Як живе нескорений Ізюм після деокупації

Шість місяців мешканці Ізюма Харківської області знаходились у тимчасовій окупації, виживали без електроенергії, газу, води і зв’язку, перебуваючи в інформаційному вакуумі. 10 вересня 2022 року в результаті контрнаступу ЗСУ місто було звільнено від російських окупантів. Минуло більше двох місяців, як сьогодні живе місто під українськими прапорами?

Транспорт і логістика

Після того, як місто Ізюм відвідав Президент України Володимир Зеленський, відповідні міністерства та відомства отримали доручення допомогти місцевій владі в стислі терміни відновити повноцінне життя мешканців громади. Після доручень Глави Держави до звільненого міста почала надходити гуманітарна допомога від Червоного Хреста, волонтерів та інших міжнародних організацій.

Завдяки військовим була облаштована понтонна переправа, яка з’єднала лівий та правий берег Сіверського Дінця, а Служба автомобільних доріг Харківської області разом з підрядними організаціями побудувала тимчасовий міст за першим автобусним маршрутом по вулиці Харківській. Майже відразу було відновлено автобусне сполучення між Ізюмом та Харковом. У листопаді через місто Ізюм почали курсувати додаткові автобусні рейси, які прямують до Барвінкового та Краматорська.

Крім автобусного сполучення, було відновлено і залізничне. Спочатку рейковий автобус ходив до Харкова з пересадкою у Балаклії, наразі вже зі станції Ізюм прямує електричка. Крім того, з 19 листопада курсує пасажирський потяг Ізюм – Київ – Ізюм. Жителі Ізюмського району мають можливість придбати квитки у плацкартні та купейні вагони. Відправлення потяга з Ізюма о 18:22, прибуття до столиці о 6:15. Вартість плацкарту 240 гривень, купейний квиток коштує 410 гривень.

Секретар Ізюмської міської ради Костянтин Петров зазначив, що наразі вирішується питання відновлення роботи громадського транспорту. Незважаючи на те, що автобуси Ізюмського АТП розграбовані та знищені, місцеві підприємці-перевізники докладають максимум зусиль щодо відновлення та ремонту приватного автотранспорту.

Серед приємних новин – латвійське місто-побратим Тукумс передало ізюмчанам разом з гуманітарною допомогою комфортабельний автобус, який теж планується використовувати для перевезення мешканців міста.

Як почуває себе малий і середній бізнес

Ще на початку березня, коли до північної частини Ізюма зайшли російські війська, були розграбовані крамниці, аптеки, супермаркети тощо. Щоправда, за інформацією, яку надали журналістам місцеві жителі, до грабування приватного майна доклали руку не тільки рашисти, але й місцеві мародери та маргинали.

Майже три місяці у місті не працювало жодних магазинів, аптек, банківських установ та відділів поштового зв’язку. У населення закінчилася готівка, не виплачувалися пенсії та заробітні плати. Щоб зняти готівку з банківської картки, жителям Ізюма треба було їхати до сусідньої окупованої Луганщини – у Сватове або Старобільськ. Або користатися послугами так званих посередників, і до того ж комісія за операцію складала 30 відсотків. Ізюмчани розповіли, що ті, хто пропонував такі послуги, дуже часто невдовзі зникали разом з банківськими картками та коштами.

Треба віддати належне ізюмським підприємцям, які в тимчасовій окупації відновили торгівлю і почали продавати товари першої необхідності.

Після звільнення в Ізюмі почали відкриватися продовольчі, господарські та інші крамниці. Зараз працюють декілька аптечних пунктів. Найбільш жвава торгівля йде на залізничному базарі. Через те, що центральна частина міста найбільше постраждала від обстрілів та авіаударів, там повільніше відкриваються заклади торгівлі й послуг.

Ізюмський хлібозавод відкрив більше десяти кіосків «Кулиничі» в різних мікрорайонах міста. Поступово відновлюють роботу підприємці на ринку Поворотка. Запрацювали автомагазин та СТО. Також в Ізюмі працюють три АЗС, де можна придбати бензин, дизпаливо та скраплений газ.

Медіа, пошта та Інтернет повертаються

Під час окупації ізюмчани жили в інформаційному вакуумі. Місцеві колаборанти разом з російськими загарбниками видавали пропагандистську листівку «Изюмский телеграф» та запровадили мовлення радіостанції «Изюм-Z». Також на території Ізюмського району розповсюджувалася так звана «газета» «Харьков-Z», яка видавалася та друкувалася на території бєлгородської області рф. Мешканці Ізюма були позбавлені доступу до українських засобів масової інформації.

Також у перші місяці війни була зруйнована телевежа на горі Крем’янець. Але, незважаючи на повну інформаційну ізоляцію, свідомі ізюмчани знаходили можливість слухати українське радіо, а коли частково включали електрику через супутникові антени, дивилися українське телебачення.

Однак переважна більшість населення не знала, що відбувається на підконтрольній Україні території, і лише критично мислячі громадяни не вірили російській пропаганді, яка розповсюджувалася через агітаційну пресу та вороже радіомовлення.

Одним з першочергових завдань, яке Президент України надав в Ізюмі посадовцям, було відновлення українських засобів масової інформації на деокупованих територіях. Уже 16 вересня 2022 року, через тиждень після звільнення міста, було поновлено випуск газети «Обрії Ізюмщини». Через пункти гуманітарної допомоги ізюмчани отримали у вересні, жовтні та листопаді три випуски друкованого видання. З кінця листопада газету почали отримувати і передплатники, ще часопис можна придбати в приміщеннях працюючих крамниць міста.

Крім того, практично одразу після визволення міста ізюмчани змогли отримувати спецвипуски медіа «Слобідський край», які випускаються спеціально для тих, хто довгий час провів в окупації. Газету роздають людям волонтери та військові. За осінь було зроблено чотири таких спецвипуски, завдяки яким люди отримують правдиву та корисну інформацію про те, що відбувалось і відбувається в Україні, а також про те, де і як отримати різні послуги – від соціальних до транспортних.

Ізюмчани так само отримали доступ до українського радіо, яке мовить на хвилі 102.5 FM, та до радіо Армія-ФМ на хвилі 89.0. Місцеві радіостанції «Радіо-Ізюм» і «Класне-Радіо» тимчасово не працюють.

Провайдери та оператори інтернет-послуг проводять відновлювальні роботи на мережах для підключення Інтернету в оселі містян. Частина будинків на проспекті Незалежності мають уже доступ до Інтернету.

Також в Ізюмі вже кілька відділень поштового зв’язку відновили свою роботу: на вулиці Київській працює відділення № 6 та № 4, на вулиці Покровській у приміщенні МБТІ працює відділення № 9 та № 2, на вулиці Софійській відділення № 5 та № 3. На пошті можна отримати пенсії, відправити та отримати посилки. Крім того, відновлена робота двох відділень Нової пошти по провулку Східному та вулиці Гоголя.

Діти продовжують навчатися онлайн

Значну шкоду російські окупанти завдали закладам освіти Ізюмської громади. У місті повністю зруйновані ліцеї № 1, 4 та 12. Лише експерти можуть дати відповідь на запитання, чи підлягають ці споруди відновленню та використанню їх за призначенням у майбутньому. Значно пошкоджені ліцеї № 2, № 5 та Кам’янський ліцей, які напередодні війни були капітально відремонтовані та утеплені за кошти міжнародних організацій.

Частина ізюмських педагогів та директорів ліцеїв не втрималися від спокуси співпрацювати з окупаційною владою та отримувати посилений пайок і зарплату в рублях. Усі педагоги, хто співпрацював з окупантами, відсторонені від роботи і не отримують заробітну плату від української влади. Правоохоронні органи сьогодні перевіряють та збирають інформацію щодо діяльності деяких учителів для винесення підозри в колабораціонізмі.

Незважаючи на значні руйнування ізюмських закладів освіти та відсутність сталого Інтернету, навчальний процес в онлайн-режимі відновили всі ізюмські ліцеї, крім Левківського та Кам’янського. 227 ноутбуків отримали вчителі Ізюмської громади, які забезпечують освітній процес, попри виклики воєнного часу, і навчають дітей дистанційно. Комп’ютерна техніка надійшла за сприяння компанії Google та фонду ЮНЕСКО.

Водночас в Ізюмі наразі не працює жодний дитячий садок. Працівники міського управління освіти проводять ремонтні та будівельні роботи з відновлення функціонування дошкільних дитячих закладів.

Зливали воду з радіаторів та набирали у басейні

На початку березня російська армія після численних обстрілів пошкодила магістральний газопровід, залишивши 80 % населення Ізюма без газу і теплопостачання. 2 березня російський літак скинув бомбу на електропідстанцію Верхнього селища, після чого значна частина міста залишилася без електрики і, відповідно, без водопостачання.

Ізюмчани були змушені розтоплювали кригу і сніг для приготування їжі. Жителі центральної частини міста набирали воду в річці Сіверський Донець, а мешканці проспекту Незалежності зливали воду з радіаторів і використовували її для побутових потреб. Також люди набирали воду в новому плавальному басейні, що був побудований і готувався до відкриття в перших числах березня.

Газ, вода та електроенергія повертаються

За шість місяців окупації наші земляки перенесли нелюдські умови проживання. За інформацією місцевої влади, в окупації перебувало близько 15 тисяч ізюмчан, серед яких більше тисячі дітей та підлітків. Окупаційна «влада» через пропагандистські засоби масової інформації повідомляла, що вони в Ізюмі побудували «комунізм», тому населення не платить за комунальні послуги і безкоштовно користується громадським транспортом.

На другий день після звільнення Ізюма розпочалася активна робота з відновлення інфраструктури міста. Завдяки працівникам АТ «Харківгаз» та АО «Харківобленерго», швидко було відновлено електро- та газопостачання. Зокрема, над відновленням подачі газу працювало 11 бригад Ізюмської та Барвінківської дільниць АТ «Харківгаз». Для оперативного відновлення пошкоджених газогонів також були задіяні додаткові ремонтні бригади Зміївського та Красноградського відділень «Харківгазу».

Працівники КП «Ізюмські теплові мережі» 4 листопада після попереднього ремонту мереж та котелень підключили частину багатоповерхових будинків до теплопостачання. На жаль, через зруйнування котельні центральної частини міста без тепла залишилося багато будинків. За інформацією директора комунального підприємства теплових мереж Володимира Золотарьова, наразі в Ізюмі опалення отримують 70 багатоквартирних будинків з 198.

Відновило свою роботу і комунальне підприємство «Благоустрій міста Ізюм», що допомагає містянам утеплювати та ремонтувати оселі, прибирати побутові відходи. А ось будинки, які обслуговувало ПП «Ізюмжитлосервіс», опинилися без господаря. Фірма фактично самоліквідувалася, власники квартир залишилися без допомоги і управителя.

Значна частина Ізюма ще залишається без водопостачання. Це споживачі, які отримували воду з Букинського водогону. Хоча місто і отримало потужний генератор для живлення свердловин, але цього недостатньо для наповнення резервуарів та отримання необхідного тиску води в мережах. Наразі комунальники ведуть роботу з відновлення роботи електропідстанції, що живиться від мереж Південної залізниці.

Запрацювали державні органи юстиції

В Ізюмі відновлюють свою роботу державні органи. Так, з 1 листопада в приміщенні УЖКГ по вул. Покровській, 32 з 10:00 до 15:00 проводяться консультації та прийом громадян керівником Ізюмського підрозділу міграційної служби. А адміністративні послуги ДМС надаються у спеціально обладнаному мобільному автобусі. Мобільна група виконує оформлення документів завдяки системі Starlink. Пріоритетне завдання – оформлення ID-картки вперше (коли виповниться 14 років), відновлення втрачених та знищених під час тимчасової окупації паспортів громадянина України.

У ДМС зазначили, що відновлення надання адміністративних послуг для жителів деокупованих територій є дуже важливим. Адже саме чинні документи допоможуть жителям звільнених населених пунктів отримати соціальні послуги, яких вони були позбавлені, пенсійне, соціальне забезпечення тощо. В Ізюмі мобільна група працюватиме щочетверга, до повного відновлення роботи підрозділу. Довідку можна отримати за телефоном: +38 (095) 045 22 63.

Розпочато також роботу Ізюмської державної нотаріальної контори Харківської області. Тимчасово здійснюється прийом громадян лише з метою заведення спадкових справ. Узагалі ж Ізюмська нотаріальна контора тимчасово працюватиме в Харкові. Для заведення спадкової справи або консультації можна звертатися за телефоном: (066) 018-61-76, (098) 592-97-38.

Крім цього, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції міста Харків повідомляє про відновлення прийому Ізюмським відділом державної реєстрації актів цивільного стану. А відділ ДРАЦС працює в Ізюмі на проспекті Незалежності, 64В, прийом громадян проводиться у вівторок та п’ятницю з 10:00 до 14:00.

МЕДИЦИНА І ДОСТУП ДО ЛІКІВ

Сфера охорони здоров’я безперебійно надає безкоштовні медичні послуги населенню. Працюють амбулаторії сімейної медицини, міська лікарня та мобільний шпиталь міжнародної організації Samaritan`s Purse.

Також почали працювати сімейні лікарі. Медичний прийом проходить у закладах охорони здоров’я за адресами: вулиця Гагаріна, 2 (приміщення обласного шкірно-венерологічного диспансеру) та провулок Залізничний, 4 (приміщення амбулаторії № 2) з 09:00 до 15:00.

До Ізюмської центральної міської лікарні імені ікони «Піщанської Богоматері» волонтери передали сучасний автомобіль Opel Vivaro з медичним обладнанням, а також пересувний рентген-апарат, УЗД-апарат, апарат штучного дихання легень, дефібрилятори і ліки від гострих вірусних та респіраторних захворювань. А Міжнародне Товариство Червоного Хреста в Україні передало Ізюмському центру первинної медико-санітарної допомоги сучасний реанімобіль марки Toyota, а також значний запас медикаментів.

Наразі пацієнти з діабетом можуть отримати життєво необхідні препарати як за електронним, так і за паперовим рецептом. У разі перебоїв з електроенергією чи Інтернетом, лікар зможе виписати паперовий рецепт, а аптека його погасити. Якщо пацієнту потрібно виписати рецепт за вже встановленим планом лікування, то лікар може зробити це дистанційно. Виписати рецепт мають право ендокринолог, сімейний лікар, терапевт чи педіатр, з яким у пацієнта укладена декларація, на основі плану лікування.

В Ізюмській міській лікарні наразі проводяться роботи із заміни вікон і системи опалення. Бо під час воєнної агресії рф у медзакладі не вціліло жодної віконної рами та розмерзлися майже всі батареї. Міська влада докладає всіх зусиль для підготовки лікарні до зимового періоду: тут проводяться роботи з утеплення приміщень міської лікарні для комфортної роботи медиків та пацієнтів.

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Ізюм» відновило роботу пунктів щеплення. Пункт працює в амбулаторії № 2 за адресою: провулок Залізничний, 4. В наявності вакцина проти COVID-19 – Комірнаті (Пфайзер), виробник Німеччина, та дитяча вакцина проти коклюшу, дифтерії, правця, гемофільної інфекції, гепатиту В – Пента-Хіб (виробник Індія).

ДОЛЯ ЗРАДНИКІВ І ПРИХИЛЬНИКІВ ПУТІНА

На звільненій від російської окупації території Ізюмського району правоохоронні органи проводять слідчі дії і детально вивчають факти співпраці ізюмчан з окупантами, щоб притягнути винних до кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність. Головні зрадники – так званий самопроголошений глава Ізюмського району Владислав Соколов разом зі своїми заступниками і так званими керівниками служб й організацій – втекли на територію рф. Там вони продовжують проводити антиукраїнську діяльність, виступають у російських медіа, де просувають кремлівські наративи. Наприклад, депутат Ізюмської міської ради від «ОПЗЖ» Анатолій Фомичевський у вигнанні на території рф призначений виконуючим обов’язки голови Ізюмського району і став частим гостем російських ЗМІ.

Але за інформацією, яку передають журналістам «Обріїв Ізюмщини» місцеві мешканці, і до цього часу в деокупованому Ізюмі залишилися ті, хто продовжує передавати по телефону та в іншій спосіб інформацію зі звільненого міста.

Також слідчі органи зіткнулися з проблемою, коли деякі місцеві мешканці відмовляються свідчити і бути свідками злочинів, неохоче діляться фактами колабораціонізму. Хоча жителі здебільшого знають прізвища зрадників, які до війни працювали в органах місцевого самоврядування, очолювали державні установи, комунальні підприємства, заклади освіти і культури, були депутатами міської і районної ради.

Узагалі, багато з тих, хто перебував у тимчасовій окупації, залякані, замкнуті та небалакучі. Але більшість ізюмчан сподівається на справедливість правосуддя і на те, що всі без винятку зрадники будуть покарані відповідно до законодавства України.

Обласне медіа «Слобідський край» частково об\'єднало свої зусилля та майданчики з «Новим життям» (Близнюки), «Обріями Ізюмщини», «Куп\'янськ.City» («Вісник Куп\'янщини») та іншими ЗМІ регіону, щоб сприяти широкому розповсюдженню інформації про події на Харківщині.

','Як живе нескорений Ізюм після звільнення','Харківська область, Харківська область новини, Харків новини, харківська область війна новини, Ізюм новини, харківська область останні новини, новини харкова, харків новини сьогодні, харківська область війна','Шість місяців мешканці Ізюма Харківської області знаходились у тимчасовій окупації, однак 10 вересня 2022 року в результаті контрнаступу ЗСУ місто було звільнено від окупантів.

Автор: Костянтин Григоренко