Виходили пішки з-під обстрілів
Евакуація з прифронтових громад Харківщини
28.07.2025 14:22Наразі під статусом евакуації перебуває 344 населені пункти Харківської області. Через постійні обстріли та велику кількість FPV-дронів, які полюють на автівки та людей, вивозити населення з прифронтових громад стає дедалі складніше, а іноді – вже неможливо. Евакуюють людей волонтери, ДСНС та поліція, робити це доводиться на броньованих машинах.
«Дрони зовсім не дають життя»
Село Мирне Кіндрашівської громади нині цілодобово перебуває під обстрілами. Жити там уже неможливо – немає ні води, ні світла. Евакуювати мешканців з населеного пункту проблематично, бо дрони атакують кожну машину. Нещодавно троє місцевих під звуки вибухів вирішили вийти пішки із села, на дорозі їх зустріли волонтери.
– Наче було тихо, а потім почалися страшні «прильоти». Вирішили, що треба виїжджати, бо досиділися до останнього. Ми дуже вдячні, що волонтери нас вивезли, бо дрони вже зовсім не дають життя, – говорить евакуйована мешканка Мирного.
Людей привезли до Харкова, де вони отримали всю необхідну допомогу та житло.
Загалом проблема FPV-дронів нині величезна – вони буквально полюють на автівки та людей у прифронтових громадах.
– У Куп’янську дрони літають, як у себе вдома. По дорозі летять, і бігаєш від них, як заєць, під деревами, – каже евакуйована жінка з Куп’янська.
За словами керівника ГО «Троянда на руці» Олександра Гуманюка, найважча ситуація зараз у Куп’янській, Великобурлуцькій громадах, та й загалом на правобережжі річки Оскіл. Там є населені пункти, куди волонтери уже не можуть дістатися. Автомобілями без броні вивозити людей нині не ризикують.
Олександр Гуманюк
керівник ГО «Троянда на руці»
Важка ситуація, величезна кількість людей ще й досі не вирішила, виїжджати їм чи ні. Якщо поряд прилетіло, тоді вони збираються, а якщо ні, то сидять. Багато хто приїжджає за своїми речами, а потім не може вийти з будинку через FPV-дрони. Тобто люди на рівному місці наражають на небезпеку всіх, хто залучений до евакуації – поліцію, ДСНС, волонтерів. Цей рік по евакуаціях набагато важчий, ніж минулі, саме через FPV-дрони.
Близько 30 людей за день
Найбільш складно вмовити на евакуацію літніх та маломобільних людей. Також не хочуть виїжджати, бо бояться залишати своє житло та худобу.
Олександр Гуманюк
керівник ГО «Троянда на руці»
На тих територіях дуже активно працює російське ІПСО. Попри те, що ми три роки їздимо та розповідаємо людям, куди їх евакуюють, що їх забезпечать усім необхідним, показуємо умови, все одно є ті, хто переконаний: їх вивезуть та покинуть на вулиці. Також люди не хочуть виїжджати через майно, бо вважають, що якщо поїдуть, то залишаться без нього. Важко виїхати маломобільним та тим, у кого дуже велика кількість тварин. Коли ти постійно перебуваєш в небезпеці, то психіка починає трохи по-іншому все сприймати. Людям здається, що вони розуміють усю небезпеку, але насправді вони не усвідомлюють усі ризики.
У середньому щодня виїжджають 2–3 екіпажі волонтерів та вивозять щонайменше 30 людей. На кількість дуже впливають обстріли, каже керівник ГО: якщо сильні – заявок багато, якщо ні – кількість охочих значно падає. Та з віддалених населених пунктів, які нині сильно обстрілюються, не завжди вдається вивезти навіть тих, хто хоче. Саме тому волонтери наполягають на необхідності виїхати до того, як ситуація стане критичною.
– Через те, що бронеавтомобілів, які залучені до евакуації в нашій області, не так багато, усіх охочих ми просто вже не встигаємо вивозити. Є навіть черга, бо дуже не вистачає спецавтомобілів. Люди сидять до останнього, і вивезти їх звичайним транспортом потім уже просто неможливо. Я зараз займаюся пошуком партнерів, які б нам придбали такі авто, щоб ми могли безпечно вивозити людей, – ділиться керівник організації.
Евакуювали чоловіка 13 разів
Олександр каже, що часто люди, які виїхали на безпечні території, приїжджають у літній час додому садити городи. Таких доводиться вивозити по декілька разів. Так, одного чоловіка евакуйовували 13 разів.
Олександр Гуманюк
керівник ГО «Троянда на руці»
Це рекорд, ми його вивозили 13 разів, а його дружину – 6. Вони з Куп’янської громади, де дуже небезпечно. Чоловік якимось чином сам туди заїжджав, а назад уже ми його вивозили. А жінка цьогоріч на початку городнього сезону поїхала садити картоплю, хоча кожного разу ми їй говорили, що вона наражає на небезпеку і себе, і нас і що врожай того не вартує, та й навряд чи він буде. В результаті на городі зараз окопи, а вона, я сподіваюся, не буде поки що туди повертатися.
Він говорить, що такі випадки трапляються доволі часто. А все через те, що люди думають, що ситуація за рік не змінилася.
– Вони їздили у минулі роки садити городи у літній період і думали, що цьогоріч теж так буде. Тобто вони готові до вибухів, обстрілів, але ж зараз там зовсім інша ситуація. У мене був день, коли три підряд такі заявки було. Перша жінка дзвонить і каже, що зараз перебуває у Куп’янську, зайшла додому і боїться вийти, бо кругом вибухи та літають FPV-дрони. А це вже та територія, куди навіть ми не ризикуємо їхати. Попросила, щоб ми її забрали. Одразу ж після неї подзвонила бабуся, яку ми 6 разів вивозили. І третій дзвінок був від жінки, яка теж так приїхала і боїться вийти, – згадує керівник ГО.
Вивозять і людей, і тварин
У команді ГО «Троянда на руці» – близько 50 людей. Основні напрями роботи: евакуація, пошук зниклих, група швидкого реагування, а також навчають дітей, як поводитися під час надзвичайних подій. Евакуаційним напрямом займається близько 15 людей.
Олександр Гуманюк
керівник ГО «Троянда на руці»
Ми вивозимо і людей з тваринами, і окремо тварин. Проблема тільки в тому, що тварин потім нема куди прилаштувати, бо спеціальні гуртожитки не облаштовані. Тому постійно щось шукаємо, допомагаємо зі створенням центрів з перетримки. Але якщо у нас є місце, то завжди вивозимо тварин. Загалом усі, хто займається евакуацією, працюють у зв’язці – ДСНС, поліція, волонтери. Евакуйованих везуть у координаційний центр, де люди можуть визначитися, куди рухатися далі, та отримати базову допомогу.
Наразі під статусом евакуації перебуває 344 населені пункти Харківської області.
Нагадаємо, що бажаючі евакуюватися з територій, наближених до лінії фронту, можуть цілодобово телефонувати за номером 0-800-33-92-91. Дзвінки безплатні.
098 750 55 05 – для повідомлень у месенджерах (Telegram, Viber, WhatsApp).
Якщо немає мобільного зв’язку, можна звернутися до голів громад або до місцевої адміністрації.
Гаряча лінія ГО «Троянда на руці»: 098-38-88-649.