Дитина повернула сенс життя: історія дружини полеглого військового із Зачепилівки

Громади на зв'язку
17.05.2024 13:20 Зачепилівка
Фото: Тетяна Перевертайло Фото: Тетяна Перевертайло

«Він оберігав мене від війни тут, оберігає й там», – каже Тетяна, дружина полеглого Героя із Зачепилівки Валентина Перевертайла. На похороні чоловіка жінка говорила, що після сорока днів з його смерті вступить до лав ЗСУ. Вона не бачила сенсу життя, а якщо загине, то будуть разом. Але все змінило народження їх доньки, про яку дізналася після загибелі чоловіка.

Справжній патріот

Тетяна родом із Лозової, вона познайомилася з Валентином навесні 2021 року в соц­мережах. Потім побачилися, поспілкувалися – так і почали зав’язуватися стосунки. Валік, як називає його дружина, за спеціальністю артилерист. Вступив до лав ЗСУ до повномасштабного вторгнення. Жінка згадує, що 14 лютого 2022 року вона провела його на роботу, а наступна їх зустріч була аж 14 червня того ж року. За місяць, 16 липня, військовий зробив пропозицію своїй коханій, на початку листопада вони одружилися.

Подружжя Валентина та Тетяна Перевертайло, Харківська область

Валентин та Тетяна

Влітку 2023-го у Валентина була відпустка, яка закінчилася 22 червня. А наступного дня, 23 червня, прийшла страшна звістка – чоловік загинув.

– Я завжди розуміла, що в нього така робота і навіть на день-два дов­ше вдома він залишитися не може. У ту відпустку я про це йому казала. Він тоді сильно захворів, тож 21 червня зі сльозами на очах просила його залишитися хоча б на день, аби було легше відновитися. Однак він сказав, що не може, треба їхати. Валік був справжнім патріотом. Хоча сильно втомлювався, але завжди оберігав своїх побратимів, піклувався про них. Сам знаходив волонтерів, працював, щоб у його побратимів було все: їжа, обладнання тощо. Чоловік жив однією думкою, аби наші з ним діти не бачили цієї війни і вільно жили під нашим українським небом. Він постійно це казав і робив усе для цього, – згадує жінка.

Коли Валентин загинув, у Тетяни настало сильне спустошення. Однак через декілька днів сенс життя повернувся – вона дізналася, що вагітна.

– Я завжди казала, що теж піду в армію, а він мене беріг, говорив, що не треба. Вдома, коли приїжджав, теж про вій­ну нічого не казав, не любив про це говорити. У день похорону сиділа над гробом і казала, що через 40 днів піду в армію. Інакше не зможу жити, а якщо мене вб’ють, будемо знову разом. Коли дізналася, що чекаю дитину, сказала: «Валіку, ти точно зробив так, аби я не пішла в армію», – говорить дружина Героя. 

Копія тата

Як розповідає Тетяна, у день похорону Валентина вони бачили лелеку. Спочатку їй про це розповіли люди, оскільки нічого тоді взагалі не помічала, а потім жінка побачила відео. Птах спочатку кружляв на площі у Зачепилівці, де прощалися з Героєм-земляком, далі прослідував за всіма на кладовище, а потім полетів у бік будинку батьків Валентина.

– Ми давно хотіли дитину, ще до одруження. Якось усе не виходило, а тут ось вийшло. Моя мама першою відчула, що я вагітна. На похоронах хотіла пом’янути, а мама каже: «Не пий алкоголь, раптом вагітна». А про те, що чекаю дитину, дізналася від Валіка. Він приснився і сказав купити фрукти, памперси, бо майбутній матусі це пригодиться. До речі, і про те, що буде донька, теж дізналася від Валіка. Дитинка на УЗД довго себе не показувала, а він мені приснився і сказав, що буде донька, яку він дуже хотів, – згадує Тетяна.

Дівчинка вагою 3 кілограми 550 грамів зростом 51 сантиметр народилася 22 березня цього року. Маленьку назвали Ванессою. Це ім’я закохані обрали ще до заручин, воно дуже подобалося Валентину.

– Донечка схожа на тата, мого нічого немає. Мама питає: «Це взагалі твоя дитина?». Як і у Валіка, у маленької голубі очі, вона теж блондинка і посмішка така ж. У чоловіка дуже гарна та щира посмішка була, всі їй заздрили, і донька, хоч у неї ще немає зубів, посміхається так само, – ділиться Тетяна.

Навесні Тетяна Перевертайло народила донечку Ванессу, Харківська область

Донька Валентина та Тетяни Ванесса

Жінка зізнається, що спочатку їй було важко дивитися на дитину і не плакати. Тепер вона старається триматися. Як народила, майже одразу приїхала на могилу до чоловіка і сказала: «Буду сильною для дитини заради нас двох».

– Мрію, щоб закінчилася війна, і мені не потрібно було хвилюватися за безпеку доньки та кудись її везти. Дуже хочу, аби вона не побачила цього жаху і не відчула ніякого болю, – каже Тетяна Перевертайло.

Вона розповідає, що Зачепилівська громада надає допомогу їм з донечкою, зокрема речами та памперсами. Також селищна рада надавала іншу допомогу після загибелі Героя Валентина Перевертайла.

Підтримка військових та їх сімей

У Зачепилівській громаді діє програма підтримки військово­службовців, учасників бойових дій, потерпілих унаслідок російської агресії та війни в Україні, а також їх родин на 2023–2025 роки.

– Валентин Перевертайло та інші полеглі військові з нашої громади – це справжні Герої, якими ми пишаємося і яких будемо завжди пам’ятати. Допомагати військовим та їх родинам – це наш обов’язок. Розуміємо, що ніякі кошти не виправлять усього пережитого ними, однак ця підтримка просто необхідна цим людям, аби вони знали, що не забуті і не покинуті. Підтримка тих, хто виборює нашу незалежність та забезпечує територіальну цілісність України, – це першочергове завдання тилу, – підкреслює голова Зачепилівської селищної ради Олена Петренко.

За словами очільниці громади, за минулий рік у рамках програми було витрачено 1 225 132 гривні: 

  • на одноразову матеріальну допомогу військовослужбовцям на лікування (реабілітацію) внаслідок поранення: 51 особі на суму 657 606 гривень;
  • на одноразову матеріальну допомогу рідним загиблих військовослужбовців: 21 людині на суму 212 298 гривень;
  • на одноразову матеріальну допомогу для рідних полоненого/безвісти зниклого військовослужбовця: 9 особам на суму 46 602 гривні;
  • на одноразову матеріальну допомогу на час опалювального сезону сім’ям загиблих військовослужбовців: 25 особам на суму 248 544 гривні;
  • на одноразову матеріальну допомогу до Дня святого Миколая дітям загиблих військовослужбовців: 11 діткам у сумі 60 082 гривні.

Цьогоріч у рамках програми 16 військових отримали допомогу на лікування (реабілітацію) на загальну суму 181 040 гривень. Шістьом особам виплатили загалом 70 080 гривень одноразової матеріальної допомоги, яка передбачена рідним загиблих захисників. Також були частково компенсовані витрати членів сімей загиблих військових на виготовлення та встановлення пам’ятників. 26 людей отримали загалом 520 тисяч гривень.

Після внесення змін до програми з’явилася ще одна одноразова матеріальна допомога в розмірі 50 тисяч гривень. Ця сума передбачена для тих, хто уклав контракт на проходження військової служби у Збройних силах України терміном на три роки протягом 2024–2025 років.

Окрім цього, Зачепилівська громада активно допомагає військовим для наближення нашої перемоги над окупан­тами.

– У 2023 році субвенція обласному бюджету на придбання матеріально-технічних засобів, конструкцій, обладнання тощо для територіальної оборони склала мільйон гривень. У 2024 році на це ми вже витратили 81 340 гривень. Без огляду на те, що в нас найменший бюджет у Красноградському районі, фінансування заходів національного спротиву з місцевого бюджету складає майже сім мільйонів гривень. Також військовим активно допомагають місцеві жителі: плетуть сітки, печуть смаколики, долучаються до зборів коштів для армії. За це я їм дуже вдячна, вони проявляють згуртованість і відповідальність. Упевнена, що загальними зусиллями ми допоможемо нашим хлопцям із ЗСУ досягти найскорішої перемоги над ворогом, – наголошує керівниця Зачепилівської громади Олена Петренко.

Зачепилівська селищна рада активно допомагає військовим, Харківська область

Очільниця Зачепилівської громади Олена Петренко передає допомогу військовим/ Фото: Зачепилівська селищна рада

За детальною інформацією та додатковими роз’ясненнями щодо цієї програми підтримки жителі громади можуть звернутися до відділу соціального захисту населення Зачепилівської селищної ради.

Автор: Савелій Мякушко