У Харківській області збільшуються житлові субсидії: на скільки, коли, кому

Які категорії громадян мають звернутися до органів Пенсійного фонду, щоб продовжувати отримувати виплати 

30.05.2024 14:26

Кабінет Міністрів України збільшив субсидії жителям Харківської області, але щоб продовжити їх отримувати, окремі категорії громадян мають звернутися до органів Пенсійного фонду України. 

На який період і в якому обсязі зросли житлові субсидії жителям Харківщини, а також кому призупиняються їх виплати та що потрібно зробити, щоб їх поновити? Про це «Слобідському краю» розповіла начальниця Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Галина Баєва.

Починаючи з 1 січня 2023 року призначення та виплату житлових субсидій здійснюють органи Пенсійного фонду. Заяву від громадян про її призначення з необхідними документами та/або відомостями приймають органи Пенсійного фонду, у тому числі поштою або через вебпортал електронних послуг ПФ, мобільний застосунок або «Дію».

Збільшення субсидії 

Кабінетом міністрів 8 травня прийнято постанову, відповідно до якої жителям Харкова та області у 5 разів збільшується норма споживання електроенергії для отримувачів субсидій і пільг на період неопалювального сезону – з 1 травня по 30 вересня.

– Зміна обсягів соціальних нормативів із застосуванням коефіцієнта підвищення 5 на зазначені постановою послуги призведе до зростання розміру призначеної субсидії та пільги в неопалювальний період 2024 року, – пояснили в Пенсійному фонді.

Там зазначають, що житлова субсидія надається за наявності договору між суб’єктом, що надає комунальну послугу, та споживачем, незалежно від фактичної наявності або відсутності послуги з незалежних від тієї чи іншої сторони причин. У червні жителі регіону отримають субсидії, перераховані 1 травня відповідно до збільшених соціальних норм.

Соціальні нормативи, до яких застосовується коефіцієнт підвищення 5 згідно з урядовою постановою Кабмін визначив соціальні нормативи, до яких згідно з постановою застосовується коефіцієнт підвищення 5

Кому призупиняють виплати 

Як повідомила Галина Баєва, тією ж постановою змінені особливості деяких виплат у воєнний час.

Галина Баєва

Галина Баєва

Начальниця Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

З 1 червня призупиняється виплата субсидій і пільг особам, яким ця субсидія або пільга була призначена до початку повномасштабного вторгнення – 24 лютого 2022 року. Усі особи, які отримували субсидії або пільгу до цього часу і потім більше не здійснювали її перерахунок, мають звернутися до органів Пенсійного фонду із заявою про поновлення цієї виплати. Це пов’язано з тим, що органи соціального захисту на момент повномасштабного вторгнення не могли здійснювати свої функції в повному обсязі та виплачувати ці субсидії або пільги. Звернутися до органів Пенсійного фонду також потрібно тим особам, які проживали на окупованих територіях або там, де велися активні бойові дії.

Субсидії не скасовані

Галина Баєва пояснює, що після того, як громадянин звернеться до Пенсійного фонду із заявою про поновлення субсидії, сума буде виплачена за весь період, на який її призупинили. При цьому посадовиця радить не відкладати процедуру.

– Краще звернутися до Пенсійного фонду до 1 липня, тоді виплати будуть поновлені з 1 червня. За обставин, коли збільшується норма споживання електричної енергії, очевидно, що краще звернутися вчасно. Але період звернень – до 1 жовтня включно, і виплати також будуть поновлені з 1 червня, – пояснює Галина Баєва.

Куди звертатися

За словами начальниці Головного управління ПФУ Харківської області, є кілька способів подати заяву про відновлення субсидій або пільг.

Галина Баєва

Галина Баєва

Начальниця Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

Громадяни можуть звернутися безпосередньо до органів Пенсійного фонду на всій території України, де б вони зараз не перебували. Можна направити заяви на поновлення виплати поштою, але тільки в тому випадку, якщо є можливість чітко вказати рахунки, адресу та інші дані постачальників послуг. Можна звернутися через електронні сервіси Пенсійного фонду. В усіх випадках виплати будуть поновлені.
Портал електронних послуг ПФУ  Пенсійний фонд України. Портал електронних послуг 

Коли необхідна верифікація

Галина Баєва звертає увагу, що Пенсійний фонд взаємодіє з усіма офіційними реєстрами, наявними в державі. Тож коли з цих реєстрів надходить інформація про певні зміни, що стосуються громадян, фонд на них реагує. Відповідно, з 1 травня виплата субсидій та пільг призупинена деяким категоріям отримувачів – їм потрібно пройти верифікацію.

Як приклад керівниця ГУ ПФУ наводить, коли паперовий паспорт громадянина України змінюють на ID-картку. У такому разі обов’язково необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду. Або якщо виникають проблеми з обліковою карткою платника податків, при зміні місця проживання чи реєстрації, майнового стану: купівля/продаж житла, транспортного засобу, а також якщо в особи є депозитні рахунки в банках.

Галина Баєва

Галина Баєва

Начальниця Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

Ще виплата пільг або субсидій призупиняється, якщо особа більш як три місяці перебуває за межами України. Це не означає, що виплата зовсім скасована. Якщо залишилося житло в Україні, за нього сплачують комунальні послуги, але сама особа перебуває на території іншої держави, отримала там тимчасовий прихисток, пройшло три місяці – й відповідні зміни з’явилися у реєстрах. Тоді виплата субсидії або пільги призупиняється, і необхідно звернутися до Пенсійного фонду, підтвердити, що в майновому стані отримувача нічого не змінилося. Тоді виплати поновлюються.

Пройти верифікацію можна онлайн через електронні сервіси Пенсійного фонду або звернутися до консульських установ у державі, де перебуває людина. Консул ідентифікує особу, посвідчує, що паспортні дані та дані картки платника податку не змінилися. Це стосується осіб, що залишили Україну після 24 лютого 2022 року.

Подати електронну заяву про призначення та надання житлової субсидії Подання електронної заяви про призначення та надання житлової субсидії. Зображення: ПФУ

Як працює ПФ у області 

За інформацією Галини Баєвої, в Харківській області у повному обсязі працюють 20 сервісних центрів Пенсійного фонду України. Органи місцевого самоврядування в територіальних громадах також мають повноваження приймати документи на субсидії. Зараз не здійснюється прийом у Вовчанську через бойові дії, але сервісний центр Вовчанського району в повному обсязі працює в Харкові: Держпром, 1 під’їзд, кімната 68. Не здійснюється прийом зараз також у Дворічній. Інші сервісні центри працюють за місцем розташування.

– Можна звернутися не тільки до установи Пенсійного фонду, а й до органів місцевого самоврядування всіх територіальних громад. Їм також надано право приймати документи для призначення субсидій і пільг, – зазначила Галина Баєва.

Також Пенсійний фонд проводить виїзні прийоми в громадах за графіком, що погоджується з місцевою владою.

– На сьогодні не здійснюються виїзди до Малоданилівської, Старосалтівської та Липецької громад. До інших виїжджаємо відповідно до графіків, які можна подивитися на нашому вебпорталі, – наголошує Галина Баєва.

Читайте також