Школи без стін, але з учнями: що відбувається з освітою на Харківщині

02.02.2024 13:21 Подих життя
Метрошкола у Харкові / фото Харківська міська рада Метрошкола у Харкові / фото Харківська міська рада

Російські загарбники наробили багато лиха на Харківщині, зокрема і у сфері освіти. Деякі школи окупанти знищили, деякі розграбували, а деякі вже українській владі довелося закрити через недостатню кількість учнів. 

Інформацію про те, в якому стані наразі перебуває шкільна мережа Харківщини громади надали у відповідь на інформаційні запити медіа «Слобідський край».

Освітній процес не припиняється

Руйнування шкільної будівлі ще не означає припинення діяльності закладу (досвід дистанційного навчання під час пандемії виявився дуже корисним). І це насамперед заслуга педагогів, керівництва шкіл, які готові працювати з дітьми, попри війну та всі випробування, які вона несе із собою. Бо школа – не стіни, а передусім – особлива спільнота людей.

Зрозуміло, що зміни відбулися в багатьох громадах. Але очікувано найбільші – в тих, що перебували під окупацією або де були чи ведуться активні бойові дії. Там зруйновані школи, а частина учнів та вчителів виїхала за межі громад і взагалі з України. Школи, що не були зруйновані внаслідок обстрілів, російські загарбники розграбували. Низка навчальних закладів наразі не працює.

Так, частина Дворічанської громади досі залишається під окупацією, а звільнені території перебувають під постійним ворожим вогнем. Перед повномасштабним вторгненням в 11 школах громади здобували середню освіту 1496 дітей. Усього до лютого 2022 року на території ТГ проживало 3200 дітлахів, наразі всі виїхали у більш безпечні місця. Проте два ліцеї все одно дистанційно працюють, і зараз там навчаються 167 учнів.

Як каже начальник Дворічанської СВА Галина Турбаба, кількість дітей, які приєднуються до дистанційного навчання, збільшується. Із 190 педагогів, які працювали раніше, зараз працює 34, до того ж два з них перебувають на території громади.

Від обстрілів росіян потерпає і Кіндрашівська громада. Там наразі залишається відкритим лише один заклад середньої освіти. А до війни шкіл було п’ять і відвідувало їх 478 учнів. Сьогодні Кіндрашівський ліцей, що єдиний працює в громаді, у дистанційному форматі проводить уроки для 213 учнів. Навчають дітей 20 учителів – п’ята частина педагогів, які працювали до війни.

Кіндрашівська громада, зруйнована школа

Одна з пошкоджених шкіл Кіндрашівської громади / фото Харківська обласна прокуратура 

Чотири шкільні заклади з двома філіями до початку повномасштабного вторгнення функціонували у Вільхуватській сільській громаді. Учнівська аудиторія складала 525 дітей, з ними працювали 80 педагогів. У січні 2024 року дистанційно працює тільки три школи, де навчаються 252 учні. З них 41 перебуває за межами громади, зокрема і за кордоном. А з 82 учнями зараз втрачений зв’язок, повідомили у Вільхуватській сільській військовій адміністрації.

У Шевченківській громаді наразі залишається 1308 учнів з 1615 у лютому 2022 року. Зараз вони дистанційно навчаються у восьми школах – до війни було 11. З 229 педагогічних працівників залишилося 150. За межі громади виїхав 281 школяр, з них 83 – за кордон.

Серед деокупованих і постраждалих від російських загарбників і Циркунівська ТГ. Напередодні повномасштабного російського вторгнення тут працювали два заклади середньої освіти, де навчався 781 учень і працювали 59 педагогів. Ще понад 400 школярів проводили своє дозвілля в гуртках позашкільного навчального закладу, який, на жаль, припинив свою діяльність під час війни. Всього ж з громади виїхали 1300 дітей, залишилось 260. Наразі в Циркунівській громаді працюють два ліцеї, онлайн-освіту там здобувають 574 дитини.

Перебувала в російській окупації і Липецька ТГ, сьогодні рашисти також обстрілюють цю прикордонну територію. Більшість шкіл громади знищені або пошкоджені обстрілами. До повномасштабного вторгнення тут працювало 10 закладів середньої освіти, наразі онлайн-навчання організовано в чотирьох. До 24 лютого 2022 року в громаді налічувалося 1200 школярів, станом на січень 2024 року дистанційно навчалися близько 700 дітей, з них тільки 36 перебували безпосередньо у громаді.

З 4765 до 4110 скоротилася кількість школярів у Дергачівській громаді. Як і до початку бойових дій, діти навчаються в 14 школах. Скоротилася й кількість учителів з 432 до 350, з яких фактично в громаді перебувають 150. Загалом у навчальних закладах, включно з дошкільними, до повномасштабного вторгнення числилося 5823 дітей, безпосередньо у громаді зараз перебуває 1761.

Ситуація із закладами освіти Харківщини, лютий 2024

Ситуація з закладами освіти у Харківській області станом на лютий 2024 року / Інфографіка «Слобідського краю»

З шести шкіл, які працювали до війни у Чкаловській селищній громаді, через бойові дії чотири пошкоджено і одна зруйнована повністю. 22 лютого 2022 року уроки відвідував 1121 учень. У січні 2024 року на дистанційній формі навчання перебуває 850 школярів. 532 з них проживають на території громади. З дітьми сьогодні працюють 114 учителів (до війни – 128), 79 освітян живуть на території громади, троє – за кордоном. Також у віддаленому форматі для 319 дітей Чкаловської ТГ організовані заняття в центрі позашкільної освіти.

Відновленню шкіл – особлива увага

Що таке російська окупація знають і в Балаклійській ТГ. До початку повномасштабної агресії в громаді 4135 учнів навчалися в 19 школах. Зараз працює 17 шкіл, які в нинішньому навчальному році у дистанційному форматі відвідує 2909 учнів. За межі громади виїхала майже тисяча дітей, за кордоном – більша частина. Дві школи довелося закрити через відсутність школярів. Педагогічний колектив також скоротився з 430 до 319 вчителів, більшість яких з громади не виїхала.

Шкільна мережа Балаклійщини зазнала значних матеріальних втрат. «Із 19 закладів загальної середньої освіти 4 будівлі майже зруйновані – пошкоджені на 90 % Вербівський, Волохово-Ярський ліцеї, повністю зруйновані Петрівський ліцей та Асіївська гімназія. Практично всі заклади освіти зазнали пошкоджень різного ступеня», – повідомили у Балаклійській МВА.

Тут кажуть, що питанню відновлення шкіл приділяється особлива увага. Кошти виділяються з місцевого бюджету, ведеться активна робота з міжнародними партнерами, допомагають місцеві підприємства. На меті не тільки відновлення самих будівель, а й створення укриттів.

Кількість школярів зросла за рахунок ВПО

В інших громадах, керівництво яких дало відповідь на інформаційний запит «Слобідського краю», ситуація дещо краща. Так, є діти, які виїхали, але суттєво переважна більшість залишається вдома та відвідує школи онлайн. Є й такі громади, де за рахунок ВПО зросла кількість школярів.

Так, минулого навчального року в школах Кегичівської громади навчалося навіть більше учнів, ніж у попередньому – 2030 проти 1971 відповідно. Сьогодні тут працює дев’ять шкіл з одинадцяти до війни, у них навчається 1892 дитини. Зростання кількості дітей відбулося за рахунок внутрішньо переміщених осіб. Кількість педпрацівників зменшилася з 276 до 251.

Також збільшилася кількість дітей у школах Старовірівської громади. Як і було до початку агресії, тут працює вісім шкільних закладів. 2022 року кількість учнів становила 703, цьогоріч – 773.

Усі дев’ять шкільних закладів з однією філією працюють зараз у Красноградській громаді. А кількість учнів скоротилася з 3296 до 3169. Не припинили роботу й три заклади позашкільної освіти, що відвідують майже дві тисячі дітей, як і до війни.

Також за час війни не змінилася кількість навчальних закладів у Барвінківській громаді – одинадцять з двома філіями (незважаючи на те, що ТГ була поблизу лінії фронту). Там навчалося близько двох тисяч учнів, як по суті й сьогодні. 408 школярів виїхали з громади. Також дистанційно працюють два позашкільні навчальні заклади.

У Біляївській громаді кількість шкільних закладів не змінилася: до повномасштабної агресії були три ліцеї та одна філія, а наразі один з ліцеїв реорганізовано у філію. Тож у поточному навчальному році в громаді 2 ліцеї з двома філіями, в яких навчається 443 учні. До війни було 449.

Будівництво підземної школи, Харківщина

У Пісочинській та Люботинській громадах будують «підземні школи» / фото ХОВА

Донецька селищна рада надала інформацію про сім шкільних закладів, де навчається 1820 дітей (2079 – у лютому 2022 року). Кількість педагогічних працівників змінилася з 176 до 171, 164 з них фактично перебувають у громаді.

Схожа ситуація зі шкільною освітою і в Олексіївській, Зміївській, Первомайській, Південноміській та низці інших громад.

Яка б ситуація не була в тій чи іншій громаді Харківщини, освітній процес відбувається навіть у жорстоких умовах війни. Діти часто відірвані від живого спілкування з однолітками та вчителями, а відтак уповільнюється формування необхідних соціальних навичок. Так, у низці шкіл області будуються сховища, придатні для повноцінного проведення уроків у безпечних для дітей умовах. У Харкові відкрилася метрошкола, де наразі навчається понад дві тисячі учнів. Але щоб повернути шкільну освіту на колію нормального навчального процесу, потрібний мир.

Нагадаємо, у Харківській області станом на початок 2024 року з 698 закладів загальної середньої освіти пошкоджено 295 закладів, знищено 36 закладів.

Автор: Павло Тарсов