П’ять історій від людей, які забезпечують продовольчу безпеку Харківщини та країни

19.11.2023 13:20 Подих життя
Фото: агрофірма «Прогрес» Фото: агрофірма «Прогрес»

Напередодні Дня працівників сільського господарства «Слобідський край» поспілкувався з тими, хто, долаючи воєнні перешкоди, працює і робить усе, щоб на столі в нас був і хліб, і до хліба.


«Чугуївський агротехсервіс»


Підприємство, яке очолює Сергій Горлачов, вирощує зернові та технічні культури. Нещодавно він був у справах на Дніпропетровщині.
– Мрію, щоб війна закінчилася. Треба, щоб дітки вчилися і потім професію отримували. Коли їхав Дніпропетровщиною, дивився – які ж красиві наші села! Хати розмальовані, люди пораються у дворі. Душа щемить, коли дивишся. Війна поламала життя багатьом, – розповідає Сергій Горлачов.

Сергій Горлачок, керівник агрофірми "Чугуївський агротехсервіс"

 Сергій Горлачов, керівник «Чугуївського агротехсервісу»


26 лютого 2022 року рашисти прийшли в село, де розташоване підприємство, і почали нищити все на своєму шляху. 50 % землі були окуповані, 50 % перебували в сірій зоні. Без обробітку 800 гектарів посіяної у 2021 році озимини поросли бур’яном. Знищені господарські будівлі, «засіяні» мінами поля – ось що лишили по собі окупанти.


– Нам удалося вивезти основну техніку на Полтавщину та в Красноградський район. Укладали угоди з іншими господарствами на збирання врожаю та обробіток землі. Так заробили трохи коштів, а після деокупації взялися відновлювати господарство. Прикупили техніку спеціальну, обучили людей саперній справі, під керівництвом спеціалістів ДСНС усі свої поля розмінували, – каже керівник «Чугуївського агротехсервісу».


Наразі господарство посіяло 500 гектарів озимини та готує ґрунт під технічні культури і ранні зернові. За словами керівника агропідприємства, клопотів вистачає. Це й низькі ціни на вирощену продукцію, і проблеми з кредитуванням. Господарство хоч і має хорошу кредитну історію, однак працює в зоні підвищеного ризику (Чугуївський район). Таких банки кредитують неохоче.

"Чугуївський агротехсервіс": збирання урожаю
– Повинен бути реєстр таких підприємств. У нас основне виробництво – аграрне, тож маємо дбати про майбутнє України й не повинні здаватися. Хлопці на фронті, а ми в тилу тримаємо трудовий фронт. Головне, щоб була перемога і мир, а далі все подолаємо, – впевнений Сергій Горлачов.
У перший рік війни у нього народились онуки – Машенька та Матвійко. Життя триває.

ТОВ «Агрофірма «Киселі»


Керівник ТОВ «Агрофірма «Киселі» з Олексіївської громади Сергій Лобас каже, нині в усіх сільгоспвиробників проблема одна – ціна на вирощену продукцію.
– Наприклад, за тонну соняшників до війни давали 22 тисячі гривень, зараз – лише 10 з половиною тисяч. Кукурудзу продаємо по 3500–3600 гривень за тонну, а до війни в нас її купували за 8 тисяч. Натомість вартість запчастин для сільгосптехніки зросла втричі. Зокрема, перед війною літр солярки коштував 22 гривні, а зараз – 54 гривні. Ми все розуміємо, але ж не повинні були ціни на сільгосппродукцію впасти удвічі, – розповідає Сергій Лобас.

Сергій Лобас, керівник агрофірми "Киселі"

Сергій Лобас, керівник агрофірми «Киселі»


Агрофірма «Киселі» господарює на 2200 гектарах землі. Вирощують зернові та технічні культури, багаторічні трави, розвивають тваринництво. Багато механізаторів господарства стали на захист країни, тож до штурвалів комбайнів повернулись пенсіонери. Якби не вони, було б вкрай важко впоратися з сільськогосподарськими роботами.


Від самого початку війни підприємство підтримувало наших воїнів і вимушених переселенців. Двом родинам допомогли придбати житло. Навесні 2022 року до села Киселі, де розташоване підприємство, по безкоштовне молоко люди йшли зі всієї округи. Не припиняє агрофірма допомагати і зараз. 

Агрофірма "Киселі":тваринницька ферма

Тваринницька ферма


За словами Сергія Лобаса, це вдається робити тільки завдяки тваринництву, хоча ціни на молоко лишаються на рівні довоєнних. 
– Ми несемо на собі соціальне навантаження. Це і пайовики, і заробітна плата. Ми працюємо для України на перемогу, але зараз і держава повинна звернути увагу на аграріїв. Адже йдеться не про одного господаря, а про 600 пайовиків і 50 робітників. Тож працюємо далі, віримо в Україну, Збройні сили та нашу перемогу. А всім аграріям бажаю мирного неба, і хай праця хлібороба цінується гідно, – каже керівник агрофірми «Киселі».

Агрофірма «Базаліївський колос»


Головним пріоритетом діяльності для сільгоспвиробників керівник господарства Василь Калган називає тваринництво. 
– Я завжди мріяв про покращення життя на селі, тому від тваринництва не відмовлявся. Тваринництво – це насамперед робочі місця. Є робота – є і впевненість у завтрашньому дні, – говорить Василь Калган, який працює на землі понад три десятиліття.

Василь Калган, керівник агрофірми "Базаліївський колос"

Василь Калган, керівник агрофірми «Базаліївський колос»


Війна зруйнувала практично всі роки важкої селянської праці. «24 лютого російські війська почали бомбити Чугуїв. Майже одразу розбомбили нашу АЗС. Не стало пального, а відтак і можливості роздавати корми худобі», – згадує керівник «Базаліївського колоса». 

Тоді ж гостро постало питання порятунку худоби: частина тварин розбіглась, частина – загинула в болоті. На Полтавщину вдалося вивезти 317 нетелів голштинської породи. До господарства худобу повернули восени, але вже з п’ятдесятьма маленькими теличками, народженими на новому місці.

Агрофірма "Базаліївський колос": врятовані тварини/фото: "Базаліївський колос"

Врятовані тварини/фото: агрофірма «Базаліївський колос»

До повномасштабного російського вторгнення у «Базаліївському колосі» утримували 1450 голів великої рогатої худоби, зараз – 520. До війни у розпорядженні господарства було 2000 гектарів землі, нині 60 відсотків ланів потребують обстеження і розмінування. Тож сапери працюють щодня, очищають землю від небезпечних знахідок. Тут і протипіхотні міни, і касетні снаряди. Як розповів Василь Калган, на допомогу приходять й американські сапери-підривники. 

Небезпечні знахідки на полі агрофірми "Базаліївський колос"/фото: "Базаліївсьеий колос"

Небезпечні знахідки/фото: агрофірма «Базаліївський колос»

Цьогоріч базаліївських хліборобів порадував високий урожай люцерни та багаторічних трав. Люцерни було аж три покоси, тож буде чим узимку годувати худобу. Але зовсім не радують аграріїв ціни на зібране збіжжя, які зараз набагато нижчі за довоєнні.

– Коштів обмаль. Грошей від продажу молока вистачає лише на податки та заробітну плату. Рослинництво стало збитковим. Але якою б важкою не була ситуація, ми не маємо права складати руки, не повинні втрачати надію. Головне, щоб були перемога та мир в Україні, – говорить Василь Калган.

ПСП «АФ «Прогрес»


Агрофірма «Прогрес» із Сахновщини, яку очолює Володимир Моргун, займається рослинництвом і тваринництвом. В обробітку має майже 2 тисячі гектарів землі.
За словами керівника «Прогресу», підприємство завжди допомагало вирішувати соціальні проблеми села. Не стала винятком і війна. «За професією я ще й будівельник, тож у мене серце болить, коли бачу зруйновані села, знищені успішні господарства», – каже Володимир Моргун.

Володимир Моргун, керівник агрофірми "Прогрес"

Володимир Моргун, керівник агрофірми «Прогрес»


Допомагають вони і переселенцям, і захисникам України. Роблять це завдяки тваринництву, хоча ціни на молоко лишаються довоєнними, а через низьку закупівельну вартість вирощеного збіжжя важко вести господарську діяльність. Та, попри все, бійцям на фронті передають молоко, м’ясо і запчастини. 
– На нас, аграріях, лежить велика відповідальність – продовольча безпека країни. Головне – здобути перемогу і повернути мир на нашу землю. Тоді всі проблеми подолаємо, – переконаний Володимир Моргун.

Кукурузне поле, агрофірма "Прогрес"/фото: агрофірма "Прогрес"

Фото: агрофірма «Прогрес»

ПП «Агрофірма «Світанок»

 Агрофірма «Світанок», що базується в Харківському районі, вирощує ВРХ і свиней: утримує 300 корів м’ясної породи та 800 свиноматок. Нині скотарство – основна стаття прибутків, розповідає керівник господарства Олександр Колісник.

Олександр Колісник, керівник агрофірми "Світанок"

Олександр Колісник, керівник агрофірми «Світанок»


Щодо рослинництва, то цього року пшениця на ланах агропідприємства дала 55 центнерів на круг, гороху зібрали 28 центнерів з гектара. Кукурудза ще в полі – заважає дощова погода. За словами Олександра Колісника, проблеми в них, як і в усіх сільгоспвиробників: низькі ціни на зібране збіжжя і захмарна вартість засобів захисту рослин, мінеральних добрив, паливно-мастильних матеріалів. 
– Повинні бути державні програми для підтримки аграріїв. Ми маємо розвивати тваринництво і переробну галузь, – ділиться міркуваннями керівник господарства.

Віктор Гребіник, головний ветлікар агрофірми "Світанок"

Віктор Гребіник, головний ветлікар

Олексій Діденко, оператор відділу опоросу, агрофірма "Світанок"

Олексій Діденко, оператор відділу опоросу


Від початку війни «Світанок» постійно перераховує кошти на допомогу українським бійцям. 
– Головне – перемога. І щоб воїни з фронту повернулися живими до своїх родин. А ми впораємося зі всіма труднощами, – каже Олександр Колісник.

Соняшник/фото "Слобідський край"

Медіа «Слобідський край» щиро вітає всіх працівників сільського господарства з професійним святом! Дякуємо вам за невтомну працю і бажаємо міцного здоров’я та плідної роботи задля розквіту України. Хай щедрими врожаями під мирним небом колоситься нива, в домівках панує злагода й достаток, а ваша праця буде гідно поцінована.

Більше новин Харківська область на нашому сайті

Читайте також, Аграрії Харківщини сіють, збирають урожай та відновлюють пошкоджене господарство