Близько 20 років у селі Миколо-Комишувата Красноградського району не було повноцінної амбулаторії – базові медичні послуги надавали у двох пристосованих кімнатах агрофірми. У 2018 році, коли розпочалася медична реформа, в селі стартувало будівництво нового закладу. Із 20 серпня він уже приймає пацієнтів з трьох сільських рад. Утім залишилася одна проблема – немає місцевого лікаря. Спеціаліста тут сподіваються привабити безкоштовним проживанням у двокімнатній квартирі та службовим автомобілем.

Дефіцит приміщень

У 80-х роках минулого сторіччя у Миколо-Комишуватій місцевий колгосп побудував амбулаторію. У 90-х у тій будівлі зробили гуртожиток, а під медичний заклад віддали одне крило адміністративної будівлю колгоспу, правонаступником якого стало приватне аграрно-орендне підприємство «Зоря». Окрім офісу підприємства та амбулаторії, у цій будівлі були також сільрада, пошта, аптека тощо.

Умови в амбулаторії, яка розташовувалася в пристосованих приміщеннях, залишали бажати кращого. Про це розповідає колишня директорка Центру первинної медикосанітарної допомоги Красноградського району, яка обіймала цю посаду з грудня 2017 року до 1 липня 2020-го, а нині головна лікарка Красноградської центральної районної лікарні Ганна Васенко.

– Було усього дві кімнати – кімната лікаря і маніпуляційна. Там практично не витримувалися ніякі вимоги, які висуваються, наприклад, до маніпуляційних кабінетів. На стінах мала бути покладена плитка, а цього не було, що унеможливлювало дотримання умов дезінфекції. У колишній амбулаторії було вже застаріле обладнання, й там не було вдосталь приміщень для пацієнтів і медичного персоналу, – зазначає Ганна Васенко.

Лікар їздив раз на тиждень

За словами голови Миколо-Комишуватської сільської ради Наталії Шаптали, два роки тому з’явилася можливість покращити медичну сферу в селі, і вони цим, звісно, скористалися.

Голова Миколо-Комишуватської сільської ради Наталія Шаптала

Голова Миколо-Комишуватської сільської ради Наталія Шаптала

«У 2018 році в Україні оголосили медичну реформу, у рамках якої стали будувати амбулаторії нового типу. У Харківській області запланували побудувати 30 таких медзакладів. Тоді голова Красноградської РДА нам запропонував побудувати амбулаторію в нашому селі, і ми згодилися, оскільки це буде повноцінний медзаклад з квартирами для лікарів»

За її словами, нова амбулаторія потрібна була з двох причин.

– По-перше, в адмінбудівлі, де разом із медзакладом розташовувалися сільрада, пошта, офіс підприємства, – коридор вузький, і робітники постійно перетиналися з пацієнтами, це незручно й неправильно, оскільки лікувальний заклад повинен бути ізольованим, – зауважує Наталія Шаптала. – А по-друге, у нас років шість немає місцевого лікаря, і новими комфортними умовами ми хочемо виправити цю ситуацію. До 2019 року до нас узагалі раз на тиждень їздив лікар, наразі їздять два лікарі чотири рази на тиждень. Один приїздить із Краснограда, інший – із села Хрестище. Навіть цього замало для нас. О 9-й лікар приїжджає, об 11-й їде. Нам потрібен лікар, який постійно буде на місці. Добре, що хоч «швидка» постійно до нас приїжджає.

Зводити амбулаторію з нуля розпочали восени 2018 року, і в кінці 2019-го амбулаторія була збудована.

– До зими не встигли встановити пожежні резервуари – це такі величезні бочки 11 метрів у довжину. Взимку вже ями не рили, тому залишили ці роботи на цей рік, – розповідає очільниця сільради.

20 серпня нова амбулаторія вже запрацювала. Медзаклад обслуговує 2780 жителів з трьох сільрад – Миколо-Комишуватської, Хрестищенської і Кирилівської.

– Під час розробки проектна документація повністю підганялася під діючі накази Міністерства охорони здоров’я щодо первинної медичної допомоги. І в суму виконання будівельних робіт увійшло абсолютно все необхідне, включаючи комп’ютери. Амбулаторія обійшлася в понад 9 мільйонів гривень, а кошти виділялися з державного, обласного і районного бюджетів, – каже Ганна Васенко.

З’явився денний стаціонар

У новенькій амбулаторії є дві кімнати лікаря, маніпуляційна-процедурна, денний стаціонар, кабінет щеплень, реєстратура, стерилізаційна та побутова кімната для персоналу. Ганна Васенко зазначає, що завдяки новій амбулаторії покращаться і умови роботи медичних працівників, і умови перебування пацієнтів, які отримуватимуть якісніші медичні послуги.

– Лікарі отримали два просторі світлі кабінети. Маніпуляційна-процедурна облаштована відповідно до всіх вимог, тобто стіни та підлога викладені плиткою, а стеля пофарбована масляною фарбою, завдяки чому саме і можна дотримуватися умов дезінфекції. В закладі є акушерсько-гінекологічне крісло, установлені аналізатори крові і сечі. Тобто тепер пацієнта не треба відправляти за 30 кілометрів до Краснограда або за 15 кілометрів у Валки, а можна на місці провести аналіз крові або сечі, що допомагає у встановленні того чи іншого діагнозу. Також є можливість проводити телемедицину, – розповідає Ганна Васенко.

Тепер з’явився і облаштований денний стаціонар, де ставлять крапельниці, його раніше не було. Точніше, у старій амбулаторії крапельниці теж ставили, втім для цього було лише одне ліжко в маніпуляційній, тобто за день обслуговувалося лише дві-три людини. Тепер тут три ліжка, і за день можуть пройти процедури до 10 людей. У закладі також є все необхідне обладнання за табелем оснащення – маніпуляційні столи, сповивальний столик, ваги, ростоміри, пірометр тощо. Амбулаторія забезпечена пожежною сигналізацією та відеонаглядом, який ведеться як усередині, так і зовні.

Окрім цього, в закладі є дві двокімнатні квартири для лікарів. Медики, коли працюють в амбулаторії, можуть жити там безкоштовно, навіть не треба платити за комунальні послуги. У селі сподіваються, що завдяки новим умовам їм вдасться втілити свою давню мрію – мати місцевого лікаря, який би жив у Миколо-Комишуватій.

– Кожна квартира площею у 58 квадратних метрів, там є санвузол, на кухні встановлена раковина, втім меблів немає. Також у розпорядженні лікаря буде службовий автомобіль і гараж. Квартири розташовані в одній будівлі з амбулаторією, тільки різні виходи. Вже для лікарів облагородили територію – зробили двір, посадили квіти, поставили лавочки, – додає Наталія Шаптала. 

Матеріал створено в рамках проєкту «Крилатий еСКулап», який впроваджує ГО «СЛОБІДСЬКИЙ КРАЙ» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.

Автор: Савелій Мякушко
Читайте також