Липці, Вовчанськ та Куп’янськ: ситуація важка, але контрольована

Як відбувається евакуація з прикордонних громад Харківської області 

22.05.2024 12:51

Ворог вкотре намагається просунутися на Харківщині, але наші військові протистоять окупантам. Про ситуацію у громадах Харківського району, у прикордонному Вовчанську та на Куп’янщині, де зараз триває евакуація населення, читайте у нашому матеріалі.

«Благаємо їхати у безпеку»

Начальник Харківської районної військової адміністрації Володимир Усов наголосив, що наразі в районі ситуація стабільна та контрольована. Останніми днями противник істотно не просунувся. У Липецькій і Дергачівській громадах відбувається евакуація. У Липецькій вона майже завершилася.

– На день вивозимо лише по 10–12 людей. Благаємо, на коліна стаємо, щоб погодилися виїхати, – говорить Володимир Усов.

За його словами, у людей різна мотивація, щоб залишатися вдома.

Жителів Харківської області евакуюють Евакуація у Харківській області. Фото: ХОВА
Володимир Усов

Володимир Усов

Начальник Харківської районної військової адміністрації

Кажуть, що один раз уже були під окупацією – вижили, тож виживуть ще раз. Друга мотивація – необізнаність, що в разі окупації будуть зовсім інші умови. Є такі, які не впевнені, що отримають житло та нормальні умови перебування в евакуації. При цьому ми роздаємо пам’ятки з інформацією, що в разі евакуації всі будуть забезпечені дахом над головою та всім необхідним, отримають допомогу гуманітарну й консультативну. Не вірять. Доходить до абсурду, приміром, пояснюють, що не можуть їхати, бо «качка знеслася» чи нікуди діти велику рогату худобу

Кози, корови, навіть бобри

Евакуація тварин – окрема непроста справа, що потребує особливого підходу.

– Був випадок, коли евакуювали кролицю з новонародженим, ще сліпим виводком. А одна літня жінка відмовлялася їхати через те, що не хотіла залишати свою корову. Знайшли людей, що займаються худобою, вони викупили цю корову, – розповідає начальник Харківської районної військової адміністрації.

Володимир Усов згадує, що одного разу довелося евакуювати сім’ю з чотирнадцятьма козами. Дістали спеціальний мікроавтобус, куди завантажили тварин. Знайшли їм будинок у Нововодолазькій громаді, куди люди заселилися зі своїм хазяйством.

З початку евакуації з Липецької громади випадків евакуації з тваринами було з десяток. І не тільки із собаками, котами чи коровами, а навіть з павичами та бобрами. Тут у пригоді стає допомога зоозахисників.

– Залучаємо волонтерські організації, що займаються захистом тварин. З ними координуємо спільні дії. Втім залишається багато покинутих тварин. Люди часто безвідповідально ставляться до своїх домашніх улюбленців, залишаючи їх напризволяще. Добре, якщо відпускають на вулицю. Буває, залишають на прив’язку і просять доглядати сусідів. А ті, хоча ще вчора казали, що не виїжджають, після чергового влучання змінюють думку, і їм стає не до чужих тварини, хоча вони обіцяли доглядати, – пояснює Володимир Усов.

Куди везуть людей

Частина з тих, хто виїжджає, знаходять притулок у родичів або знайомих. Інші їдуть до евакуаційного центру, звідки направляються до місць компактного розташування ВПО.

– Всі знають, що Харків – студентське місто, де велика кількість вищих навчальних закладів, що мають гуртожитки. Там знаходять житло внутрішньо переміщені особи, які залишили небезпечні території області, – говорить Володимир Усов.

Якщо є потреба – люди хочуть переселитися вглиб території України, формується група, у складі якої вони організовано виїжджають за межі Харківської області.

Жителям прикордонних громад пропонують виїжджати у безпеку Жителям прикордонних громад Харківської області пропонують безпечні місця проживання. Фото: ХОВА

Після загострення ситуації на кордоні з Липецької громади було евакуйовано понад півтори тисячі осіб. З Дергачівської громади вивезли 300 осіб – з Козачої Лопані, Проходів і населених пунктів Токарівського старостату.

Точно сказати, скільки людей залишилося в населених пунктах, які не контролюють сили оборони, неможливо. Володимир Усов каже, що приблизно 150 осіб. Йдеться про такі населені пункти, як Пильна та Борисівка Липецької громади.

До речі, за інформацією Володимира Усова, станом на 20 травня у самому Харківському районі перебуває понад 110 тисяч внутрішньо переміщених осіб.

Евакуація з Куп’янська

Як розповів начальник Куп’янської міської військової адміністрації Андрій Беседін, ситуація у громаді залишається складною, адже лінія фронту – за сім кілометрів від міста.

– Ворог постійно штурмує позиції українських військових, але в нього нічого не виходить. Все, на що здатний агресор, – це нищити цивільну інфраструктуру. Удари завдаються по центральних частинах населених пунктів. Від ворожого терору, на жаль, зазнають поранень і гинуть мирні жителі, – зазначив Андрій Беседін.

У громаді, де вже понад рік оголошена обов’язкова евакуація, залишається 7,5 тисячі мешканців, з них 202 дитини.

Андрій Беседін

Андрій Беседін

Начальник Куп’янської міської військової адміністрації

Постійно з ними спілкуємося, постійно наголошуємо на важливості виїхати з території громади саме зараз. Щоб не наражати себе та своїх близьких, особливо дітей, на небезпеку. Працює служба у справах дітей, кожен день спілкується з батьками

Гаряча лінія працює в режимі 24/7

Андрій Беседін також зазначив, що влада намагається створити комфортні умови для тих, хто вимушений евакуювати сім’ї з небезпечних територій. Про це, зокрема, йшлося на нараді, де брала участь віце-прем’єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.

– Є можливість наші сім’ї з дітьми вивезти на три місяці на Закарпаття з повним пансіоном. Сподіваюся, що це матиме вплив і люди виїжджатимуть. Якщо ні, будемо розглядати питання примусової евакуації, – сказав Андрій Беседін.

Для сприяння евакуації, каже він, працює телефонна гаряча лінія в режимі 24/7. Зателефонувавши, люди можуть отримати консультацію, замовити евакуаційний автомобіль, який наступного дня приїде за ними та доправить до обласного центру.

Переселенцям створюють умови для життя Тим, хто виїжджає з прикордонних громад забезпечують усі необхідні умови для проживання. Фото: ХОВА

Ті, хто бажає евакуюватися, можуть виїхати власним транспортом, також працює залізничне та автобусне сполучення з Харковом. Крім того, працює маршрутний транспорт на території Куп’янської громади.

У Харкові евакуйованих зустрінуть соціальні працівники, психологи, волонтери, допоможуть оформити статус ВПО. Далі люді визначатимуться, залишитися на Харківщині чи їхати в інші регіони. Приміром, у міста-побратими Куп’янська – Житомир, Рівне, Чернівці.

– З усіма, хто залишається в громаді, ми на зв’язку. Кожен сам знає, що робити, але головне – розуміння, що життя та здоров’я ніхто не поверне та не компенсує, – наголосив Андрій Беседін.

Що у Вовчанську

росіяни не полишають намірів захопити Вовчанськ, тому місто перебуває під постійними обстрілами. Окупанти застосовують різні види озброєння. Разом з тим, у населеному пункті ще залишаються люди.

Мешканців Вовчанську евакуюють  Евакуація мешканців Вовчанську. Фото: Facebook Тамаз Гамбарашвілі

Як розповів начальник Вовчанської міської військової адміністрації Тамаз Гамбарашвілі, у місті ситуація вкрай важка, точаться вуличні бої, наші захисники зачищають вулиці та приміщення.

Тамаз Гамбарашвілі

Тамаз Гамбарашвілі

Начальник Вовчанської міської військової адміністрації

росіяни не припиняють вогонь по місту, б’ють з артилерії, РСЗВ, мінометів, застосовують КАБи, в повітрі постійно літають FPV-дрони, які атакують транспортні засоби та живу сили. Зараз у Вовчанську дуже небезпечно

Але евакуація з Вовчанська триває.

– Ми продовжуємо вивозити людей, але процес дуже ускладнюється обстрілами, а також через те, що немає доступу до деяких вулиць. У нас невелика кількість людей залишилася, ми зараз разом поліцією працюємо над тим, щоб евакуювати їх у безпечні місця, – зазначив начальник МВА.

Читайте також