«Немає школи — немає села»: конфлікт через закриття ліцею у Валківській громаді
15 травня 2025 року Валківську громаду виключили з переліку територій можливих бойових дій. Це рішення дозволяє відновити змішану форму навчання у школах, які обладнані укриттями. Проте один з ліцеїв хочуть закрити через те, що його укриття не відповідає вимогам. Батьки і педагогічний колектив з таким рішенням не згодні.
Інформація про закриття Серпневого ліцею з’явилася на сайті Валківської міської ради у травні 2024 року. Згідно з проєктом Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти заклад мали закрити, а дітей перевести в Олександрівський. Проте колектив школи та місцеві мешканці з цим не погодилися та написали колективне звернення до Президента, МОН, голови ХОВА та інших посадових осіб.
«У нас були збори, всі батьки одноголосно проти закриття ліцею. Ми не розуміємо, чому саме наш заклад закривають, якщо в Олександрівському 55 дітей, а в нас 97. Сюди ходять діти із сіл Серпневе, Благодатне та Ландишове. Також в Олександрівському ліцеї дуже маленькі кабінети, як вони планують розміщувати наших дітей — не зрозуміло. Їздити туди не у всіх є змога, до того ж дороги в аварійному стані. У нас є найпростіше укриття, воно абсолютно нормальне, там можна навчатися. Якщо школу будуть закривати, то люди почнуть виїжджати, бо немає школи — немає села. Таке відчуття, що рішення ухвалили, але про людей не подумали зовсім», — розповідає мама учениці Серпневого ліцею Юлія Лєснікова.
За словами директора Серпневого ліцею Володимира Тарасова, педколектив з батьками звертався в різні інстанції щодо збереження ліцею, але відповіді так і не отримав.
«Згідно з планом трансформації наш заклад планували ліквідувати з 2027 року. Ми неодноразово зверталися в різні інстанції, але нічого не змінювалося: до нас ніхто не приїжджав, ніякого громадського обговорення не було, аргументів щодо того, чому саме наш заклад потрібно закрити, нам не навели. Нас ігнорували. Міськрада вирішила залишити Олександрівський ліцей і наших дітей перевести туди, але по багатьох показниках наш заклад більший та кращий», — говорить Володимир Тарасов.
Після того як громаду вивели із зони бойових дій, навчання в школах дозволили у змішаній формі, але обов’язково — за наявності найпростішого укриття. У Серпневому ліцеї таке укриття є, каже директор. Частина його була напівпідвальною, тому ще у 2023 році вікна обклали мішками з піском.
«Вже у 2024 році ми зробили більш ґрунтовну роботу — у частині укриття, в напівпідвальному приміщенні, ми заклали вікна цеглою, заштукатурили та побілили там. Вийшло досить велике закрите приміщення. Це все ми робили разом з мешканцями та за сприяння місцевих господарств. Тоді представники міськради приїхали, подивилися, але нічого по суті не сказали. Проте на сайті міськради наше укриття було в переліку найпростіших. Минулого тижня мені повідомили, що діяльність нашого закладу буде призупинена у зв’язку з відсутністю акта на укриття», — зазначає Тарасов.
Укриття в Серпневому ліцеї
За словами першого заступника Валківського міського голови Ігоря Нізельковського, укриття ліцею зовсім не відповідає чинним нормам. Проте в акті оцінки найпростішого укриття за 2024 рік вказано, що «об’єкт рекомендовано до використання, як найпростіше укриття». Відповідні підписи поставили представники відділу цивільного захисту, ДСНС та поліції. Не підписав акт лише Ігор Нізельковський.
«Там зовсім нічого немає: ні вентиляції, ні протипожежної сигналізації. На сьогодні воно не відповідає нормам, щоб воно відповідало, там потрібно зробити відповідні заходи. Акт був підписаний ще рік тому, зараз уже інші вимоги», — каже Нізельковський.
Акт оцінки найпростішого укриття
Начальник відділу освіти Валківської міської ради Іван Горошко говорить, що наразі ухвалено рішення про припинення роботи ліцею. Що буде з працівниками навчального закладу, поки що невідомо.
«Робота школи буде припинятися. Якщо це буде дистанційний процес освіти, то не набирається там та кількість дітей, що дає можливість закладу працювати дистанційно, а у змішаному форматі заклад працювати не зможе, бо укриття відсутнє. Воно не пройшло специфікацію», — говорить Горошко.
За його словами, школярі будуть ходити до Олександрівського ліцею, де наразі робиться укриття, що відповідатиме безпековим нормам. На його облаштування міська рада виділила понад 9 мільйонів гривень. Харківський антикорупційний центр писав, що в кошторисі є потенційні переплати. Місцеві мешканці кажуть, що готові виходити на акції протесту задля того, щоб на цю проблему звернули увагу.
Нагадаємо, у новому навчальному році в школах Харкова запроваджується новий предмет — «Початкова загальна військова підготовка».
Читайте також:
Базова допомога: з 1 липня стартує новий проєкт виплат