Медицина у Шевченківській громаді: відновлюють знищене та вдосконалюють роботу

Громади на зв'язку
21.05.2025 15:19 Шевченкове
Мобільний пункт здоров'я у Шевченковому Монтаж мобільного пункту здоров'я

У прифронтовій Шевченківській громаді розвивають первинну медицину. Після ремонту Центр первинної медико-санітарної допомоги приймає пацієнтів у комфортних умовах. Працює кабінет відновлення, виїжджають мобільні бригади, а допомога охоплює 60 населених пунктів.

Провели ремонт 

Первинна медицина — це перший крок до отримання консультації сімейного лікаря чи доступу до безоплатних послуг від НСЗУ. У Шевченківській громаді за цими послугами пацієнти звертаються до КНП «Центр надання медико-санітарної допомоги». Тут можна здати аналізи, пройти обстеження чи отримати направлення до вузького спеціаліста. Попри війну, Центр розвивається і залучає до співпраці благодійні фонди. 

Зокрема, наприкінці 2024 року було закінчено ремонт першого поверху будівлі. За словами директорки Центру надання медико-санітарної допомоги Шевченківської селищної ради Наталії Онищенко, роботи розпочалися ще у 2020 році. Утім, пандемія, а потім повномасштабне вторгнення рф в Україну поставили проєкт на паузу. 

«Після деокупації роботи відновилися, і ось на сьогодні маємо комфортні умови для лікарів та відвідувачів закладу. Ремонт був повністю профінансований Урядом Федеративної Республіки Німеччини в рамках проєкту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури — покращення первинної медицини у сільській місцевості» за підтримки Українського фонду соціальних інвестицій», — каже Наталія Онищенко. 

Крім цього, Центр було укомплектовано новими меблями, офісною технікою та медичним обладнанням завдяки міжнародним благодійним організаціям «Medair», Місія Міжнародного комітету Червоного Хреста, Міжнародна гуманітарна організація «Лікарі світу».

«Є попередня домовленість з представниками Червоного Хреста України про ремонт другого поверху будівлі впродовж 2025 року. Окрім селища Шевченкове, ми обслуговуємо 15 старостатів, а це 60 населених пунктів. У роботі дуже допомагають мобільні медичні бригади від Товариства Червоного Хреста України та «Project HOPE». Вони консультують, а також видають безкоштовно ліки за призначенням лікаря. Крім того, завдяки підтримці благодійників наші пацієнти можуть отримати засоби гігієни та догляду для маломобільних груп населення», — зазначає Наталія Онищенко. 

Відкриття кабінету відновлення

У громаді запрацював кабінет відновлення/Шевченківська селищна рада

Інформують про важливе 

Лікарка загальної практики — сімейної медицини КНП «Центр надання первинної медико-санітарної допомоги» Анастасія Журавльова впевнена, що сімейний лікар має бути в постійному контакті зі своїми пацієнтами.

«Підписавши декларацію з лікарем, пацієнти отримують право на безоплатні медичні послуги, у тому числі щеплення від багатьох смертельно небезпечних хвороб. Наразі ми розвінчуємо міф про те, ніби вакцинувати потрібно лише дітей. Це неправда, дорослим теж варто захищатися від інфекції. Найпоширеніші інфекції, від яких треба вакцинуватися, — дифтерія та правець. Починаючи з 16 років, і потім кожні 10 років людина повинна від них вакцинуватися. Не варто забувати й про захист від таких вірусних захворювань, як грип та COVID-19», — зауважує Анастасія Журавльова. 

Крім того, лікарі Центру постійно інформують пацієнтів про важливість верифікації у свого сімейного лікаря. Адже якщо цього не зробити, виникнуть проблеми з отриманням медичних послуг, бо система просто не бачитиме пацієнта.

Покращують умови роботи 

Нещодавно на базі Центру розпочав роботу кабінет відновлення, створений з ініціативи координатора Шевченківського інформаційно-гуманітарного центру Анатолія Чумаченка та профінансований гуманітарною організацією «ACTED».

«Це чудова можливість для наших пацієнтів отримати цілу низку безоплатних послуг з відновлення функцій організму. Тож запрошую всіх мешканців нашої громади, а також внутрішньо переміщених осіб завітати до нас і, попередньо проконсультувавшись із лікарем, отримати оздоровчі послуги», — говорить лікарка Анастасія Журавльова.

Кабінет відновлення у Шевченковому

Відкриття кабінету відновлення/Шевченківська селищна рада

А минулого року Благодійний фонд Євгена Пивоварова надав потужні станції живлення для роботи Центру надання первинної медико-санітарної допомоги та Шевченківської центральної лікарні. Це допоможе медичним закладам безперебійно працювати під час відключень світла. 

У громаді також дбають про зручність та комфорт для лікарів і медсестер. Щоб покращити їхню мобільність, Центру передали 12 електровелосипедів від фонду «Жіночі можливості для України» влітку минулого року. А завдяки конкурсу мініпроєктів від гуманітарної організації «ACTED» вдалося реалізувати грант на встановлення критої парковки для велосипедів та дитячих візочків. 

Електровелосипеди для медиків

Передача електровелосипедів лікарям та медсестрам/Шевченківська селищна рада

У рамках співпраці з урядом Японії за сприяння Міністерства охорони здоров’я та підтримки ХОВА медики отримали легкове авто Nissan. Восени минулого року лікарі «первинки» отримали спеціалізований автомобіль від БФ «Комітет медичної допомоги в Закарпатті», який використовують для виїзних прийомів населення в селах громади. За словами начальника Шевченківської селищної військової адміністрації Сергія Старікова, це стало можливим завдяки тісній співпраці з командою медичної допомоги БФ «Координаційний гуманітарний центр». 

А навесні 2024 року Центр отримав пересувну амбулаторію – фургон, укомплектований генератором, станцією очистки води, кондиціонером, стоматологічною установкою, мобільним кардіографом і апаратом УЗД та іншим медичним обладнанням. Вона була передана у Шевченківську громаду благодійною організацією Rotary Club «Kharkiv International» за підтримки Департаменту охорони здоров’я ХОВА. 

Пересувна амбулаторія

Пересувна амбулаторія для виїзних прийомів громадян/Шевченківська селищна рада

Працюють для людей 

У Шевченківській громаді налагоджена робота виїзних мобільних аптек. Свої послуги зголосилися надавати мережа аптек 9-1-1 та ХОР «Обласний аптечний склад». 

Харківська обласна організація Товариства Червоного Хреста в Україні планує реалізувати в громаді проєкт підтримки родин з дітьми. Лікарі-педіатри будуть проводити обстеження дітей за місцем проживання. Під час прийому маленьких пацієнтів можна буде обстежити на діагностичному обладнанні спеціалізованих автомобілів. Родини зможуть отримати у вигляді допомоги дитяче харчування, базові ліки, підгузки для малечі тощо. 

Модульні пункти здоров'я

Нещодавно в селах Василенкове і Гроза замість зруйнованих під час бойових дій медичних закладів установлено модульні пункти здоров’я. Кожен модуль має санітарний вузол, кімнату очікування, кабінет лікаря та оглядову. Приміщення забезпечені всіма необхідними меблями й набором медичного обладнання. 

У таких модулях працюватимуть виїзні медичні бригади Центру надання первинної медико-санітарної допомоги та медичні команди від благодійних фондів. Це стало можливим завдяки німецькому благодійному фонду «Три мушкетери», який допомагає громаді вже третій рік. 

Модульний пункт здоров'я у Шевченковому
Сергій Старіков з представниками БФ "Три мушкетери" під час передачі модульного пункту здоров'я/Шевченківська селищна рада

Торік завдяки цьому фонду подібний модуль, забезпечений електроопаленням, установили в селі Безмятежне, бо медзаклад там був зруйнований у 2022 році в результаті ракетного удару. Тож зараз фельдшерський пункт функціонує в затишному приміщенні. 

«Окрім того, нещодавно встановлено пересувний медичний модуль у селі Троїцьке, де також не було приміщення для прийому пацієнтів. У цьому громаді допоміг інший благодійний фонд. Таким чином, у співпраці з міжнародними партнерами вдалося покращити умови для надання медичних послуг населенню в чотирьох населених пунктах. Щиро вдячні всім благодійним фондам та волонтерським організаціям за довіру та допомогу нашій громаді, а також Харківській обласній військовій адміністрації та Харківській обласній раді за всебічну підтримку. Разом ми можемо більше», – впевнений Сергій Старіков.

Автор:
Катерина Тацій