Безробіття, знищені села та агропідприємства: наслідки окупації Чкаловської громади

Більша частина Чкаловської громади Харківської області перебувала під окупацією. Військові рф знущалися з місцевих жителів за їх проукраїнську позицію. Вижити в тяжких умовах людям допомагало місцеве агропідприємство, яке за час окупації втратило близько 60 тисяч голів свиней.

На лінії зіткнення перебували три населені пункти Чкаловської громади – Базаліївка, Леб’яже та Коробочкине. Це була лінія фронту, що знаходилась під контролем ЗСУ. Усі інші 17 населених пунктів громади були окупованими. Вибратися з російської окупації місцеві жителі могли лише у перший місяць, після цього ворог «зачинив» виїзд з громади у бік Украї­ни. Ті, хто не міг більше терпіти знущання та постійне переслідування загарбників – виїжджали через рф у Європу.

– Спочатку, коли російські військові зайшли в громаду, ще була можливість виїхати у бік Чугуєва та Харкова. З червня, коли почалися масові евакуації через Печенізьку дамбу, наші жителі також виїжджали. Але їх було дуже мало, не всі могли виїхати звідси, – розповідає начальник Чкаловської селищної військової адміністрації Сергій Котенко.

Знущалися за проукраїнську позицію

У Чкаловській громаді окупанти знущалися з людей, викрадали гроші, автівки, виганяли з домівок місцевих. У селі Залізничне після деокупації правоохоронці виявили тіла чотирьох людей зі слідами катувань. Троє з них були поховані на території домоволодінь, ще один – на території асфальтного заводу навпроти вокзалу села Залізничне.

Чкаловська громада

– Закатовані до смерті були лише в Залізничному. У Чкаловському окупанти вбили чоловіка у власному гаражі пострілом у спину. У нього забрали телефон, мікроавтобус та гроші. Вбивцею був бойовик з «лнр». Він убив людину, щоб забрати гроші та транспорт, – говорить Сергій Котенко.

За словами начальника Чкаловської селищної військової адміністрації, подібні ситуації траплялися нечасто, але вони були. Так, для «розминки» ворожий снайпер, що був на місцевому елеваторі, вбив цивільного. Тіло чоловіка пролежало на місці вбивства чотири місяці.

– В основному це були знущання. У людей вимагали гроші, виселяли з їхнього житла, особливо, якщо домівка була в хорошому стані. Тих, хто не хотів віддавати гроші, вивозили у Шевченкове та Балаклію у підвали. Там людей били, в основному таке окупанти проробляли з підприємцями громади, – зазначає очільник  Чкаловської селищної військової адмініст­рації.

У Шевченковому та Балаклії були підрозділи фсб, які проводили зізнавальні роботи. Там людей били струмом, намагаючись дістати різну інформацію. Своєрідна «в’язниця» була влаш­тована окупантами і в районі села Дослідне Чкаловської громади.

Гракове після деокупації

– На території сільгосппідприємства у Дослідному були приміщення, де утримували людей, які підтримували Україну. Ці люди, попри всі знущання, говорили, що вони українці й не перейдуть на бік окупантів. За це їх по декілька днів тримали без їжі та води, – розповідає Сергій Котенко.

Подібне приміщення окупанти облаштували й в селі Юрченкове на базі одної з адміністративних будівель. Деякі люди, які пройшли через усі знущання російських загарбників, і досі залишаються у громаді. Вони, за бажанням, отримують психологічну допомогу.

– До нас приїжджають «Лікарі без кордонів». У них також є психологи, але в основному вони працюють з дітьми, – зазначає начальник Чкаловської СВА.

Знищені населені пункти

Найменше від обстрілів постраждав центр громади – селище Чкаловське, хоча і туди «прилітало».

– Дуже сильно дісталося селу Гракове, його зруйновано на 65-70 %. Дуже великі території в самому селі заміновані. Там знаходять розтяжки, танкові міни, міни-пелюстки – все просто всипано вибухонебезпечними предметами, – підкреслює Сергій Котенко.

Також у Граковому знищена вся інфраструктура, адміністративні будівлі, амбулаторія, під нуль зруйнована місцева школа – усі ці будівлі не підлягають відновленню. Нині село Гракове місцеві не впізнають, настільки воно розбите окупантами. Сергій Котенко називає цей населений пункт найбільш проб­лемним.

знищені села Чкаловської громади

– Проблематика така: заміновано абсолютно все, дуже важко було дати людям газ. Зараз він є, але не в кожній домівці, де має бути. Вісім місяців люди живуть без світла. Для того аби працювали енергетики та газівники, територію потрібно розмінувати. Роботи з розмінування тривають із самого початку деокупації. Коли вони будуть закінчені, сказати неможливо, – зауважує начальник Чкаловської селищної військові адміністрації.

Сапери працюють кожного дня, аби надати можливість  службам провести світло та газ в населені пункти громади. На одному кілометрі газопроводу було знайдено 120 протипіхотних мін. Особливо багато мін лежить у покинутих дворах. Зокрема, там розкидані «пелюстки».

– Сильно постраждало Леб’яже, прямим влучанням там зруйнована школа. Близько 30 % села пошкоджено або зруйновано, на його обороні стояли наші військові. Село Коробочкине – практично кожна третя домівка знищена або пошкоджена. Там було дуже багато пожеж, – розповідає про стан населених пунктів громади Сергій Котенко.