дудка зауважує, що подібні благодійні акції на підтримку поранених земляків-військових проходитимуть і надалі.

– У нас є військовий із Сахновщини Артур Мукомел. Він отримав поранення, внаслідок якого в нього немає ноги. Цей чоловік теж потребує протезування, але трохи пізніше. Зараз у нього йде процес лікування і відновлення. І ми сподіваємося, що збір коштів Володимиру це не одноразова акція, а започаткування великої благодійної справи на підтримку наших поранених хлопців. І коли Артуру буде потрібен протез, ми вирішимо, яким чином збиратимемо гроші, – додає працівниця Сахновщинської селищної ради Віталія Дудка.

Автор: Савелій Мякушко