Як живе нескорений Ізюм після деокупації

Шість місяців мешканці Ізюма Харківської області знаходились у тимчасовій окупації, виживали без електроенергії, газу, води і зв’язку, перебуваючи в інформаційному вакуумі. 10 вересня 2022 року в результаті контрнаступу ЗСУ місто було звільнено від російських окупантів. Минуло більше двох місяців, як сьогодні живе місто під українськими прапорами?

Транспорт і логістика

Після того, як місто Ізюм відвідав Президент України Володимир Зеленський, відповідні міністерства та відомства отримали доручення допомогти місцевій владі в стислі терміни відновити повноцінне життя мешканців громади. Після доручень Глави Держави до звільненого міста почала надходити гуманітарна допомога від Червоного Хреста, волонтерів та інших міжнародних організацій.

Завдяки військовим була облаштована понтонна переправа, яка з’єднала лівий та правий берег Сіверського Дінця, а Служба автомобільних доріг Харківської області разом з підрядними організаціями побудувала тимчасовий міст за першим автобусним маршрутом по вулиці Харківській. Майже відразу було відновлено автобусне сполучення між Ізюмом та Харковом. У листопаді через місто Ізюм почали курсувати додаткові автобусні рейси, які прямують до Барвінкового та Краматорська.

Крім автобусного сполучення, було відновлено і залізничне. Спочатку рейковий автобус ходив до Харкова з пересадкою у Балаклії, наразі вже зі станції Ізюм прямує електричка. Крім того, з 19 листопада курсує пасажирський потяг Ізюм – Київ – Ізюм. Жителі Ізюмського району мають можливість придбати квитки у плацкартні та купейні вагони. Відправлення потяга з Ізюма о 18:22, прибуття до столиці о 6:15. Вартість плацкарту 240 гривень, купейний квиток коштує 410 гривень.

Секретар Ізюмської міської ради Костянтин Петров зазначив, що наразі вирішується питання відновлення роботи громадського транспорту. Незважаючи на те, що автобуси Ізюмського АТП розграбовані та знищені, місцеві підприємці-перевізники докладають максимум зусиль щодо відновлення та ремонту приватного автотранспорту.

Серед приємних новин – латвійське місто-побратим Тукумс передало ізюмчанам разом з гуманітарною допомогою комфортабельний автобус, який теж планується використовувати для перевезення мешканців міста.

Як почуває себе малий і середній бізнес

Ще на початку березня, коли до північної частини Ізюма зайшли російські війська, були розграбовані крамниці, аптеки, супермаркети тощо. Щоправда, за інформацією, яку надали журналістам місцеві жителі, до грабування приватного майна доклали руку не тільки рашисти, але й місцеві мародери та маргинали.

Майже три місяці у місті не працювало жодних магазинів, аптек, банківських установ та відділів поштового зв’язку. У населення закінчилася готівка, не виплачувалися пенсії та заробітні плати. Щоб зняти готівку з банківської картки, жителям Ізюма треба було їхати до сусідньої окупованої Луганщини – у Сватове або Старобільськ. Або користатися послугами так званих посередників, і до того ж комісія за операцію складала 30 відсотків. Ізюмчани розповіли, що ті, хто пропонував такі послуги, дуже часто невдовзі зникали разом з банківськими картками та коштами.

Треба віддати належне ізюмським підприємцям, які в тимчасовій окупації відновили торгівлю і почали продавати товари першої необхідності.

Після звільнення в Ізюмі почали відкриватися продовольчі, господарські та інші крамниці. Зараз працюють декілька аптечних пунктів. Найбільш жвава торгівля йде на залізничному базарі. Через те, що центральна частина міста найбільше постраждала від обстрілів та авіаударів, там повільніше відкриваються заклади торгівлі й послуг.

Ізюмський хлібозавод відкрив більше десяти кіосків «Кулиничі» в різних мікрорайонах міста. Поступово відновлюють роботу підприємці на ринку Поворотка. Запрацювали автомагазин та СТО. Також в Ізюмі працюють три АЗС, де можна придбати бензин, дизпаливо та скраплений газ.

Медіа, пошта та Інтернет повертаються

Під час окупації ізюмчани жили в інформаційному вакуумі. Місцеві колаборанти разом з російськими загарбниками видавали пропагандистську листівку «Изюмский телеграф» та запровадили мовлення радіостанції «Изюм-Z». Також на території Ізюмського району розповсюджувалася так звана «газета» «Харьков-Z», яка видавалася та друкувалася на території бєлгородської області рф. Мешканці Ізюма були позбавлені доступу до українських засобів масової інформації.

Також у перші місяці війни була зруйнована телевежа на горі Крем’янець. Але, незважаючи на повну інформаційну ізоляцію, свідомі ізюмчани знаходили можливість слухати українське радіо, а коли частково включали електрику через супутникові антени, дивилися українське телебачення.

Однак переважна більшість населення не знала, що відбувається на підконтрольній Україні території, і лише критично мислячі громадяни не вірили російській пропаганді, яка розповсюджувалася через агітаційну пресу та вороже радіомовлення.

Одним з першочергових завдань, яке Президент України надав в Ізюмі посадовцям, було відновлення українських засобів масової інформації на деокупованих територіях. Уже 16 вересня 2022 року, через тиждень після звільнення міста, було поновлено випуск газети «Обрії Ізюмщини». Через пункти гуманітарної допомоги ізюмчани отримали у вересні, жовтні та листопаді три випуски друкованого видання. З кінця листопада газету почали отримувати і передплатники, ще часопис можна придбати в приміщеннях працюючих крамниць міста.

Крім того, практично одразу після визволення міста ізюмчани змогли отримувати спецвипуски медіа «Слобідський край», які випускаються спеціально для тих, хто довгий час провів в окупації. Газету роздають людям волонтери та військові. За осінь було зроблено чотири таких спецвипуски, завдяки яким люди отримують правдиву та корисну інформацію про те, що відбувалось і відбувається в Україні, а також про те, де і як отримати різні послуги – від соціальних до транспортних.

Ізюмчани так само отримали доступ до українського радіо, яке мовить на хвилі 102.5 FM, та до радіо Армія-ФМ на хвилі 89.0. Місцеві радіостанції «Радіо-Ізюм» і «Класне-Радіо» тимчасово не працюють.

Провайдери та оператори інтернет-послуг проводять відновлювальні роботи на мережах для підключення Інтернету в оселі містян. Частина будинків на проспекті Незалежності мають уже доступ до Інтернету.

Також в Ізюмі вже кілька відділень поштового зв’язку відновили свою роботу: на вулиці Київській працює відділення № 6 та № 4, на вулиці Покровській у приміщенні МБТІ працює відділення № 9 та № 2, на вулиці Софійській відділення № 5 та № 3. На пошті можна отримати пенсії, відправити та отримати посилки. Крім того, відновлена робота двох відділень Нової пошти по провулку Східному та вулиці Гоголя.