Нова амбулаторія та молодий лікар: як змінилася сільська медицина на Краснокутщині


Амбулаторія в селищі Пархомівка переїхала в нову будівлю півроку тому. Відтоді в закладі з’явилися нові послуги для пацієнтів і перспектива для молодого медика. А сімейні лікарі призвичаїлися в умовах карантину до онлайн-консультацій.

Раніше Пархомівська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини розміщувалася в будівлі колишнього ЛОР-відділення районної лікарні, яка була зведена майже 90 років тому.

А в грудні минулого року заклад переїхав у нову, побудовану з нуля, будівлю. Окрім місцевих жителів селища, тут обслуговуються люди з прилеглих сіл – Степового, Павлівки та Каплунівки.

За словами завідувачки медзакладу Ніни Цасюк, яка працює сімейним лікарем у селищі вже більше 35 років, щороку зміни у медичній сфері йдуть на краще.

 

Ніна Цасюк, завідувачка Пархомівської амбулаторії

Ніна Цасюк, завідувачка Пархомівської амбулаторії

Ми і колишню амбулаторію завжди підтримували в порядку. Тут ремонтували дах та комунікації. Бувало таке, що коштів на матеріали вистачало, а от на робітників – ні. І нам допомагали наші односельці. Але на нову амбулаторію ми не очікували. Тому, коли її збудували, це стало великою подією в нашому житті.

У новій амбулаторії працюють два сімейні лікарі. Місцеві жителі можуть пройти лабораторні обстеження, здати аналізи крові на цукор, отримати медикаментозне лікування, зробити ін’єкції та інгаляції, а також електрокардіограму та фізіотерапевтичні процедури. Зазвичай два сімейні лікарі приймають близько 20 осіб на день, окремо здійснюють виїзди на виклики.

 

– У нас є два кабінети сімейного лікаря, працює денний стаціонар на десять ліжок для дорослих та два ліжка для дітей. Також у лабораторії є сучасне обладнання, яке допомагає нам швидко робити аналізи. Їх список плануємо розширювати, коли з’являться необхідні реактиви, – розповіла Ніна Цасюк.

Молодий медик є

Нова амбулаторія в селищі з’явилася в рамках медичної реформи, відповідно до Закону «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості». Ця програма передбачає додаткове фінансування сільської медицини, створення мотивації для лікарів, впровадження практики телемедицини.

На її будівництво, за даними Центру первинної медикосанітарної допомоги Краснокутського району, було спрямовано майже 5 мільйонів гривень, з яких 3,1 мільйона гривень виділили з обласного бюджету, ще 1,7 мільйона гривень – із районного та близько 36,4 тисячі гривень – з державного.

А от щоб мотивувати молодих лікарів їхати в село, в амбулаторії передбачено житло. Так, до житлової частини амбулаторії в Пархомівці входять дві спальні, кухнястудія, ванна кімната та санвузол. Крім того, сімейний лікар отримає присадибну ділянку для ведення підсобного господарства.

Поки ж у квартирі для медика ніхто не проживає, але зовсім скоро ця ситуація може змінитися, каже Ніна Цасюк. Адже сьогодні в амбулаторії працює молода студенткаінтерн Ельвіра Сіряк.

– Із моєю колегою, Катериною Григорівною Зуєвою, ми вже пенсіонерки, тому через півтора року маємо надію, що нас підмінить молоде покоління, наша землячка, – розповіла лікарка.

Ельвіра – випускниця Харківського медичного університету, зараз проходить інтернатуру в академії післядипломної освіти. За її словами, на її рішення повернутися працювати в рідне селище вплинуло декілька факторів. Основний – це те, що для роботи в новій амбулаторії є все необхідне обладнання, сучасна апаратура та комфортні умови як для медиків, так і для пацієнтів. 

– Не скажу, що наявність житла вплинула на мій вибір остаточно. Були й інші фактори, але однозначно – це дуже чудова перспектива, яку я поки що розглядаю, – зазначила Ельвіра Сіряк.

Медичні зміни по-краснокутському

Минулого року на Краснокутщині побудували ще одну амбулаторію з житлом для лікаря – в селі Колонтаїв. На її спорудження було спрямовано 7,4 мільйона гривень, серед яких 4,7 мільйона гривень – кошти державного бюджету, 678 тисяч гривень – обласного, 1,9 мільйона гривень – районного.

За інформацією головної лікарки Центру первинної медико-санітарної допомоги Краснокутського району Валентини Лісняк, перетворення в медичній сфері району тривали і в інших закладах.

Так, в амбулаторії села Мурафа минулого року капітально відремонтували приміщення і придбали нове обладнання – гематологічний та біохімічний аналізатори. Системи опалення модернізували в фельдшерському пункті села Водяна, амбулаторії села Качалівка та амбулаторії в Краснокутську. У фельдшерському пункті села Сорокове замінили електропроводку.

Загалом після реорганізації в рамках реформи у 2018 році з комунального закладу охорони здоров’я у комунальне некомерційне підприємство до Центру входить вісім амбулаторій, п’ять фельдшерсько-акушерських пунктів та сім фельдшерських пунктів. 

Валентина Лісняк, головна лікарка ЦПМД Краснокутського району

Валентина Лісняк, головна лікарка ЦПМД Краснокутського району

– Центр підключений до електронної системи «eHealth», усі робочі місця сімейних лікарів та медичних реєстраторів забезпечені комп’ютерами, ноутбуками, принтерами та підключені до мережі Інтернет для заповнення декларацій з пацієнтами у програмі «Medstar».

Завдяки такому технічному оснащенню зараз, в умовах карантину, коли прийом пацієнтів у спеціалізованих лікарнях поки не ведеться, медики призвичаїлися надавати допомогу дистанційно. 

– Ми зв’язуємося з лікарями обласних закладів третинного рівня та консультуємося з ними. Це лікарі-невропатологи, хірурги. За допомогою телемедицини консультації та лікування лікарі призначають дистанційно, що є дуже зручним для місцевих жителів, які не можуть в умовах карантину приїхати до Харкова, – розповіла Валентина Лісняк.

Виготовлення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ТОВ «Слобідський край» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Автор: Марина Проценко
Читайте також